Anonymous nedir? Anonymous ne zaman kurulmuştur? Anonymous'un en büyük saldırısı hangisidir?

Anonymous nedir? Anonymous ne zaman kurulmuştur? Anonymous'un en büyük saldırısı hangisidir?

diyekonustu.com - Anonymous, çeşitli siyasi olayları, genellikle devlet teşkilatlarına ait sitelere saldırılar düzenleyerek protesto eden hacktivist grubudur. Gündemdeki bazı olaylara yönelik aldıkları aksiyon gündem konusu olmaya devam ediyor. Anonymous hakkında Google'da en çok; Anonymous nedir? Anonymous ne anlama gelir? Anonymous kimlerden oluşur? Anonymous ne zaman kuruldu? Anonymous kim tarafından kurulmuştur? Anonymous ilk olarak nerede çıktı? Anonymous ne iş yapar? Anonymous saldırıları? Anonymous eylemleri? Anonymous'un en büyük saldırısı? Anonymous'un Türkiye saldırıları nelerdir? Anonymous V For Bandetta maskesi? soruları aratılıyor. İşte Anonymous hakkında bilgiler...

Anonymous nedir?

İnternet, çok çeşitli insanlara faaliyet gösteren bir mecra. İyisinden kötüsüne herkes bu ekosistemin bir parçası. Anonymous için çoğu zaman “haktivist bir gurup” tabiri kullanılsa da hackerlardan başka kimse, yapılan saldırının arkasındaki ismi bilmiyor. Hatta bu hackerlerın birbirini tanıdığını söylemek bile olası değil. Peki, Anonymous nedir? kimlerden oluşur?

Anonymous ilk olarak nerede çıktı?

Anonymous ilk olarak bir imageboard olan 4chan‘da meydana çıktı. Zaten 4chan kullanıcılarına sunduğu anonim olma seçeneğiyle bilinen bir mecradır. İçinde barındırdığı elliden fazla kategori altında insanlar, anonim (size ulaşabilecekleri herhangi bir isim, link ya da adres olmadan) olarak paylaşım yaparlar. 4chan, düşünce özgürlüğünü desteklese de son zamanlarda bu politikasından vazgeçmiş ve birçok kullanıcısını kaybetmiştir. Anonymous topluluğunun halen bu gurubun içinde olup olmadığı ise bilinmiyor.Anonymous nedir? kimdir ve ne iş yapar?

Anonymous kendisini merkezsizleştirilmiş,  içinde herhangi bir emir komuta zinciri barındırmayan, emirler yerine ideolojilere gönül vermiş ve internette toplanmış bir birlik olarak tanıtır. Anonymous yaptığı DDoS –Distributed Denial of Service- saldırılarıyla gündeme geldi ve o süreden sonra dünyanın en çok bilinen hacker gurupları arasında yer almaya başladı. İlk olarak bu işi sadece eğlence için yapan hacktivist gurup, diyekonustu.com Scientology Klisesi‘ne -insanın tanrısal bir varlık olduğuna inanan dini inanç- yaptığı saldırıyla gündeme geldi. Daha sonrasında gözünü bilgi saklayan medya organlarına çeviren gurup, bu alanda da faaliyet gösterdi. Amerika, İsrail, Tunus, Uganda, IŞİD‘e saldırılarda bulunan gurup PayPal, Mastercard, Visa ve Sony gibi firmaları da hackleyerek büyük zarar verdi. Kendilerine “Anon” ismini veren gurup, Wikileaks ve Occupy haraketlerinin de başlangıcının merkezinde bulunuyor. Anonymous ile ilgili olabileceği düşünülen ve aralarında Amerika, İngiltere, Avustralya, Hollanda, İspanya ve Türkiye‘nin bulunduğu altı ülkede, onlarca kişi tutuklandı. Anonymous destekçileri, gurubu “Özgürlük Savaşçıları” veya “Dijital Robin Hood” gibi isimlerle anarlar.

Anonoymous saldırıları

Ana akım medyada ilk çıkışlarını, bir otel sitesine aynı profil fotoğrafı ve kimlikle kayıt olmaları ve siteyi kullanılmaz hale getirmeleriyle yaptılar. Bu saldırıları sonucunda “steroid basmış hackerlar”, “evcil teröristler” gibi diyekonustu.com isimler kazandılar. Daha sonrasında bu tip saldırıları internet genelinde yapmaya devam ettiler.

2004 yılından beri yaptıkları site çökertme işine günümüzde de devam ediyorlar.

Scientology Kilisesi’nin çağrı hatlarını kitlediler ve sürekli olarak siyah fax göndererek yazıcı tonerinin bitmesine neden oldular. Daha sonrasında sitelerine erişimi kestiler. Site çökük bir vaziyetteyken Anonymous ilişkili birçok isim YouTube‘da robot sesi kullanarak bir mesaj yayınladı. Mesajda “takipçilerinizin ve internetin iyiliği için, sizi internetten sileceğiz” deniyordu. Scientology Kilisesi’nin önemli isimlerinden Tom Cruise da Anonymous’tan nasibini alan isimler arasındadır.

Daha sonrasında Visa ve Master Card saldırılarını da üstlenen ekip, Sony sunucularını çökertmiş, PlayStation Network‘a 15 gün süreyle erişimi kapamış ve daha sonrasında Sony‘nin kullanıcılarına bedava oyun ve PlayStation Plus vermesine neden olmuştur.


ANONYMOUS TWİTTER HESABI: @YourAnonNews

ANONYMOUS'UN BAZI EYLEMLERİ
*    Habbo saldırısı: Sanal bir otel olarak düzenlenmiş olan sosyal paylaşım sitesi Habbo Anonymous'un sıkça hedef aldığı sitelerden biridir.
 *   Hal Turner saldırısı: Hal Turner'ın ifadesine göre 2006 Aralık ve 2007 Ocak ayında kendilerini Anonymous olarak tanıtan kişilerin saldırısı sonucu binlerce dolarlık zarara uğramıştır.
*    Chris Forcand'ın tutuklanması: 7 Aralık 2007'de çocuk istismarı suçlamasıyla 53 yaşındaki Chris Forcand, Global Television Network'ün ifadesine göre Anonymous grubunun faaliyeti sonucunda yakalanmıştır
 *   Plan Chanology: (21 Ocak 2008) Scientology Kilisesi'ne karşı bu aktivite sonucu grup basında geniş yankı uyandırmıştır.
*   No Cussing Club (2009)
*    İran Seçimleri Protestosu (2009)
*    Avustralya'da internet sansürü karşıtı eylemler: Operation Didgeridie (2009), Operation Titstorm (2010)
*    Operation Leakspin
*    Zbabwe: Zimbabwe hükümetinin web sitesi Wikileaks belgelerine uygulanan sansür nedeniyle saldırıya uğramıştır.
*    FiGael Sitesine saldırı
*   Arap Baharı'na destek: Operation Egypt [Mısır Harekâtı] diyekonustu.com and Operation Tunisia [Tunus Harekâtı][kaynak belirtilmeli]
*   Digiturk'e Saldırı [Operation DIGITURK] (2012)
*   The Pirate Bay, Megaupload, SOPA protesto
*    2009 yılı Nisan ayında, The Pirate Bay sonra sanık "ticari ve organize biçimde" geniş telif hakkı ihlali kolaylaştırılması suçlu bulundu.
*    Operasyon resel Blackout: Grup tarafından yayınlanan bir video, Facebook adlı web sitesini hedef olarak gösterirken 60.000 sunucusunun çökertilebileceğini iddia etmişlerdir.
*    GoDaddy Saldırısı (2012)
*    "opIsrael" Operasyon adıyla, 7 Nisan 2013'te "Filistin halkına zulmetmek ve ülkenin İnternet'ini kesme girişiminde bulunmak" yüzünden, İsrail'in sağlık, sosyal hizmet, güvenlik vb. sitelerine saldırmış ve İsrail'i 3 milyar Dolar zarara uğratmışlardır.
*    Batı dünyasının görevini terk etmesi için ağır baskı uyguladığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, küresel hacker grubu Anonymous'un da hedefi oldu. Anonymous, Başbakanlık bürosunun e-mail hesabına girerek yüzlerce yazışmayı internete sızdırdı.
*    3 Şubat 2021 tarihinde Türkiye İçişleri bakanı, Süleyman Soylu'nun, şahsi telefon numarasını, kimlik bilgilerini ve bir takım gâyriresmi, "Hacker grubunun iddiasıyla Torpil dosyalarını kamuoyuna sızdırmışlardır.
 

Anonymous'un Türkiye saldırıları nelerdir?


Ünlü hacker grubu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ithafen "Reis, bize HSBC, Vakıfbank, Deutschebank ve Credit Suisse'yi anlat. Berat, Bilal ve Yiğit'le iç ettiğiniz yüz milyarlarca Dolar'ı anlat. Anlat ki senin gibi bir ustadan feyz alalım!" ifadesinde bulundu.

 


Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymmus, Türkiye için “Tacizcilerin, tecavüzcülerin ve pedofililerin cenneti” dedi.

 


"Takvim gazetesi bizi 'Anonymous lobisi' ilan eder ise gözümüz arkada kalmayacak." ifadesini kullanarak Takvim gazetesine de atıfta bulundu.

Anonymous'un son Türkiye'ye saldırısı: Anonymous Boğaziçi öğrencileri için video yayınladı

Kendilerini merkezisiz bir aktivist/hacktvist grup olarak tanımlayan Anonymous isimli bir grup, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektöre dair öğrencilerin itirazıyla başlayan protesto gösterilerine polisin müdahalesi ve onlarca öğrencinin gözaltına alınması ile ilgili olarak bir video yayınlayarak Türkiye’yi uyardı.

Anonymous ve V For Vandetta maskesi
Sosyal medyada hızla yayılan videoda konuşan şahsın yüzünde grupla özdeşleşmiş V For Vandetta filminin baş karakterinin kullandığı yüz maskesi bulunurken, sesinin de yazılım ile modifiye edildiği görülüyor.

Kimlik bilgileri ve özgeçmiş sızdırma vaadi
Grup Türkiye’yi yöneten AK Parti’ye yönelik çok ciddi suçlamalarda bulunurken, İçişleri Bakanlığı’na yerleştirilen kişilerin kimlik ve özgeçmiş bilgilerini sızdırma vaadinde bulundu. Anonymous grubunun üyelerinin kim olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow