Başkan Deveci'den 'Seyir Terası' çıkışı: Devlet niye bu hale düştü?

Başkan Deveci'den 'Seyir Terası' çıkışı: Devlet niye bu hale düştü?

Tolga BİRGÜCÜ - Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci dün yerel ve ulusal medya organlarında görev yapan kentteki medya mensuplarıyla biraraya geldi. Başkan Deveci, belediye hizmetleri hakkında basını bilgilendirdi ve gündeme dair konular hakkında değerlendirmeler yaptı. Belediye bürokratlarının ve avukatının da katıldığı Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda konuşan Başkan Deveci. temizlik firmasına olan borç nedeniyle icra yoluyla satışa çıkartılan ve arazi değerinin yarı fiyatına satılan Seyir Terası’yla ilgili de önemli açıklamalar yaptı.

‘BİZİM KÖYLÜMÜZ’

Seyir Terası’nın ihalesine akrabasının girdiği konusunda gündeme gelen bilgi ve yapılan haberler üzerine konuşan Başkan Deveci, “İcra ile arsa bedelinin yarı fiyatına satılan söz konusu yer hakkında hukuki olarak tüm imkanlarımızı kullanacağız. Bu ihaleye tek kişi giriyor. Tek kişi girince yarıdan bir fazla arttırınca alabiliyor. Sizin ilginizi çeken bölümü, bu ihaleye giren tek kişi Sinop-Boyabatlı. Daha net bir bilgi vereyim, ailesi ya anne ya da baba tarafından bizim köylümüz. Tek başına ihaleye giriyor ve bizim tespit ettiğimiz maliyetin yarı bedeli ile burayı alıyor” diye konuştu.

‘KİMSEYİ İKNA EDEMEDİK’

Söz konusu kişiyle kan bağının olmadığını ancak böyle bir bağları olduğunu ifade eden Başkan Deveci, “ Atakum Belediyesi, ben burada kimlerle iletişim kurduğunu biliyorum ya da tahmin ediyorum. Arayıp da bana sormadı. ‘Ben bu ihaleye gireceğim’ demedi. Demiş olsaydı ne yapardım? Teşvik ederdim, ‘gel gir’ derdim. Çünkü o konuda da gayret gösterdim. Bu bölgenin insanlarına da ‘ikiniz, üçünüz bir araya gelin alın, çok ucuza gitmesin, belediye zarar etmesin’ dedik. Bu tesisin bir kamu binası olduğuna kimseyi ikna edemedik. Göreve geldiğimiz günden bu yana belediyeye icra ve hacizler gönderildi. Bu hacizleri gönderenler örgütlü hareket ediyor” şeklinde konuştu.

TMBMM’YE SORDU!

Kamu binalarının icra yoluyla satılmasını da eleştiren Başkan Deveci, “Bu şu değil, burada kamuoyunun ilgisinin çekilmesi gereken bir yer var. Kamu binası neden icra marifeti ile satılır. Devlet kendine bağlı bir birimin mülkiyetini, kamuya hizmet veren bir birimini niye icra marifeti ile sattırır. Devlet bu hale niye düştü? 35 yıllık avukat kimliğim ile soruyorum. Borçlu, zaten icraya düşmekle yarı yarıya kaybetmiş oluyor. Borçlunun malını icra marifetiyle niye yarı fiyatına satılmasına devlet izin verir. Borçluyu neden sokağa çıkamaz, ayağa kalkamaz hale getirir. Borçlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Bu soruları de ben soruyorum. Türkiye duysun artık. Borçlu eğer kumarda yememişse, başka bir şey yapmamışsa çoluğunun çocuğunun günahı ne? Neden yarı bedelle sattırıyorsunuz? Niye parlamento bir çözüm üretmiyor? Bu İcra Kanunu bugünün sorunu değil. Yıllardır böyle oluyor. Bu şekilde bir kamu binasının son 50 yılda satıldığına ben tanık olmadım. Yeni başladı ve bu da Atakum’da başladı. Bu da size bir şeyler anlatır” ifadelerini kullandı.

‘BU BEDELİ ÇEKMEYE RAZIYIM’

Başkan Deveci, “Atakum’da sokağa çıkmaması gereken adamlar, ar damarı çatlamış çıkıyorlar nutuk atıyorlar. ‘Benim borcum değil, onun borcu’ diyorlar. Hadi canım sende geldiğimden bu tarafa 200 milyon TL borç mu yaptım. 2,5 yıldır bana destek olacak kurumlar telefonuma çıkmıyor. Bana mı ceza veriyorlar. Ben zaten kaderime razı olmuşum. Ben Türkiye’nin, Samsun’un en iyi avukatlarından bir tanesiydim. Geldim buraya aday oldum. Neyse ona razıyım. Ben bu bedeli çekmeye razıyım” dedi.

‘SEÇİM HESABI YAPMIYORUM’


“Burada güllük gülistanlık bir belediye beklemiyordum” diyen Başkan Deveci, şöyle devam etti: “Devletin ya da siyasetin bu kadar da ar damarının çatladığından haberim yoktu, bilgim yoktu. Biri anlatsa da inanmazdım. Bu doğru değil. Ben kimseye böyle bir davranışta bulunmadım. Bana da yapılmasını içime sindiremiyorum. Bana yapılmıyor zaten. Ben öyle seçim hesabı filan yapmıyorum. Ben zaten ‘işe alacağım ya da 3 kat maaş vereceğim’ diye vaat vererek başkan olmadım. Projelerimi anlattım, ‘Atakum kötü yönetiliyor’ dedim ve aday oldum. ‘2 eliniz yakamda olsun’ dedim. Böyle seçildim. Öyle de gidiyorum.” Açıklamaların ardından toplantı soru cevap şekilde devam etti. Başkan Deveci, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow