Abdulhamid’in yok olan çeşmesi yeniden inşa ediliyor

Abdulhamid’in yok olan çeşmesi yeniden inşa ediliyor

 

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı ve 113. İslam halifesi olan II. Abdülhamid’in şahsi hazinesini kullanarak 1892 yılında Samsun’da yaptırdığı, ancak çeşitli nedenlerden dolayı günümüze ulaşamayan 35 çeşmeden biri olan tarihi Hamidiye Çeşmesi, yeniden inşa edilecek. Samsun’un İlkadım ilçesi Pazar Mahallesi’nde yer alan ancak günümüze ulaşamayan çeşme, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin İlkadım ilçesi Saitbey Mahallesi'nde yapılması planlanan Yeraltı Mekanik Otoparkı ve Subaşı Meydan Düzenlemesi Projesi kapsamında yeniden inşa edilecek. Söz konusu çeşmenin 

 

ÇOĞUNU 1893-1897 YILLARINDA YAPTIRDI

 

“Sultan II. Abdülhamit’in Hayır Eserleri” içerikli Salnamelerde; Abdulhamid’in Samsun’da 35 çeşme yaptırdığı ortaya çıkıyor. Ayrıca, günümüze ulaşan bilgiler arasında Abdülhamid’in 1893’ten itibaren Anadolu’nun her yerine çeşitli hayır kurumları yaptırdığı da biliniyor. 

 

 

SAMSUN’A KAZANDIRDIĞI BAZI ESERLER

 Samsun Havza Maarif Kaplıcası, Samsun-Bağdat Şosesi (1883), Harput-Mezre-Samsun yolu (1883, Samsun Süleyman Paşa Medresesi (1904), Samsun İdâdîsi 1892’de Mutasarrıf Cavit Bey döneminde, mevcut rüştiye beş sınıflık liva idâdîsine dönüştürüldü. 1912’de Samsun Lisesi olarak adlandırılan binanın inşasına başlanmış ve 1912-1913’de “Ticaret İdâdîsi”ne çevrilmiştir. 1914’te Sultanîye dönüştürüldü. I. Dünya Savaşı sırasında hastahaneye çevrildi. Samsun Guraba Hastahanesi Sultan II. Abdülhamid’in 25. cülus yıldönümü nedeniyle temeli atılan yapı Büyük Guraba Hastahanesi olarak adı geçti. Millet ve Devlet Hastahaneleri olarak anılan yapı günümüzde, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastahanesi olarak biliniyor ve iki katlı kâgir bir yapı durumunda.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow