Başkan İlhan Ayrancı isyan etti: Yazık değil mi Şahin Dağları'na?

Başkan İlhan Ayrancı isyan etti: Yazık değil mi Şahin Dağları'na?

Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmalarında doğa yok edilmeye devam ediyor. Sondaj bölgelerine ulaşım için bölgedeki binlerce ağaç kesilirken, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Çalışmalar esnasında onbinlerce ağacın kesileceği tahmin ediliyor. Kanadalı şirket, bölgede şimdiye kadar yüzlerce dönüm ormanlık alanı talan etti. 

 

 

 

TAM 462 SONDAJ KUYUSU AÇILACAK

 

Şahin Dağları’nda Kanada uzantılı şirketin açtığı sondaj bölgelerine ulaşım için, bölgedeki binlerce ağaç kesilirken, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Kanadalı şirket bölgede şimdiye kadar, 8 sondaj kuyusu açtı.

 

 

 

YÖRE HALKI: SULARIMIZ ÇEKİLDİ

 

Şirketin sondaj çalışmalarını gerçekleştirdiği bölgede yaşayan vatandaşlar isyan ediyor. Bölgede yapılan sondaj çalışmalarında köylerideki suların çekildiğini söyleyen yöre halkı, Kanadalı şirkete isyan ediyor. Vatandaşlar, yetkililere görev ve yardım çağrısında bulunuyor.

 

 

 

AYRANCI: BÖLGEYİ DELİK DEŞİK ETTİLER

 

diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga Birgücü’ne  açıklamalarda bulunan Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, "Şahin Dağları'nda yaşanan sorunların ardı arkası kesilmek bilmiyor. Şirket, altın bulma umuduyla sondaj yapıp bölgeyi delik deşik etti. Ayrıca, yine bu sondaj bölgelerini açmak için binlerce ağacı da keserek talan etti" diye konuştu. 

 

 

'BU GÜNLER ŞAHİN DAĞLARI'NIN İYİ GÜNLERİ'

 

Atayurt Mahallesi'nin içme suyunun 'içilmez raporu' olduğunu söyleyen Başkan İlhan Ayrancı, "Bölgedeki sondaj çalışmaları nedeniyle, çeşmelere su gelmiyor Zaten içme suyu problemi olan vatandaş, çevre köylerden evlerine su taşıyordu. SASKİ'nin bu sorunu gidermek amacıyla bir projesi var ancak beklenmekte. İşin kötüsü, köylü artık içecek su dahi bulamıyor. Burada şu hususu belirtmek istiyorum, bu günler iyi günler. İleride her şey daha kötü olacak. Sular azalıyordu ama kurumuyordu. Şimdi ise bir damla dahi su akmıyor. Yazık değil mi bu insanlara? Yazık değil mi, Şahin Dağları'na" şeklinde konuştu.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow