Haberin gücü adına.

  • Dolar 13.5362
  • Euro 15.2403
  • GR ALTIN 776.36
  • ÇEYREK 1274.7

Oltan ve Köleoğlu'nun santraline zararlı tespiti: Bilirkişi heyeti 'ÇED gereklidir' dedi

diyekonustu.com - Hakkında devam eden davalara rağmen Çarşamba Ovası’nda faaliyet gösteren biyokütle enerji santraliyle ilgili, Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketini şoke eden rapor hazırlandı. Bilirkişi Heyeti, tesisin çevreye zararlı olduğunu ve ‘ÇED Gereklidir’ raporu alınması gerektiğini tespit etti

Oltan ve Köleoğlu'nun santraline zararlı tespiti: Bilirkişi heyeti 'ÇED gereklidir' dedi
  • 10 Şubat 2021, Çarşamba 0:11

Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulan biyokütle enerji santraliyle ilgili Samsun Valisi Osman Kaymak döneminde valilikçe verilen ‘Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararının iptali için açılan dava sürüyor. Davaya atanan bilirkişi heyeti, santralin çevreye zararlı olduğunu ve ‘ÇED Gereklidir’ raporu alınması gerektiği yönünde rapor hazırladı.

‘YÖRE HALKININ DAVASI HAKLI BULUNDU’
Gelişmeyle ilgili bilgi aktaran davanın avukatı Serpil Dönmez, “Samsun ili Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesinde Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Projesi hakkında Samsun 3 İdare Mahkemesinin 2020/553 Esas sayılı dosyası ile görülen ÇED Gerekli Değildir kararının iptaline ilişkin davada, bilirkişi raporu dosyaya sunulmuştur. 7 farklı bilim dalında alanında uzman bilirkişilerce yapılan inceleme sonrasında; fauna, çevre, flora, hidroloji ve meteoroloji bilirkişileri, çevresel etki değerlendirmesinin zaruri olduğu kanaatine varılmış, yani yöre halkının davasını haklı bulmuştur” diye konuştu.


Av. Serpil Dönmez

‘YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİNDE BULUNULDU’
Av. Dönmez, şöyle devam etti: “Dava halen devam etmekle birlikte, rapora karşı beyan ve itirazlarımızı sunacağız. Tarafımızca, bilirkişi raporuna istinaden yeniden Yürütmenin Durdurulması Talebinde bulunulmuştur. Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz ederim.”


Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı

ERDAL AVCI: DOĞRU KARAR VERİLMİŞTİR
Dava sürecine dahil olan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı da bilirkişi heyeti raporunu Gazete Gerçek’e değerlendirdi. Başkan Avcı, “Ayvacık Ziraat Odası’nın da müdahil olmuş olduğu ikinci idare mahkemesindeki davada lehimize bir gelişme yaşanmıştır. Helal süt emmiş bilirkişiler, doğru kararı vermiştir. Bundan sonraki süreçte de umuyoruz ki, bilirkişi heyetinin kararına göre, yöre halkının lehine karar verilecektir” şeklinde konuştu.

DENİZ: HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKMIŞTIR
diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Yazıişleri Müdürü Tolga Birgücü'ne konuşan Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz, “Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı raporda yapılan tespitler, bizim uzun süredir verdiğimiz mücadelenin haklılığını ortaya koymuştur. Söz konusu rapor, yöre halkına umut olmuştur. Raporla ilgili mahkemenin karını beklemekteyiz. Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da davamızın arkasında olacağız ve sonuna kadar topraklarımızı savunacağız” ifadelerini kullandı.


ÇARÇED Başkanı Mustafa Deniz

ŞENEL: SONUNA KADAR TAKİPÇİSİYİZ
Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Dönem Sözcüsü Murat Şenel ise “Bilirkişi heyetinin vermiş olduğu karar, yöre halkını umutlandırdı. Dava sahibi olarak, bilirkişi raporuna yönelik görüşlerimizi mahkemeye sunacağız. Firma da gerekli itirazı yapacaktır. Üst mahkemem bir önceki yürütmeyi durdurma kararını bilirkişi atanmadığı gerekçesiyle bozmuştu. Şimdi bilirkişi heyetinin raporu tamamlandı. Usule uygun hale geldi. Şimdi mahkemenin gerekçeli kararını bekleyeceğiz. Türk adaletine güveniyoruz ve davamızın sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.


ÇARÇED Sözcüsü Murat Şenel

SANTRAL ‘ZEHİR SALMAYA’ DEVAM EDİYOR
Diğer yandan Türkiye’nin en verimli tarım arazilerinin üzerine kurulan biyokütle enerji santrali ise faaliyetlerini sürdürüyor. ‘Çarşamba Ovası’na zehir yağdığını söyleyen’ bölge sakinleri santrale tepki gösterirken, santralin bacasından gazların ve dumanların çıktığı gözlemleniyor.

RAPORU HAZIRLAYAN BİLİRKİŞİ HEYETİ
Bilirkişi heyeti şu isimlerden oluşmuştu: Tokat Gaziosmanpaşa (GOP) Üniversitesi (Kimya) Prof. Dr. Öğr. Üyesi Yakup Budak, Tokat Gaziosmanpaşa (GOP) Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Yasin Bedrettin Karan (Ziraat Yüksek Mühendisi), Sinop Üniversitesi Doç. Dr. Mustafa Can Canoğlu (Hidrolog-Çevre Mühendisi), Sinop Üniversitesi Doç. Dr. Emre Elmas (Flora), Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Dr. Öğr. Üyesi Hasan Aksu (Meteoroloji Mühendisi) ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Doç. Dr. Andaç Akdemir (Çevre Mühendisi) isimleri yer aldı.

DİĞER DAVALAR DA DEVAM EDİYOR
Türkiye’nin en verimli tarım arazilerinden biri olan Çarşamba Ovası’nda Oltan ve Köleoğlu Enerji A.Ş. tarafından kurulumu süren biyokütle enerji santraline karşı açılan diğer davalarda da süreç devam ediyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık