2021 Çarşamba Ovası için zehir yılı olacak!

2021 Çarşamba Ovası için zehir yılı olacak!

Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olan ve ‘Büyük Ova’ kanunu kapsamında koruma altında bulunan Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ni de kapsayan Çarşamba Ovası’nda Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen kurulan biyokütle enerji santralinin 1 Ocak 2021 günü faaliyete başlayacağı öğrenildi.

YÜZDE 100 RANDIMANLA BAŞLAYACAKLAR
Edinilen bilgilere göre: biyokütle enerji santralinde çalışacak işçilere işbaşı talimatı verildi. 1 Ocak 2021 günü çalışmaya start verilecek santralde faaliyet, yüzde 100 randımanlı başlayacak. 

BİLİRKİŞİ HEYETİ HALEN RAPOR HAZIRLIYOR
Diğer yandan biyokütle enerji santraliyle ilgili Samsun Valiliği’nce verilen ‘Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararının iptali için açılan dava sürüyor. Bölgedeki arazi sahiplerinden Murat Şenel, Recep Yavan, Seyfettin Yavan, Mehmet Değerli’nin açtığı dava takibinde mahkeme bilirkişi heyeti oluşturdu. 18 Kasım günü heyet santral ve bölgesinde, tespit ve incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonucu hazırlanması gereken rapor, heyete takıldı. Edinilen bilgilere göre: bilirkişi heyeti, yaptığı incelemeler sonucu rapor hazırlayamadı. Heyet üyeleri arasında anlaşmazlık olduğu bilgisine ulaşılırken, söz konusu hazırlanması gereken rapor için 1 aylık ek süre istendi.

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow