Başkan Demirtaş'tan çağrı: Yerel esnafımıza destek olalım

Başkan Demirtaş'tan çağrı: Yerel esnafımıza destek olalım

TOLGA BİRGÜCÜ - Zincir marketler karşısında her geçen gün ezilmeye devam eden esnaf market yasasının meclise gelmesini dört gözle bekliyor. Her sokakta iki tane market zincirinin şubesinin mümkün olduğu Samsun’da da esnaf, isyan ediyor.  

Küçük esnafın korunması için çıkartılması planlanan market yasasının acilen hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, zincir marketler karşısında her geçen gün ezilmeye devam eden esnaf için yerelden alışveriş çağrısı yaptı.

DEMİRTAŞ: RUHSAT VERMEME LÜKSÜMÜZ YOK
Konuyla ilgili İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Küçük esnafımızın marketler karşısındaki durumu herkesin malumu. Esnaf her geçen gün ezilmeye devam ediyor. Büyük sermayeli işletmelerin karşısında esnafımızın ayakta kalması mümkün değil ancak bunun tek yolu esnafımızın yasal olarak korunmasıyla mümkündür. Ruhsatın Türkçe karşılığı izindir. Belediye olarak, sokak üzerine açılan market zincirlerinin şubelerine ruhsat vermeme gibi bir lüksümüz yok. Bu işletmeler araştırmalarını yaparak, adımlarını atıyorlar. Biz belediye olarak, işyeri olduğuna dair faaliyetlerini sürdürebilirliği yönünde kriterlerimizi onlara sunuyoruz. Hali hazırda ruhsat yönetmeliğimiz var. Biraz önce de söylediğim gibi, bu yönetmeliğe uymama şansımız yok. Kanuna aykırı ne belediye başkanının ne de meclisin bir karar alması mümkün değildir. Prensip olarak direnebilirsiniz ancak firma gider mahkemeye başvurur ve hakkını arar, sonuçta da ruhsatını alır. Ruhsat alan bir işletmeye ‘açma’ diyemezsiniz. Burası bir hukuk devletidir. Hukuk ortadan kalktığında adaleti de sağlayamazsınız. Bizim böyle bir lüksümüz yoktur. Yalnız hükümet, bu durumu yasal zemine taşıyarak belli sınırlamalar getirebilir. Biz de o zaman bu yasaya uyarak, kriterleri dikkate alarak sınırlamalar koyabilir ve ‘uymuyor’ diyerek ruhsat vermeyiz” diye konuştu.

VATANDAŞLARA DUYARLILIK ÇAĞRISI YAPTI
Esnafın koruması için acil adım atılması gerektiğini vurgulayan Başkan Demirtaş, “Mahalle esnafımızın ayakta kalmasına, bu büyük market zincirlerinin şubelerine gitmeyerek yardımcı olabiliriz. Ekmeğimizi bakkalımızdan, etimizi mahalle kasabımızdan, alarak esnafımıza sahip çıkabiliriz. Bu noktada duyarlı olmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın da esnafımıza destek olması gerekiyor. Bu noktada İlkadım Belediyesi olarak, ilçemizdeki sokaklarımıza pankart astık. Bu bir sevgi seli adımıydı, bir yakınlaşma meselesiydi. Bunun tüm ülkeye yayılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow