Haberin gücü adına.

  • Dolar 8.7105
  • Euro 10.4011
  • GR ALTIN 496.97
  • ÇEYREK 815.64

OMÜ’nün hedefi Türkiye’de ilk 10’a girmek

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (Diye Konuştu) - SAMSUN’da görev yapan yerel ve ulusal yayın organlarının temsilcileriye biraraya gelen Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, öncelikli hedeflerinin Türkiye’de ilk 10 ve dünyada ise ilk 500 üniversite arasına girmek olduğunu duyurdu.

OMÜ’nün hedefi Türkiye’de ilk 10’a girmek
  • 20 Kasım 2019, Çarşamba 17:27

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç dün üniversitenin rektörlük binası toplantı salonunda kentte görev yapan yerel ve ulusal yayın organlarının temsilcileriyle biraraya geldi. Görevi devraldığı tarihten bu yana üniversitede yürütülen çalışmalar ve planlanan projeler hakkında gazetecilere bilgiler aktaran Rektör Bilgiç, önemli açıklamalarda bulundu.


‘ÖĞRENCİLERİMİZ GURURLANDIRDI’

Konuşmasına “Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ülkemizin en önemli üniversitelerinden birisidir” diyerek başlayan Rektör Bilgiç, "Bu bilinçle 2016 Ağustos ayında başladığımız günden bugüne; bütün OMÜ ailesi mensuplarının kendi alanlarında kayda değer katkılar sağladığı sistematik, programlı, etkileşimli, insan odaklı, üretken, katılımcı ve kalite odaklı bir yönetim ve çalışma anlayışını tüm çalışma arkadaşlarımla büyük bir heyecan ve enerji ile sürdürüyoruz. Eğitim-öğretim süreçlerimizin başarısına ve etkinliğine ilişkin önemli göstergelerden biri de Türkiye ölçeğinde yapılan uzmanlık sınavlarında ve mesleki sınavlarda öğrencilerimizin elde ettiği üstün başarılar oldu. Bu doğrultuda 2017 yılında DUS Türkiye 3.’sü, 2018 ve 2019 yıllarında da DUS Türkiye 1.’leri, TUS Türkiye 2.’si ve Kaymakamlık Sınavı 1.’si Üniversitemiz öğrencileri arasından çıktı. OMÜ ailesinin bir başka başarı örneği olarak Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinden bir öğrencimiz üç adım atlamada dünyanın en iyi derecesini yaptı. Bunların yanı sıra İletişim Fakültesi öğrencilerimiz TRT’nin düzenlediği yarışmada drama alanında 2.’lik elde ettiler. Endüstri Mühendisliği öğrencilerimiz Lojistik Vaka Yarışması’nda, Ziraat Fakültesi öğrencilerimiz ise Bitki Islahı Makale Yarışması’nda 1.’lik ödülü aldılar. Öğrencilerimizin gösterdiği bu başarılar, eğitim-öğretim kalitemizin göstergelerinden biri olarak bizleri gururlandırdı ve yürüdüğümüz yolda motive etti” diye konuştu.

‘ENGELSİZ ÜNİVERSİTE OLDUK’
Akademisyen ve öğrenci rakamlarından söz ederek, OMÜ ailesinin her geçen gün büyümeye devam ettiğini kaydeden Rektör Bilgiç, kontenjan doluluk oranlarının yüzde 98’e ulaştığını belirtti. Rektör Bilgiç, daha sonra ise “Üniversitemizin mekânsal ve fiziksel gereksinimlerini kapsayan yatırımlara yön verecek imar plan revizyonu gerçekleştirilerek OMÜ’nün önemli bir sorunu ortadan kaldırıldı ve sürdürülebilir kampüs yaşamı için önemli bir adım daha atılmış oldu. En büyük paydaşlarımızdan biri olarak canlı ve güçlü bir ilişki tesis ettiğimiz Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımıyla raylı sistem kampüse ulaştırıldı ve Üniversitemizin alternatif bir ulaşım aracına sahip olması itibariyle kampüse ulaşım kolaylaştı. Hep birlikte hayata geçirdiğimiz bu tasarruf, aynı zamanda Şehir ve Üniversite buluşmasının sembolik bir göstergesi olarak da hayat buldu. Öğrencilerimiz ve Samsun halkına hizmet veren son derece modern bir kütüphane inşaatı tamamlanıp hizmete açıldı ve Kütüphanemiz 7 gün 24 saat kullanılabilen bir bilgi bankası niteliğiyle son derece önemli bir mekân olarak işlev kazandı. Engelsiz Üniversite konsepti içinde düşündüğümüz bir kampüs olabilmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. Üniversitemiz, ilgili birimlerimizin sorumluluk ve özveriyle dahil olduğu çalışmalar sonucunda ‘YÖK 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödül Töreni’nde, en çok bayrak alan üniversiteler kapsamında 81 üniversite arasında 6. sırada yer aldı” şeklinde konuştu.

2.6 MİLYONLUK ENERJİ TASARRUFU
Kampüste ‘sıfır atık’ ve ‘dumansız kampüs’ projelerini hayata geçirdiklerini hatırlatan ve üniversitede enerjiden (doğal gaz, kalorifer yakıtı) daha iyi yararlanması sağlandı hem de yaklaşık 2,6 milyon TL’lik enerji tasarrufu yapıldığının bilgisini veren Rektör Bilgiç, kalitelerini güvence altına almak için ‘Kalite Yönetim Sistemi’ kurduklarını ve bu sistemi yürütmek üzere sorumluluk üstlenen ve özverili bir biçimde bilimsel emeğini sürece dahil eden kendi insan kaynağıyla Kalite Yönetim Sistemi Yazılımını (KALEM) geliştirdiklerini bildirdi. 

EN ÜST SINIRDA DESTEK ALAN TEK ÜNİVERSİTE
Uluslararası üniversite olma yolunda emin adımlarla hedeflerine yürüdüklerini kaydeden Rektör Bilgiç, aldıkları 1,5 milyon avroluk destekle, Erasmus Değişim Programı’nda, üniversitelere verilen desteği en üst sınırda alan tek üniversite olduklarını kaydetti. Rektör Bilgiç, “Araştırma üniversitesi olma yolunda çalışmalarını hızlandıran OMÜ, kendi kaynaklarından ve dış kaynaklardan elde ettiği AR-GE bütçesini her yıl artırmak için sistematik biçimde çalıştı. Bu kapsamda Üniversitemizin AR-GE için toplam bütçesi 36,48 milyon TL oldu. Bu bütçenin yüzde 56’sı OMÜ’den karşılanırken, yüzde 44 gibi önemli bir oranı da dış kaynaklardan sağlandı. Bu yıl Üniversitemiz bütçesinden AR-GE’ye yaklaşık 20 milyon TL tahsis edilmiş olup, bu değer toplam bütçemizin yüzde 4’ünü oluşturdu. Üniversitemiz kendi kaynakları ile 374 AR-GE projesini desteklerken, TÜBİTAK’tan  9,39 milyon TL bütçe desteği alan proje sayımız  ise 47’ye ulaştı. Bütçesini diğer kurumlardan sağladığımız proje sayısı iki katı artarken, bu kurumlardan sağlanan AR-GE bütçesi ise yüzde 12 artış gösterdi. Ayrıca uluslararası proje sayımız ve özel sektör iş birliği ile yapılan proje sayımız da arttı” bilgisini verdi.

KENEVİR ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ KURULDU
“OMÜ, araştırmalarını belirli bir odak noktasında toplamak üzere araştırma önceliklerini ‘iklim değişikliği ve etkileri’, ‘enerji üretimi’, ‘akıllı sistemler', “‘ağlık alanında yenilikçi cihaz ve malzeme modellerinin geliştirilmesi', ‘atık yönetimi’, ‘nörobilimler' ve ‘endüstriyel tasarım’ olarak belirledi” diyen Rektör Bilgiç, “Bu çerçevede Ülkemizin stratejik bir önem atfettiği kenevir üretimi konusunda Şehrimiz bağlamında yapılan araştırmaların sayısını artırmak, kenevir konusundaki uzmanları bir araya getirerek kenevir hakkındaki AR-GE çalışmalarını yoğunlaştırmak için Üniversitemizde Kenevir Araştırmaları Enstitüsü kuruldu” ifadelerini kullandı. 

'BİRİNCİLİK ÖDÜLÜYLE BAŞARIMIZ TESCİLLENDİ’
OMÜ, AR-GE çalışmalarının yanı sıra bilgi transferi ve fikri mülkiyet konularında da çalışmalara yoğunlaştıklarını kaydeden Rektör Bilgiç, “Üniversitemiz akademisyenleri ile iş dünyası arasında köprü oluşturma ve bilgi transferini hızlandırma çalışmalarını daha etkin hâle getirmek için Teknoloji Transfer Ofisi şirketleşme çalışmalarını tamamladı ve OMÜ-TTO AŞ’ye dönüştürüldü. Samsun iş dünyası ve üniversite iş birliğinin güzel bir ürünü olan Samsun TEKNOPARK, TÜBİTAK’tan sağlamış olduğu bütçe ve Samsun şehir dünyasının iş birliğinden aldığı güç ile faaliyetlerini arttırdı. Yüzde 90’ı aşan doluluk oranına sahip olan Samsun TEKNOPARK, Türkiye’de en hızlı gelişen teknopark olarak geçen yıl ödül almıştı. Dün de (19 Kasım 2019) Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın elinden Samsun TEKNOPARK adına aldığımız “Erken Aşama TGB Kategorisi 1’incisi” ödülüyle Üniversitemizin başarısı ve kat ettiği yol bu anlamda tescillenmiş oldu” dedi. Diğer yandan 2016 yılında 1 olan patent sayısının, 2018 yılında 23 ve 2019 yılında 19’a ulaştığını, ayrıca 2018 yılında 1 olan uluslararası buluş sayısının ise 5’e yükseldiğinin bilgisini verdi. 

2019’DA 23 KARACİĞER NAKLİ YAPILDI
Beş yıl önce 740 bin hastaya hizmet veren Tıp Fakültesi Hastanesi’nin günümüzde 1,1 milyon hastaya hizmet verdiğini ve burada gerçekleştirilen ameliyat sayısının son 5 yılda 22 binden, 32 bine ulaştığını açıklayan Rektör Bilgiç, “Üniversitemiz sunduğu sağlık hizmetleri konusunda bazı ilklere imza atarak hizmette niteliği de arttırmayı başardı. Karadeniz Bölgesi’nde yalnızca Hastanemizde bulunan Karaciğer Nakli Ünitesinde 2019 yılında 23 karaciğer nakli gerçekleştirildi. Kemik iliği nakli son beş yılda 8’den, 18’e çıktı. Kornea nakli 36 ve böbrek nakli de 45’e ulaştı” dedi.

‘KALBİMİZ SAMSUNLA BİRLİKTE ATIYOR'
OMÜ’nün kalbinin Samsun ile birlikte attığını vurgulayan Rektör Bilgiç, şöyle devam etti: “Stratejik hedeflerine ulaşmanın birlik olmaktan ve biz olma bilinciyle hareket etmekten geçtiğine inanan ve bunu ilke edinen üniversitemiz, Samsun şehrinin bütün aktörleriyle geliştirdiği sonuç odaklı ve nitelikli iş birliklerini güçlendirmektedir. Hem akademik niteliği yükseltme hedefiyle hem de toplumsal katma değer üretme motivasyonuyla sistematik biçimde, özveriyle, iş birliği içinde ve kurumsallık zemininde yürütülen çalışmalar, projeler ve yoğun çabalar neticesinde OMÜ, kurulduğu günden bugüne kadar Samsun ile ve Samsun için önemli başarılara imza attı ve OMÜ ailesi bilgiyi hayata daha çok katmak için var gücüyle çalıştı. OMÜ’yü dünyanın ve Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri haline dönüştürmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Göreve geldiğimiz zamandan bu zamana kadar birçok başarı elde ettik. İlk başarıyı, dünyada önemli üniversite sıralamalarından olan Times Higher Education sıralamasında 2018’den itibaren ilk 1001+ diye geçen grup içerisinde yer alamaya başlayarak gördük. Dünyadaki 20 bin üniversitenin sıralamasında OMÜ’nün 1001+ sıralamada yer almış olması bir başarıydı. Greenmetric sıralamaları var. Burada da ilk 330 içerisinde yer aldık. Bu da bizim başlangıçta koyduğumuz hedefler yolunda ilerlediğimizin işaretlerini bize vermişti. Dünyada ilk 500 üniversite, Türkiye’de de ilk 10 üniversite arasında yer almayı hedefliyoruz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık