Haberin gücü adına.

  • Dolar 13.5317
  • Euro 15.2305
  • GR ALTIN 776.27
  • ÇEYREK 1274.0

Samsun'daki o okulun müdüründe ne ararsan var!

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (diyekonustu.com) - Samsun’un Çarşamba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapan bir müdürün, okuldaki yöneticiler ve öğretmenler üzerinde baskı yaparak sürgünler ve istifalara neden olduğunu ve öğrencilere küfür ettiğini kamuoyuna duyuran Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, müdürü cemaat yapılanmasıyla ilişkilendirdi. Yıldırım, il ve ilçe milli eğitim müdürülerini de görevlerini yerine getirmemekle suçladı. 

Samsun'daki o okulun müdüründe ne ararsan var!
  • 12 Mart 2021, Cuma 1:11

diyekonustu.com - Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Orhan Yıldırım dün Samsun’a gelerek Çarşamba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapan bir müdürün okulda gerek Eğitim İş Çarşamba İlçe Temsilcilik Başkanının sürgüne gönderilmesi, gerek yöneticiler, gerek öğretmenler ve gerekse öğrenciler üzerinde yaptığı baskılar sonucu yaşanan istifalar ve olaylar akabinde açılan davayı takip etti. Samsun Adliyesi İdare Mahkemesi çıkışında açıklama yapan Genel Başkan Yıldırım, söz konusu müdürün bir cemaat yapılanmasını temsil ettiğini iddia ederek, Samsun İl ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlerini görevlerini yerine getirmemekle suçladı. 

‘İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALDILAR’
Yaşananları anlatan Genel Başkan Yıldırım, “Bir okul düşünün... Bu okulun liyakatsizce kendisine emanet edildiği bir okul müdürünün eziyetleri neticesinde son iki senesinde bir kadın müdür başyardımcısı ve bir kadın müdür yardımcısı görevlerinden istifa etmiştir, bir veri tabanı uzmanı ve 4 hizmetli okuldan ayrılmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı başlarken de bu okulun; bir müdür, ir müdür yardımcısı, yüzün üzerinde öğretmen, bine yakın öğrencisi ve ‘4 boş müdür yardımcısı’ kadrosu ile kaos içinde eğitim öğretime başlaması, ne ilçe milli eğitim müdürünün ne de il milli eğitim müdürün dikkatini çekememiştir. 2018 yılından beri soruşturmalar geçiren ve soruşturmaları yüce meclise kadar ulaşan bu okulun, eğitim öğretim faaliyetlerinin sağlıklı işleyebilmesi ve öğretmenler arası çalışma huzur ve barış ikliminin temeli adına, il ve ilçe milli eğitim müdürleri, yetki ve sorumluluklarını kullanmada çekimser davranmış, önlem alamamış ve sorunların büyümesine katkıda bulunmuşlardır. Bundan ötürü sorunda daha da büyümüş ve işin içinden çıkılmaz bir hal almıştır” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE KÜFÜR ETTİĞİNİ KABUL ETTİ
Genel Başkan Yıldırım, şöyle devam etti; “Bir okul müdürü düşünün... Öğretmenleri arasında alenen ayrımcılık yapacak 657 sayılı devlet memurları kanununun 10. Maddesinde yer alan ‘Amir maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır’ ilkesine ihanet edecek, ‘ben şu şu öğretmenlerle uğraşacağım’ diyecek ve uğraşacakta. Öğretmenlerin haberi olmadan sizli kamera çekimi ile öğretmenler kurul toplantısını, sınıf öğretmenleri kışkırtıp, suç unsuru oluşturmak maksadı ile kayda alacak. Öğretmenlerin öğrencileri ile uygulamalı ders işlediği esnada, kamera çekimi ile öğretmenleri derslerinde taciz edecek ve fiillerle ilgili yapılan resmi şikayetler neticesinde hiç bir ceza almayacak. Makamında, bu milletin topluma yararlı ve çağdaş bir Türk genci olarak yetişmesi için kendisine emanet ettiği gençlere küfür edeceği sonra da bu gençler haklarını yasal yollardan aradı diye bu gençlerin okuldan atılması için elinden geleni yapacak, devamsızlıktan kalmaları için müdür yardımcılarına baskı yapacak sonra da müdür yardımcıları bu hukuksuzluklara alet olmadıkları için müdür yardımcılarının disiplin cezaları almalarını sağlayacak, peşine de mahkemede öğrencilere küfür ettiğini kabul edip 60 gün hapis cezası alacak. Tüm bu olayların varlığına rağmen Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü de sessiz kalacak!”

‘SORUŞTURMALARDAN NASIL TEMİZ ÇIKTI?’
Genel Başkan Yıldırım, “Emsal pek çok karar ve somut delillere dayalı şikayetlerin varlığına rağmen, bu müdürü sütten çıkmış ak kaşık gibi, soruşturmalardan tertemiz çıkartan ilahi! güç nedir? Bu ilahi güç!, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünde öylesine etkin bir hale gelmiş görünüyor ki, Eğitim İş Çarşamba İlçe Temsilcilik Başkanını, hukuki güvence korumasının varlığına rağmen sürgüne gönderebiliyor. Buradan yetkililere soruyoruz; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, tarikat ve cemaat yapılanmalarından yakasını kurtarmaya çalıştığı şu dönemde, kimdir bu Samsun İl Milli Eğitime çöreklenen hak yol cemaati ve ufka yolculuk grubu? Samsun İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerindeki etki alanları nedir? Samsun İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, devlerin kendilerine vermiş olduğu hak ve yükümlülükleri kullanırken, kimlerden oluştuğu ve niyetleri belirsiz olan bu tarikat ve gruplarla fikir alışverişinde mi bulunmaktadır? Bir okul müdürünün bu cemaatlerin bayraktarlığını yapması ne kadar doğrudur?” şeklinde konuştu.

‘SIRF CEMAATLERİN KEYFİ OLSUN DİYE’
“Yüce meclise kadar ulaşan tüm bu olayların varlığına rağmen, aklama merkezine dönüşen teftiş kurulu, Samsun İl ve Çarşamba ilçe Milli Eğitim müdürleri, yetkileri dahilinde ne işlem yapmışlardır?” diye soran Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, şöyle devam etti; “Ben söyleyeyim; sırf cemaatlerin vitrin yüzü, ‘okul idarecilerinin’ itibarı sarsılmasın diye 5 öğretmenin farklı ilçelere sürgün edilmesine, Eğitim İş Çarşamba İlçe başkanını öğretmenlik mesleğini yapamaz hale getiren kararlara, yetkileri dahilinde destek vermiş, kariyerleri için ‘cemaat referansları’ oluşturmuşlardır. Eğitimde pek çok sıkıntımız varken, eğitim paydaşlarının bir sürü problemi varken, sırf cemaatlerin keyfi olsun diye...” 

Açıklamaya Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Onur Gündüz, Birleşik Kamu İş Samsun İl Başkanı Rüstem Kara ve sendika üyeleri de katılarak destek verdi:

Tolga BİRGÜCÜ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık