İşte Samsun Şahin Dağları'ndaki katliamın uydu görüntüsü

İşte Samsun Şahin Dağları'ndaki katliamın uydu görüntüsü

diyekonustu.com - Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmaları kapsamında doğa yok oluyor. Google Maps’ten edindiğimiz görüntüler, bölgede altın bulmak için firmanın açtığı yol ve sondaj noktaları çalışması yürek sızlatıyor. Görüntülerde, binlerce ağacın kesildiği ve dağların deyim yerindeyse örümcek ağı gibi talan edildiği görünüyor.

İÇME SULARI DAHİ KURUDU

Maden şirketi TÜPRAG’ın, proje kapsamında her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Edinilen bilgilere göre: özellikle çalışmaların yürütüldüğü civar köylerdeki içme suları dahi kurudu. 

HAVZA’DA DA KATLİAM BAŞLIYOR
Yine sitemiz Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Yazıişleri Müdürü Tolga Birgücü'nün edindiği bilgilere göre, şirket önümüzdeki süreçte Havza ilçesinde sondaj faaliyetlerine başlayacak. TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş, ilçenin Çamyatağı bölgesinde sondaj kuyuları açılacak.

DERNEK FİRMAYA KARŞI MÜCADELE VERİYOR
Diğer yandan, Şahin Dağları’nda yaşanan doğa katliamıyla mücadele etmek amacıyla Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği kuruldu. Av. İlhan Ayrancı’nın başkanlığını yürüten dernek, çalışma karşıtı faaliyetlerine devam ediyor.

‘BU BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜDÜR’
Yaşananlarla ilgili Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, “Ormanlara, dağlara örümcek ağı gibi yollar açtılar. Açılan tüm bu yollar sondaj sahalarına çıkıyor. Şu anda görünen buzdağının görünen yüzüdür. Görünmeyen daha bunun yüzlerce katıdır” diye konuştu.

‘SASKİ TANKERLERLE SU TAKVİYESİ YAPIYOR’
Başkan İlhan Ayrancı, şöyle devam etti: “Bölgede açılan sondaj kuyularının etkisiyle, çevre köylerin içme suları dahi kurudu. Ve bölgede bu sondaj kuyularından yüzlercesi açılacak. Şu anda SASKİ, özellkle Atayurt Mahallesi’ne (Köyü) tankerlerle su takviyesi yapıyor. Burada yaşanan orman katliamı yüreklerimizi acıtmaktadır.”

‘KARADENİZ’İN AKCİĞERLERİ KESİLİYOR’
Maden işletmilmeyecek olsa bile, Şahin Dağları’na telafisi olmayan zararlar verildi. Google Maps’te de gördüğümüz gibi, ruhsat sahası sondaj vuruan yerler tamamen ormanlık alanlar. Burası Karadeniz’in ve Samsun’un akciğerleridir. Bu bölge, en çok havayı temizleyen ve suyu tutan doğadaki su dengesini koruyan kayın ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplı bölgedir. Civardaki köylerin su ihtiyacını bu dağlar temin ediyor. Dağlar yok olduğunda, köyler içme suyu bulamayacak, bu imkanı kaybedecek” ifadelerin kullandı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow