Başkan Deveci: Yerel esnafın acilen yasal olarak korunması gerekiyor

Başkan Deveci: Yerel esnafın acilen yasal olarak korunması gerekiyor

TOLGA BİRGÜCÜ - Zincir marketler karşısında her geçen gün ezilmeye devam eden esnaf market yasasının meclise gelmesini dört gözle bekliyor. Her sokakta iki tane market zincirinin şubesinin mümkün olduğu Samsun’da da esnaf, isyan ediyor. Ekonomik gücü olan işletmelerin küçük esnafı ezdiğini ifade eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, hükümete esnaf için önlem çağrısı yaptı. Başkan Deveci, sokak aralarında market zincirlerinin şube kurmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

DEVECİ: BAKKAL MÜESSESESİNİ BİTİRDİK
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Esnafımız mahallelerimizin bekçisidir. Bakkallarımız mahallelerimizin canıdır, sokaktaki çocuklarımızı korurlar, kollarlar, takip ederler ve sahip çıkarlar. Küçük esnafımız, ülke ekonomimizin de bel kemiğini oluşturur. Ancak biz o bakkal müessesesini, büyük market zincirlerini açarak ve onlardan alışveriş yaparak yok saydık, yıllarca tahrip ettik ve bitme noktasına geldiler. Ekonomik gücü iyi olan işletme geldi, küçük esnafı ezdi, bakkal Mehmet amcayı bitirdi” diye konuştu.

‘ESNAFIN ACİLEN YASAL OLARAK KORUNMASI LAZIM’
“Geldiğimiz bu üzücü noktadan esnafımızı kurtarmak için acilen düzenleme yapılması ve yasa çıkartılması gerekmektedir” diyen Başkan Cemil Deveci, şöyle devam etti; “Sokak aralarında market zincirlerinin kurulmasına izin verilmemelidir. AVM’lerde zaten bu market zincirlerinin şubeleri iş yapıyorlar, bu firmaların sokaklardan çekilmesi gerekiyor. Kısacası esnafımızın acilen yasal olarak korunmasına ihtiyaç var.”

‘RUHSAT VERMEDİĞİMİZ YERLER DE OLUYOR’
Başkan Cemil Deveci, “Atakum Belediyesi olarak ruhsat almak isteyen bu market zincilerine kıstaslarımızı koyuyoruz. Mahallelerimizde belli aralıklarla ruhsat vermeye dikkat ediyoruz. Hatta vermediğimiz firmalar da oluyor. Ancak bu işletmeler bir etüt çalışması yapıyor; bölgedeki nüfus yoğunluğu ve ihtiyaç gibi araştırmalar yapıyor ve şubelerini ondan sonra kuruyorlar. Belediye olarak aslına bakılırsa, bizim de elimizden çok bir şey gelmiyor. Esnafımızı korumak için hep beraber hareket etmemiz gerekiyor. Alışverişimizi yerel esnaftan yapmamız gerekiyor. Bu anlamda hepimizin sorumluluğu ve görevi büyük. Bunun farkında olmamız lazım. Esnafımız, bizim yapacağımız alışverişlerle ayakta kalabilmektedir. Yapmadığımız alışverişler yüzünden de kepenk kapatmaktadır. Onlara sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow