Babacan'dan santral şirketine: Bula bula Çarşamba Ovası'nı mı buldunuz?

Babacan'dan santral şirketine: Bula bula Çarşamba Ovası'nı mı buldunuz?

diyekonustu.com - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Samsun İl Kongresi bu akşam Sheraton Hotel’de gerçekleştirildi. DEVA Partisi Kurucu Genel Başkanı Ali Babacan’ın katılımıyla gerçekleşen ilk kongresinde Babacan, Samsun’un sorunlarına detaylarıyla değindi.

 

 

Babacan, ülke gündeminde de zaman zaman yer bulan Türkiye’nin en verimli arazilerine sahip duruma olan ve ‘Büyük Ova’ kanunuyla korunan Çarşamba Ovası’nda, hakkında açılan ve halen devam eden tüm davalara rağmen Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketinin yatırımcılığıyla kurulan biyokütle enerji santralini hedef aldı. Babacan santralle ilgili, “Başka yer bulamadınız mı?” sorusunu sordu.

 

 

 

OLTAN VE KÖLEOĞLU’NUN SANTRALİNİ HEDEF ALDI

Samsun’da hava kirliliğinin çok büyük bir problem olduğunun altını çizen ve Çarşamba Ovası’nda Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince hakkında açılan tüm davalara rağmen kurulan biyokütle enerji santraliyle ilgili konuşan Ali Babacan, “Bu anlamda Samsun’da bir yatırım var. Ülkemizin en verimli tarım arazilerine sahip olan Çarşamba’da kurulan santralin hukuki sürecini izliyoruz. Gerçekten, bu santrali kurmak için bula bula birinci sınıf tarım arazisini mi bulsunuz? Başka yer yok muydu? diye sormadan duramıyorum. Bu yanlış seçimler bölgede yetiştirilen ürünleri ve çiftçimizi de olumsuz etkiliyor. Biz halkımızın gıdasından da kalitesinden de ödün vermeyeceğiz. Sanayi ve çevreyi beraber düşünüyoruz. Biz çevre dostu ve yenilenebilir bir enerjiye önem veriyoruz. Biz cocuklarımıza temiz bir gelecek bırakmayı hedef alıyoruz. Hızlı sanayileşme adına çevreyi, su kaynaklarını ve havayı kirletiyorsak, bu gelecek nesiller için düşük yaşam kalitesi demektir. Bu oluyorsa bu adalet değildir” diye konuştu.

 


 

 

Tolga BİRGÜCÜ

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow