Bakan Koca açıkladı: İşte yerli aşının tarihi

Bakan Koca açıkladı: İşte yerli aşının tarihi

diyekonustu.com - Koronavirüsü pandemisi etkisini sürdürürken, Türkiye'de virüsle mücadele kapsamında önemler genişletilmeye devam ediyor. Enfekte ve ölüm rakamlarının da yükseldiği son günlerde, iç ferahlatıcı haber Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Bakan Koca, yerli aşı için tarih verdi. 


'16 YERLİ AŞI ÇALIŞMASI VAR'

Grip aşısını 80 yaş ve üstü yaşında olan vatandaşlara yaptıklarını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Böyle devam ederse 75, 65 gibi indirerek devam edeceğiz. Sağlık çalışanlarımıza da başlıyoruz. 5 haftadır tarıyoruz. Şu ana kadar influenza başvurusu gelmedi. Pfizer bize 1 milyon aşı verebilecek. Çin aşısı için de Aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğiz. Ocak ayında da böyle olacak. Bu sayı 2 katına çıkabilir 1-2 gün içinde sözleşmeler imzalanacak.Yıl içinde 25 milyona kadar olabilecegi sekllinde görüşmelerimiz var. Bizim aşımızın devreye girmesi Nisan ayı gibi olur.Çin aşısını aralık ayında en az 10 milyon kadar almak istiyoruz, 1-2 gün içinde imzalar atılacak. Türkiye'nin geçen yıl yaptığı grip aşısı tedariği bir milyon 300 bin ama yapılan bir milyon 100 bin aşı. Grip aşısında arttırabileceğimiz rakam sınırlı. Bu süreçte 2.3 milyona çıkardık. Şu ana kadar 600 bin kişiye yaptık grip aşısı.16 yerli aşı çalışması var. İnaktif açı çalışmamızda bu hafta itibariyle ilk 44 kişide tamamlanmış olacak" diye konuştu.


YERLİ AŞI NİSAN AYINDA DEVREYE GİRİYOR

Diğer yandan, koronavirüs aşısının ülkeye geliş süreci ve yerli aşı çalışmalarıyla da ilgili bilgi veren Bakan Fahrettin Koca, yerli aşının devreye girmesinin Nisan ayında gerçekleşeceğinin altını çizdi. Pfizer'ın aşısına değinen Bakan Koca, "Pfizer (aşı) ile ilgili Aralık ayında olma ihtimali zayıf görünüyor. Ruhsatın Aralık'ta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye'ye verebileceği rakam 1 milyon. Yıl içinde de 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var" bilgisini paylaştı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow