Avcı'dan santrale ODTÜ'lü heyet yorumu: Tarafsız bilirkişi heyeti işlerine gelmiyor

Avcı'dan santrale ODTÜ'lü heyet yorumu: Tarafsız bilirkişi heyeti işlerine gelmiyor

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde telaş bitmiyor. Bakanlar Kurulu kararıyla nitelikli tarım arazisi ilan edilen ve Türkiye’nin sayılı verimli topraklarına sahip Çarşamba Ovası’nda hakkına açılan davalara rağmen kurulumu ısrarla sürdürülen biyokütle enerji santrali çalışmalarına hummalı bir şekilde devam ediyor.

ODTÜ'DEN BİLİRKİŞİ TALEP EDİLDİ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Samsun Şubesi tarafından, biyokütle enerji santraline karşı açılan 1/5000’lik Nazım Planı ile 1/1000’lik Uygulama İmar Planı’nın ruhsat iptal davasında da süreç devam ediyor. Santralle ilgili açılan davada Danıştay 6. Dairesi, oluşturulan bilirkişi heyetinin raporunu ‘bilimsel açıdan yetersiz' buldu. Samsun 3. İdare Mahkemesi de yeni bilirkişi heyeti oluşturulması için harekete geçti. Süreçte Mimarlar Odası Samsun Şubesi, dava için Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) görev yapan bilim insanlarından oluşan bilirkişi heyeti talep etti. Oluşturulacak yeni bilirkişi heyeti, Çarşamba Ovası’nda kurulması planlanan santralin yaratacağı çevresel etkileri, burada yaşayan insanların sağlıklarına olası olumsuz etkileri için daha detaylı bir rapor hazırlayacak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) görevli bilim insanlarından oluşan bilirkişi heyeti talep edilen Çarşamba biyokütle enerji santralindeki telaş hakkında konuşan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, santral yetkililerinin yeni gelecek heyetin hazırlayacağı rapordan korktuğunu söyledi.

AVCI: TARAFSIZ BİLİRKİŞİLERDEN KORKUYORLAR


Santralle ilgili bilirkişi heyetlerinde yaşanan sorunları değerlendiren Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Çarşamba Ovası’na kurulan zehir santraliyle ilgili daha önce rapor hazırlayan bilirkişilerden 3-4 tanesi, verdikleri rapordan dolayı mahkemelik oldular yani yargılanıyorlar. Bu bilirkişi heyetindeki kişiler, şirketin projesini kopyaladılar. Daha önce farklı kentlerde de aynı şeyi yaptıkları tespit edildi. Santral telaş halinde çünkü yeni heyet gelecek. Tarafsız bilirkişi heyeti işlerine gelmiyor. Korkuyorlar. Çünkü kopyala-yapıştır yaptıramayacaklar” şeklinde konuştu.‘MECİTÖZÜ’NE RESMEN TURİSTİK GEZİ DÜZENLEDİLER’


Erdal Avcı, ayrıca: “Ovamızın ortasına yapılan bu yatırım zehir santralidir. Bu santralin çevre dostu olduğunu sürekli dile getiriyor, insanlara vaatlerde bulunuyorlar. Madem bu santral temiz ve doğru bir yatırım, Samsun’da bir salon tutsunlar, tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerini davet edip bilimsel bir toplantı yapsınlar. Bu insanlara santralin hangi tarafının temiz olduğunu anlatsınlar. Kentte bir tartışma ortamı yaratsınlar. Kaç defa ‘hodri meydan’ dedik. Bunu da yapamıyorlar. Madem santral temiz bir yatırım, neden rüşvet teklif ettiler. Madem temiz bir yatırım, Çorum’un Mecitözü ilçesine turistik gezi gibi bir gezi düzenlediler. Buraya götürdükleri insanlara resmen metin ezberlettiler ve o öğretilmiş bilgileri basına servis ettiler. Neden bir tane çiftçiyi konuşturmadılar. Konuşturamazlar çünkü bu santralin hiç bir temiz yanı yok” ifadelerini kullandı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow