B117 nedir? B117 virüsü hakkında bilgi

B117 nedir? B117 virüsü hakkında bilgi

Birleşik Krallık’ta daha hızlı yayılan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bir türünün ortaya çıkmasının ardından ülkede yeni önlemler alındı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson,  “Mutasyon geçirmiş koronavirüs önceki virüse göre yüzde 70 daha bulaşıcı” dedi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock ise mutasyona uğramış yeni koronavirüsün kontrolden çıktığını açıkladı. Hancock, “Vaka sayısında adeta patlama yaşandı ve gidecek çok yolumuz var. Aşılar tamamlanmadan kontrol altına almak çok zor gözüküyor” dedi.

Peki nedir bu B177 virüsü?

KÜRESEL DALGALANMA ÖNGÖRÜSÜ
B117 virüsünün 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabileceği düşünülüyor.

MUTASYONLAR YAYILIMI HIZLANDIRIYOR
Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği öngörülüyor.

BAĞIŞIKLIKTAN KURTULMA İHTİMALİ
Ki bu tezi İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da ‘yüzde 70’ oranını vererek teyit etmiş bulunuyor. Ayrıca, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor.


HEDEFİNDEKİ RİSK GRUPLARI...
Henüz yeni olması nedeniyle B117’nin, şiddeti, şiddetini değiştirip değiştirmeyeceği, hedefindeki risk grupları ve kliniği bilinmiyor.
 

B117 virüsü nedir? - B117 virüsü hangi ülkelerde ortaya çıktı?

DAHA MI TEHLİKELİ?
Koronavirüs’ün mutasyon geçirmiş yeni haline B117 virüsü ismi verildi. Bu virüs ilk olarak İngiltere’de görüldü. Korona’dan yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu tahmin ediliyor. Öldürücülüğüne dair henüz yeterli veri yok. Şimdiye kadar B117 virüsü görülen ülkeler; Hollanda, İngiltere, Avustralya ve Danimarka oldu.

AŞI ETKİLİ OLACAK MI?
Piyasada yeni üretilmiş olan aşıların bu virüse etki edip etmeyeceği şimdilik bilinmiyor. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün görüldüğü ülkelerle temas haline geçtiğini açıkladı.

İngiltere'ye son uçuş yasağını uygulayan ülke ise Türkiye oldu.

Mutasyon nedir? Varyant ne anlama gelir?
Koronavirüsün mutasyona uğramasının ardından 'Mutasyon' ve 'Varyant' kelimeleri, Google'da en çok arananlar listesinde yer almaya başladı. Mutasyon ve Varyant kelimelerinin anlamları koronavirüs son dakika haberleriyle beraber araştırılmaya başlandı. Peki mutasyon ne demek, varyant ne anlama gelir? 

Mutasyon varyant ne demek?
Mutasyon ve varyant kelimeleri değişim anlamına gelmektedir.  Mutasyon, varyant ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonlar, genel olarak germ hattı mutasyonları ve somatik mutasyonlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow