Haberin gücü adına.

  • Dolar 13.555
  • Euro 15.2623
  • GR ALTIN 777.08
  • ÇEYREK 1275.2

Sol Parti'den 'Anayasa tuzağını toptan reddedelim' mektubu

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (diyekonustu.com) - Samsun Sol Parti İl Örgütü, kentteki siyasi partiler, emek ve meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek "Anayasa tuzağını toptan reddedelim" başlıklı mektubunu iletti.

Sol Parti'den 'Anayasa tuzağını toptan reddedelim' mektubu
  • 13 Mart 2021, Cumartesi 23:20

Sol Parti Samsun İl Örgütü, Anayasa Tuzağını Toptan Reddedelim başlıklı mektubunu demokratik muhalefetle paylaşıyor. Anayasa değişikliği tartışmaları sürerken Samsun Sol Parti İl Örgütü, kentte bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Sol Parti İl Örgütü, Türkiye Komünist Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokrasi Partisi, Emek Partisi, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Devrimci 78'liler Dayanışma Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, DİSK Emekli-Sen, Tüm Emekli-Sen Samsun Şubesi, KESK Samsun Şubeler Platformu ve Türk Tabipler Birliği Samsun Tabip Odası'nı ziyaret ederek, ‘Anayasa tuzağını toptan reddedelim’ başlıklı mektubunu iletti. Ziyaretlerde aynı zamanda kentteki ve ülkedeki genel sorunlar da masaya yatırıldı. 

‘TOPTAN REDDETMELİYİZ’
SOL Parti’nin mektubunda “İktidarın bu anayasa oyununu toptan reddetmeliyiz. Toplumun gündeminde yeni anayasa yoktur. Birinci öncelik bu baskıcı, talancı, dinci, mezhepçi, yoksulluklara batmış iktidara son vermektir. Toplumsal muhalefetin de görevi ülkemizde derin bir yoksulluk, işsizlik, adaletsizlik yaşanırken laiklik, aydınlanma değerleri görmezden gelinerek toplum gericileştirilirken bu rejime karşı mücadeleyi yükseltmek, yeni anayasa gündemiyle birlikte dolaşıma sokulan yalancı reform, demokratikleşme söylemini teşhir etmektir” vurgusu yapılıyor. 

GEÇMİŞİN DERSLERİ UNUTULMAMALI
AK Parti dönemindeki anayasa deneyimlerine değinilen mektupta, şu hatırlatmalar yapılıyor: “Hatırlanırsa 2007, 2010, 2017’de de dönemin konjonktüründe farklı ittifaklarla demokratikleşme, sivilleşme, vesayet rejimini tasfiye etme mesajlarıyla mevcut anayasada değişiklikler yapıldı. İktidarın bu tuzağına her dönemde düşen, kandırılmaya açık kesimler ortaya çıkabildi. Bunun karşısında her seferinde bu girişimlere karşı kesin tavır koyduk, itirazımızı yükselttik, buna karşı muhalefeti örgütledik. Nitekim bu aşamaları geçen iktidar, yargıyı aparatı haline getirdi, meclis iradesini ortadan kaldırarak tüm yetkileri Saray’da toplayan tek adam rejimini kurdu. Türkiye, bu sürecin sonunda fiili bir din devletine dönüştürüldü.”

‘TUZAK BOŞA DÜŞÜRÜLMELİDİR’
Anayasa tartışmasının hemen ardından AK Parti’li yetkililer tarafından da dile getirilen 1921 anayasası vurgusunun da değerlendirildiği mektupta, laikliğin tümüyle rafa kaldırılmaya çalışıldığı ifade ediliyor. Mektupta, bu konuda şunlara yer veriliyor: “1921 anayasasına referans verilmesinin altında da bir yanıyla laiklik ilkesini kaldırarak Cumhur ittifakında yer almayan muhafazakar çevrelere, bir yanıyla da ulus devlet öncesi bir dönemde yazıldığı için muhafazakar Kürtlere hitap etme amacının yattığı hissediliyor. Saltanat ve hilafetin henüz kaldırılmadığı, cumhuriyetin sözünün bile edilmediği bir döneme denk gelen 1921 anayasasının temel alınmasının Türkiye’yi daha da geriye götürmekten başka işlevi olamaz. Bu tür hamleler açık ki iktidarını artık sürdüremez hale gelen AKP ve MHP’nin muhalefet blokundan parça koparmaya yönelik bir girişimidir. Bu girişim tüm demokratik muhalefet güçlerince dikkate alınmalı ve anayasa tuzağı boşa düşürülmelidir.”

Sol Parti Samsun İl Örgütü, konuyla ilgili ziyaretlerine devam edeceğini bildirdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık