Zeybek: 19 Mayıs’ta Türk ulusu uçurumdan dönmüştür

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919 günü başlattığı bağımsızlık savaşı, Türk Ulusu’nu uçurumun kenarından döndürmüştür” diye konuştu.

Zeybek: 19 Mayıs’ta Türk ulusu uçurumdan dönmüştür

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Milletvekili Zeybek, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı yurdun her köşesinde, genciyle yaşlısıyla, büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. Bugün aynı zamanda, ulu önderimiz AtatürK’ün doğumunun 141. yılını kutlamanın kıvancını da yaşıyoruz. Yüce Atatürk’ün doğum günü kabul ettiği 19 Mayıs, lâik, demokratik, çağdaş, aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımıdır. Atatürk’ün ulusal egemenliğe dayanan, bağımsız yeni Türk Devleti’ni kurma idealini yaşama geçirmek amacıyla Samsun’a çıkışı, şanlı tarihimizde önemli bir dönüm noktası, aydınlığa uzanan süreçte atılmış kutlu bir dev adımdır. Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında ülkeyi emperyalist işgalden, milleti saraydan/sultandan kurtarmayı amaçlıyordu. Atatürk, büyük eseri Nutuk’ta Samsun’a çıkarken amacının ‘millet egemenliğine dayanan tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak’ olduğunu açıklamaktadır” diye konuştu.

‘BİZLERİ ASLA YILDIRAMAYACAKLAR’

Milletvekili Zeybek, “Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919 günü başlattığı bağımsızlık savaşı, Türk Ulusu’nu uçurumun kenarından döndürmüştür. Ulusumuzun içinde bulunduğu yokluklara ve yaşadığı sıkıntılara karşın zaferle sonuçlandırdığı Kurtuluş Savaşı, tarihin akışını değiştiren, tutsaklığı kabullenmeyen ulusların her zaman başarıya ulaşacağını kanıtlayan, eşine az rastlanır bir kahramanlık ve özgürlük destanıdır. Aydınlık Türkiye’yi kimse yolundan döndüremeyecektir. Cumhuriyet’in temel değerlerine ve anayasal ilkelerine inanmayanların, aydınlanmayı ve çağdaşlaşmayı içine sindiremeyenlerin, ülkenin geleceğine ipotek koyanların, lâik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne ve kurumlarına yönelik saldırıları başta Atatürk gençliği ve bizleri asla yıldıramayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta ulu önderimiz Yüce Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

HABER MERKEZİ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow