Haberin gücü adına.

  • Dolar 13.7342
  • Euro 15.5149
  • GR ALTIN 780.69
  • ÇEYREK 1281.2

SAMÇEP: Ekolojik yıkım durdurulsun

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, 'Dünya Çevre Günü' nedeniyle açıklamada bulundu. Özdağ, Samsun'un Atakum, Çarşamba, Bafra, Kavak ve Havza ilçelerindeki çevre sorunlarına dikkati çekerek, “Ekolojik yıkım durdurulsun” çağrısı yaptı.

SAMÇEP: Ekolojik yıkım durdurulsun
  • 07 Haziran 2021, Pazartesi 16:05

Tolga BİRGÜCÜ - Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, 'Dünya Çevre Günü' nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Mehmet Özdağ, “Biyoçeşitliliğin azalmasının yıkıcı etkilerini önümüzdeki dönemlerde daha da fazla hissedeceğimiz kesindir. Samsun’da yaşayanlar olarak bizim için en değerli doğal varlığımız olan Karadeniz’de müsilaj ya da başka ekolojik yıkım sorunlarının yaşanmaması için; Karadeniz kıyısındaki tüm yerleşim yerlerimizin ve sanayi tesislerinin atık sularının biyolojik arıtmalarının yapılması ve atık miktarının mutlak suretle azaltılması, Zonguldak ve Samsun merkezli termik santralların soğutma suyu kullanımının mutlak suretle sınırlandırılması ve en kısa sürede bu termik santralların tamamen kapatılması, Sinop Nükleer Santralı projesinin derhal durdurulması, Atakum - Kurupelit yat limanı başta olmak üzere yeni deniz dolgularına son verilmesi, mevcut deniz yapılarının rehabilite edilmesi, Dereköy Kurupelit arası sahil erozyonunun bilimsel yöntemlerle kalıcı olarak durdurulması, rehabilitasyona dönük çözümler getirilmesi şarttır” diye konuştu.

‘SİYANÜR ZEHİRLENMESİNE İZİN VERİLMEMELİ’
Mehmet Özdağ, “Samsun ve yakın bölgemizin doğal, toplumsal yaşamı ve halk sağlığı açısından; Çarşamba Ovasında Biyokütle Santrali (Eğercili), Piroliz tesisi (Çınarlık) gibi kirletici ve yaratı su kaynaklarını yok edici, aynı zamanda yangın ve patlama riski taşıyan tesislerin faaliyetlerinin derhal durdurulması, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ve yakın çevresinin uluslararası statülerine uygun olarak korunması, her türlü ticari işletmenin bölge dışına çıkartılması, Kavak, Asarcık çevresindeki taş ocaklarının kapatılıp rehabilite edilmesi, Şahin Dağlarında 12 bin hektar alanda orman bitki örtüsünü yok ederek milyonlarca ton toprağın siyanürle işlenerek sonsuza dek zehirlenmesine, yeraltı ve yerüstü sularımızın kirletilmesine ve kurutulmasına izin verilmemesi, Kocadağ’da faaliyet gösteren taş ocaklarının kapatılıp, eski yeni tüm ocakların tahribatlarının rehabilite edilmesi önemlidir” şeklinde konuştu.

‘SAMSUN PEK ÇOK SORUN YAŞIYOR’
“Dünya ve Türkiye üzerine söylenecek çok söz vardır” Ancak bizim odağımız Samsun ve yakın çevresidir. Yukarıda sıraladığımız sorunlar dışında Samsun’umuzun pek çok kentsel, kırsal sorunu olduğunu biliyoruz ve yaşıyoruz.
Tüm bu sorunların ana kaynağının ülkeyi yöneten siyasi iktidarın enerji, maden, inşaat politikaları ile yerel yönetimlerin beton-asfalt-imar rantından ibaret kentsel yönetim anlayışı olduğunu da belirmemiz gerekmektedir. Çözüm bizdedir; Oylarımızla yetkilendirdiğimiz ve temsiliyet hakkı verdiğimiz milletvekillerini, belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerinin hangi siyasi partiye ve görüşe mensup olursa olsun, çıkartacakları yasa ve yönetmeliklerin, aldıkları imar kararlarının, tercih ettikleri yatırım politikalarının halktan ve doğadan yana olmasını sağlamak için örgütlenerek sürekli takipte ve uyanık olmaktan, oy verdiklerimizi sorgulamaktan başka çaremiz yoktur. Bizlerin oyları ile seçilmiş ya da atanmış tüm karar vericilerininin ve kamu görevlilerininin öncelikli görevi bizlere sağlıklı bir çevrede yaşam hakkı sunmaktır” ifadelerini kullandı.
 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık