Atakum'da 8.6 milyonluk sahte fatura sessizliği!

Atakum'da 8.6 milyonluk sahte fatura sessizliği!

Atakum Belediyesi eski Başkanı İshak Taşçı'nın döneminde yaşandığı belirtilen vurgun iddiası, İmar İnşaat adlı şirketin 2017 ve 2018 yılı faaliyetlerini inceleyen müfettişlerin çalışması ile ortaya çıktı. Çek ve para trafiğinin adeta baş döndürdüğü incelemede 'naylon fatura ve sahte belgeler' dosyaya girdi. CHP'li Belediye Başkanı Cemil Deveci, eski Başkanı İshak Taşçı ve Şirket Müdürü O.T. ile 3 şirket çalışanı hakkında  suç duyurusunda bulundu. Belediye eski yönetiminin yapacağı söylenen basın açıklaması gerçekleşmedi.  

Olay, yaklaşık 5 yıl önce belediye şirketi üzerinden inşaat ve temizlik malzemeleri alındığı ileri sürülerek yapılan yaklaşık 9 milyon liralık faturanın naylon fatura olduğunun ortaya çıkmasıyla ortaya çıktı. Samsun Vergi Dairesi, naylon faturaların izini sürdü ve Atakum Belediyesi İmar İnşaat adlı şirketin alımlarıyla ve sahte faturalarla ilgili belediyeye bir yazı gönderdi. Bunun üzerine Atakum Belediye Başkanı CHP'li Cemil Deveci, Belediye Teftiş Kurulu Müdürlüğü'nden aynı döneme ait hesapların incelenmesini istedi.  

ÇEKLERİ BELEDİYE ŞİRKETİ ÇALIŞANLARI TAHSİL ETMİŞ  

Hedef Halk Gazetesi'nde yer alan habere göre; AK Partili Başkan İshak Taşçı dönemine ait 2017 ve 2018 yıllarına ait yapılan incelemede, 11 firma tarafından kesilmiş olan faturaların, sahte oldukları tespit edildi. Yapılan inceleme akıllara durgunluk veren bağlantılarıda ortaya çıkardı.  Kapı kolu, klozet, çelik kapı, kum gibi 14 bin ton inşaat malzemelerinin Ankara adresli 11 firmadan alınırken, belediye şirketinin bir inşaat yapmadığı, şirketlerin tahsil etmesi gereken çekleri de belediye şirketi elemanlarının tahsil ettiği ve 'şirket müdürü O.T'ye' teslim ettikleri, kendi beyanlarıyla suç duyurusu dosyasına konuldu.  


Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci

DEVECİ: O PARA HALKIN PARASIDIR  

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Teftiş Kurulu Müdürlüğü raporu ve Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan hesap incelemesini delil olarak Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunarak,  kendisinden önceki Belediye Başkanı olan İshak Taşçı ve dönemin şirket yöneticisi 4 kişi hakkında, 'görevi kötüye kullanma, özel belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık' suçlarından suç duyurusu yaptı. Başkan Deveci, "O para halkın parası, asla bu işin peşini bırakmayacağım" derken, Atakum Belediyesi eski Başkanı İshak Taşçı da, konuyla ilgili hiç bir bilgisi olmadığını ve olayı basından öğrendiğini ileri sürmüştü.

Dönemin Atakum Belediyesi Şirket Müdürü O.T.'nin de konuyla ilgili açıklama yapacağı söylensede, eski yönetimden herhangi bir açıklama gelmedi.  Dosyalar savcılıkta  Deveci, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na delilleri sunarak,  İshak Taşçı ve dönemin şirket yöneticisi 4 kişi hakkında, 'görevi kötüye kullanma, özel belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık' suçlarından suç duyurusu yaptı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow