Başkan Güler: Genç işsizlik düşecek

Başkan Güler: Genç işsizlik düşecek

Tolga BİRGÜCÜ - Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) yapılan yeni bir düzenleme ile mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin her ay aldıkları asgari ücretin üçte biri kadarlık ücretin tamamının, artık devlet tarafından ödeneceğini ve bazı teşvikler uygulanacağını duyurdu. Güler, “Genç işsizliğin azaltılması ile ilgili çok önemli bir adımdır. İş gücü piyasasında artık ‘aradığım elemanı bulamıyorum’ mazereti kalkacak” dedi.

BAŞARILI OLANLARA BELGE
Başkan Hacı Eyüp Güler, “Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin her ay aldıkları asgari ücretin üçte biri kadar ücretin tamamı, artık devlet tarafından ödenecek. 3. sınıf sonunda kalfa olan öğrencilerin aldıkları ücret, asgari ücretin üçte birinden asgari ücretin yarısına yükseltildi. Bu ücretin tamamı da devlet tarafından ödenecek. Ustalık yeterliliği kazanmış olanlar, mesleklerinde en az 10 yıl çalıştıklarını belgelemeleri durumunda bakanlık tarafından açılan iş pedagoji kursu sınavına doğrudan katılabilecek ve başarılı olanlara usla öğreticilik belgesi verilebilecek” diye konuştu.

‘MESLEK SAHİBİ’ UYARISI YAPTI
“Genç işsizliğin azaltılması ile ilgili çok önemli bir adımdır” diyen Başkan Hacı Eyüp Güler, “şöyle devam etti: “Bu yeni düzenleme ile devlet işveren üzerindeki maddi yükü alırken, iş gücü piyasasında yetişmiş elemanı bulamayan işveren de mesleki eğitim sayesinde aradığı elemanı kendisi yetiştirebilecek. Mesleki eğitimde yeni bir dönem başlayacak. İş gücü piyasasında artık ‘aradığım elemanı bulamıyorum’ mazereti kalkacak. Dolayısıyla mesleki eğitime olan ilginin artarak devam edeceğini, mesleki eğitimin çok daha güçlü hale geleceğini umut ediyoruz. Eğitimini yarıda bırakmış. Tamamlayamamış. örgün eğitme devam edemeyen gençleri de mesleki eğitim merkezlerine müracaat ederek eğitimlerini tamamlamaları ve meslek sahibi olmaları konusunda uyarıyoruz.”

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow