Başkan Kiraz: Esnafla dalga mı geçiyorsunuz?

Başkan Kiraz: Esnafla dalga mı geçiyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, korona virüsü pandemisi nedeniyle işleri etkilenen esnafa yönelik destek paketini açıkladı. Erdoğan, işyeri kira olan esnafa büyükşehirlerde aylık 750 lira ve diğer illere ise 500 lira kira desteği verileceğini duyurdu. Erdoğan ayrıca, önümüzdeki 3 ay boyunca esnafa toplamda beş milyar liralık hibe desteği de vermeyi planladıklarını söyledi. Konuyla ilgili sitemiz Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga Birgücü'ne konuşan Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanvekili ve Samsun Umum Bayan Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, sert konuştu.
 

 

 

 

 

‘DESTEK TÜM ESNAF KESİMİNE VERİLMELİYDİ’
Başkan Savaş Kiraz, “Esnafa verilen desteğin geç kalınmış bir destek olarak düşünüyorum. Ayrıca yeterli derecede can suyu olmayacağına inanıyorum. Kira yardımından bahsediliyor. Ticaret Bakanı da twitter hesabından açıklama yaptı ve burada bu desteklerin sadece basit usul vergi mükelleflerine ödeneceğini söyledi. Bakın Samsun’da 700’e yakın kuaför üyemiz var. Odamızda 22 meslek grubu kayıtlı ve 200 civarında basit usul vergi mükellefi var. Basit usul olmayanların işleri iyi mi? Böyle bir destek yapılacaksa, tüm üyelerimize destek verilmesi gerekiyor. Her tür sektörün bir çok kalemde ödemesi var. Desteğin esnafın her kesimine verilmemesi çok büyük bir hatadır ve sıkıntılıdır” diye konuştu.

 

 

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanvekili ve Samsun Umum Bayan Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz

‘ESNAF 1000 LİRAYLA NE YAPACAK?’
Başkan Savaş Kiraz, şöyle devam etti: “Resmi olarak bizlere rakamlar tebliğ edilmesi ancak ayda 1000’er lira yardımdan bahsediliyor. Bana göre, 8 ay işyeri kapalı kalan kahveci, hamamcı esnafı, spor salonları, kreşler vs. bunlara ayda 1000 lira ne yapacak? Bu rakamlar esnafın yarasına merhem olmaz. Bizler, desteğin bu şekilde geleceğini biliyorduk ve ‘hiç yardım yapmayın’ dedik. Esnafın elektriğini, suyunu, kira stopajını, muhasebesini ve BAĞKUR ödemelerini almayın’ dedik. Hiç almasa böyle daha iyi olurdu. Kısacası daha gerçekçi yardımlar bekliyorduk. Umduğumuzu bulamadık.” 

‘DESTEKLER DALGA GEÇER GİBİ OLDU’
Başkan Kiraz, şöyle devam etti: “Servisçi arkadaşlarımız ne olacak? Bir çok kalemde onların da ödemeleri var. Mazotta indirim destekleri yok. Pandemi süresince aylarca çalışamadılar normalleşmeye gidildi ve sonrasında günlerce boş çalıştılar, günlerce bedava çalıştılar. Kahveciler ne olacak? Kısacası bu destekler, dalga geçer gibi oldu. Esnaf arasında ayrım yapmak komiktir.”

 

 

 

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow