Adliye çalışanları ‘Adalet’ istiyor

Adliye çalışanları ‘Adalet’ istiyor

TOLGA BİRGÜCÜ - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, Adalet Bakanlığı’na bağlı olan Samsun Adliyesi’nde de hizmet veren Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nde çalışan pedagog, psikolog ve sosyal çalışmacılar Adalet Hizmet Tazminatı’ndan faydalanamadığını söyledi.

‘AYNI MESLEK GRUPLARI FAYDALANIYOR’
Başkan Yılmaz Tuluk, “Adalet Bakanlığı bünyesinde aile ve çocuk mahkemelerinde sağlık hizmetleri sınıfında görev yapmakta olan pedagog, psikolog ve sosyal çalışmacılar, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri kurulmasıyla çıkarılan yönetmelik gereği ‘Adli Destek Görevlisi’ olarak çalışmaya devam etmektedirler. 25 Ağustos 2021 tarihinde 31579 sayılı resmi gazetede ‘kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik ve sosyal haklara ilişkin 2022 ve 2023 yıllar yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme’ metni yayınlanmıştır. Tebliğin 3. Kısım 2. Bölümü ‘Sağlık ve Sosyal Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme’ bölümüdür. 45. Madde başlığı ‘İlave Ek Ödeme Planı’dır. Bu madde ‘4. ve 5. Maddelerin birinci cümlelerinin uygulanmasında 375 sayılı Kanunun Hükmünde Kararnameye göre belirlenen ek ödeme oranları yüzde 20 artırımlı uygulanır’ denmektedir. Söz konusu tebliğ neticesinde ise aynı şartlarda, aynı ünvanla çalışan ve aynı işi yapan sağlık hizmetleri sınıfındaki meslek mensuplarından bazıları bu artıdan faydalanırken Adalet Bakanlığı’nda çalışmakta olanlar faydalanmamıştır” diye konuştu.

‘BU BİR ANAYASAL HAK İHLALİDİR’
Başkan Yılmaz Tuluk, şöyle devam etti: “Açık yasal düzenlemelere karşın söz konusu tebliğ neticesinde farklı kamu kurumlarında çalışan sağlık hizmetleri sınıfında yer alan kadro ve ünvandaki personel, bahsi geçen artırımdan faydalanmakta iken aynı kadro ve ünvana sahip olan Adalet Bakanlığı personeli için de uygulanması gerekmektedir. Artırımdan, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nde çalışan pedagog, psikolog ve sosyal çalışmacılar Adalet Hizmet Tazminatı’ndan faydalanamamaktadır. Yaşananlar ‘eşit davranma yükümlülüğünün’ ihlali anlamına gelmektedir. Bu meslek grubunun Adalet Tazminatı’ndan faydalandırılmaması, anayasal hak ihlalinden başkası değildir.”

 

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow