AK Parti umutlu muhalefet tepkili

AK Parti umutlu muhalefet tepkili

Tolga BİRGÜCÜ - AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Ersan Aksu, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy ve Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, 29 Nisan Saat 19.00'dan 17 Mayıs Saat 05.00'e kadar ülke genelinde tam kapanma kararını değerlendirdi. Başkanlar alınan kararı olması gereken bir karar olarak değerlendirirken, kısıtlama sonrası vaka sayılarının düşeceğini ümit ettiklerini söyledi. Başkanlardan bazıları ise desteklerin yetersiz olduğu noktasında hükümete sert eleştirilerde bulundu.


AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Ersan Aksu

AKSU: ÇİFTE BAYRAM ARZUSU İÇERİSİNDEYİZ
Ersan Aksu, “Son günlerde de bir miktar düşüş eğilimine girdiğini aslında hep beraber gördük. Samsun’da da bunu çok daha fazlasıyla hissettik. Samsun olarak Türkiye ortalamasının üzerindeydik ve düzeldik. Ancak bu düşüş eğiliminin hızlı bir şekilde devam etmesi lazım. Düşüş eğiliminin hızlı bir şekilde devam etmesi için de Cumhurbaşkanımız dün yaptığı Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrasında 15 günlük kısmi kapanma sürecinin 29’undan itibaren 17 Mayıs tarihine kadar 2 haftalık bir süre içerisinde ülke genelinde tam kapanma uygulamasını aldılar. Ben inanıyorum ki, bu iki haftalık tam kapanma süreci çerçevesinde Allah’ın izniyle olumlu sonuçlar alacağız. Zaten insanımız gıda, sağlık herhangi bir acil ihtiyacı durumunda en yakınındaki mahalle bakkalına veya gıda zinciri dediğimiz alışveriş noktalarına giderek ihtiyaçlarını giderebilecekler. Yani gıda, sağlık gibi esaslı ihtiyaçlarda bu noktada problem olmayacak. Tabii bu noktada ‘tam kapanma’ denilen ifade biraz canımızı acıtıyor. ‘Tam kapanma’ denilince insanlar sanki evden çıkamayacakmış gibi bir algı var ancak bu böyle değil. İfade ettiğim gibi daha ziyade tedbirleri elden bırakmamak, bu düşüşü maksimum sağlayıp ve bayram öncesi de çifte bayram yapalım diye bir arzu içerisindeyiz. Allah nasip ederse, ramazan bayramının hemen sonrasında tam kapanma uygulamasının sona erdiği tarih itibariyle Türkiye’yi komple başta Samsun olmak üzere maviye döndüreceğiz ve Samsun’a mavi yakışır diyoruz. Samsun’un maviye dönmesini arzu ediyoruz. Sağlık, tarım gibi konularda zorunlu noktalarda kimi muafiyetler var olduğunu biliyoruz zaten zaman ve güzergahların sınırlanmaları çerçevesinde. Bu çerçevede vatandaşımızın zorunlu ihtiyaçlarını karşılamada en ufak bir sıkıntı yaşamaksızın böyle bir süreci sonuç itibariyle sıkıntılardan da kurtulmak suretiyle atlatmış olacağımızı umut ediyorum” şeklinde konuştu.

AKSU: ÇOK CİDDİ DESTEKLER ORTAYA KONULDU
Desteklerin yetersiz olduğu yönünde esnaf ve vatandaşın hükümete yönelik eleştirilerine dair sorumuzu da yanıtlayan Ersan Aksu, “Tabii ki özellikle hizmet sektöründe yer alan lokantalar, çay ocakları, kahvehaneler, internet kafeler, berberler gibi kimi iş kolarında pandeminin etkisi çok daha fazla hissedildi. Bu noktada geçen seneden buyana hem kullanılan kredilerle ilgili ve hem de genel anlamda devletimizin ciddi anlamda vatandaşının yanında yer alma çabası içerisinde olduğunu gösterdi. Samsun’da da bu noktada çok ciddi sosyal destekler ortaya konuldu. Hali hazırda da belediyelerimiz, teşkilatlarımız tüm unsurlarıyla hep beraber açıkçası ‘bizim şöyle bir ihtiyacımız var’ diyerek kapısını çalan hiç bir kimseyi boş ve geri çevirmedi. Ve çevirmeyeceğiz de Allah’ın izniyle. Süreç içerisinde elbetteki hepimizin zorlandığımız noktalar var ama önümüzdeki günlerde bu sıkıntılar elbette ki aşılır. Biz yeter ki birliğimizi ve beraberliğimizi devam ettirelim. Ramazan da birlik ve beraberlik, dayanışma yani insanlarımızın dayanışma duygusunun çok üst düzey bir seviyede olduğu bir aydır. Bu dönemi sadakasıyla, fitresiyle, zekatıyla yaşıyoruz. Bizim insanımız anadolu ferasetiyle sıkıntıları Allah’ın izniyle çözer. Devletimiz de milletinin bu zamana kadar yanında olmuştur ve olacaktır. Bundan sonra da sayın Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde bu sıkıntıları aşacağız” ifadelerini kullandı.


CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel

TÜRKEL: İNSANLAR EVDE NE YİYECEK?
Fatih Türkel, “Söz konusu karar geç alınmış bir karardır. Tamam kapatalım da kapattığımızda Cumhurbaşkanı ve yetkililerden evde kalması beklenen vatandaşımıza dair bir destek göremedik. İnsanlar bir açıklama bekliyorlar. Siz şimdi vatandaşa evinizde durun diyorsunuz, vatandaş evinde dururken ne ekmek yiyecek? Bu vicdanı taşımak lazım. Bekliyoruz dört gözler bir destek bir yardım ancak onu duyamadık hükümetten. Diğer yandan geldiğimiz noktada yerel yöneticilerden de başta Samsun Büyükşehir Belediyesi, bürokrasi ve ilçe belediye başkanlarından bir ses yok. Evde ne diyecek insanlar? Düşünüyoruz, kahroluyoruz, üzülüyoruz ve takip ediyoruz. Çok zor bir süreçten geçiyoruz ülke ve şehrimiz olarak. Dayanışmaya en çok ihtiyacımız olan bir dönemde şehirleri kapatmak kolay da, Samsunlulara ölümü gösteriyorsunuz ve diğer taraftan kansere razı olun diyorsunuz. Desteksiz ve çaresiz insanları evine kapatma modeli çok kötüdür. Eğer hükümet ya da şehri yönetenler, evinde duran vatandaşın yanındayız açıklaması yapmaz ve somut olarak destek vermezlerse çok acı olacaktır” diye konuştu

TÜRKEL: DEVLET ESNAFINA BAKAMIYOR
Nisan ayının 30’u SGK ve Bağkur ödemelerinin son günü. Ayın 26’sında da stopaj beyannamelerinin son günüydü. Siz vatandaşa evinde kal diyorsunuz ama ayın 30’unda esnaf SGK ve Bağkur ödemelerini nasıl yapacak. Zaten çay ocakları, servisçi esnafı, kahvehaneler, kantinciler bunlar batmış. Kuyumcu esnafı da dahil olmak üzere esnaf batmış ve devlet vergi almaya devam ediyor, destek vermiyor. Ahi kültürüyle ayakta durmaya çalışan esnaf 40 yıldır devletine bakmış ama devleti bir yıldır bakamadığı gibi 17 günlük kapatmada da bir destek paketi ya da açıklaması ortaya koyamadı. Çok kötü bir durum bu. Biraz önce de dediğim gibi insanlara ölüme mahkum etmek gibi acı bir tabloyla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.


İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy

AKSOY: SAMSUN’DA ESNAF BİTMİŞ DURUMDA
Hasan Aksoy, “Pandemi sürecinin sıkıntılı olduğuna ve kapanmaya gidilmesine biz de olumlu bakıyoruz ancak esnaf perişan. Karara karşı değiliz fakat geç alınmış bir karardır diyoruz. Bu kararın en az 1 yıl önce alınması gerekiyor. Esnaf, küçük kısıtlamalarla bitti. Bilim Kurulu’nun almış olduğu kararlar zaten siyasi ve ekonomik kaygılar nedeniyle bu güne kadar uygulanmadı. Şimdi ne oldu da bu karar alındı. Tüm kentlerimizde durum böyle ancak Samsun’da da esnafın durumu berbat. Samsun’daki lokanta, kafe, kahvehane, çay ocağı ve daha nice esnafımız bitmiş durumda. İnsanlar evlerine ekmek götüremiyorlar. Küçük yardımlarla bu iş geçiştirilemez. Bu memlekette esnafı bitirirsen ülke biter. Bu süreçte açık açık söyleyebilirim ki esnafa gerekli yardımlar yapılmamıştır. 5 tane yandaş firmaya verilen yardımlar, esnafa verilseydi insanlar da esnaf da rahatlardı. Allah sonumuzu hayır etsin” diye konuştu.


Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu

ARMUTÇU: ASGARİ İHTİYAÇLAR KARŞILANMALI
Temel Armutçu, “Tam kapanma kararı ile bu musibetten bir an evvel kurtuluruz inşallah. Tam kapanma ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararını okuduğumuzda, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde olduğu gibi kapsamını ve uyulması gereken kurallarını görmekteyiz. Hâlbuki Bakanlar Kurulu Kararında, bu tedbirlerden ve kısmi aralıklarla 14 aydır devam eden tedbirlerden, ekonomik olarak olumsuz etkilenecek/etkilenen milyonlarca kişi için; Doğalgaz, elektrik, su, telefon ve internet faturalarının devlet tarafından ödeneceği, konut ve işyeri kiralarına devlet katkısı sağlanacağı, SGK primlerinin devlet tarafından yatırılacağı, sayın Genel Başkanımızın aylar öncesinden de teklif ettiği gibi her vatandaşımıza bin lira nakit ödeme yapılacağı, tüm vergilerin en az 3 ay süreyle alınmayacağı, Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere, bakanlıklar ve mahalli idarelerde zorunlu harcamalar haricinde hiçbir harcama yapılmayacağı, kararlarının da alınmasını gönlümüz arzu ederdi. Zira devlet, vatandaşının asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmeli ya da karşılayabilecek bir yapıyı mutlaka kurmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow