canik belediyesi - 20 temmuz 2021- kurban bayramı ilanı
bedri-yasar--kurban-bayrami-2021

Haberin gücü adına.

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

ODTÜ'lüler Samsun'da zehir santraline rapor hazırlayacak

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (Diye Konuştu) - Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nce, Çarşamba Ovası’nda kurumu devam eden biyokütle enerji santralinin imar planları ve ruhsatıyla ilgili açılan dava sürüyor. Davayla ilgili yeni atanan bilirkişi heyetinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) görev yapan bilim insanları bulunuyor.

ODTÜ'lüler Samsun'da zehir santraline rapor hazırlayacak
  • 19 Ağustos 2020, Çarşamba 13:32

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Samsun Şubesi tarafından, Türkiye’nin en verimli tarım arazilerinden biri olan Çarşamba Ovası’nda Oltan ve Köleoğlu Enerji A.Ş. tarafından kurulumu süren biyokütle enerji santraline karşı açılan 1/5000'lik Nazım Planı ile 1/1000'lik Uygulama İmar Planı’nın ruhsat iptal davasında süreç devam ediyor. Davayla ilgili mahkeme yeni bilirkişi heyeti atadı. Yeni bilirkişi heyetinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) görev yapan bilim insanları yer alıyor.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALINDI

Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçen 1/1000 ve 1/5000'lik uygulama imar planlarının 1/25000'lik Çevre Düzeni Planı'na aykırı olduğu ve santral inşaat ruhsatının 'depo ruhsatı' olarak alındığı gerekçesiyle planların ve ruhsatın iptali için açtığı dava sürüyor. Daha önce Toprak Korumu Kurulu'nun Büyük Ova kapsamında yer alan Çarşamba Ovası'nda santralin depolama sahasının yapılmasına yönelik kararının yürütmesini durduran Samsun 3. İdare Mahkemesi, bu kez de santrale ilişkin 1/5000'lik Nazım Planı ile 1/1000'lik Uygulama İmar Planı'nın yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti. 

MEMİŞOĞLU: ODTÜ’DEN BİLİRKİŞİ HEYETİ ATANDI

Dava süreci devam eden santralle ilgili mahkeme yeni bilirkişi heyeti istedi. Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, “Çarşamba Ovası’nda kurulumu devam eden biyokütle enerji santraliyle ilgili açtığımız 1.5000’lik nazım imar planı ve 1/1000’lik uygulama imar planı ve ruhsat iptal davası devam ediyor. Mahkeme, daha önce sunulan raporları yok saydı. Bu doğrultuda mahkemeye bilirkişi heyetinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarından oluşturulması doğrultusunda talepte bulunduk. Bu talebimiz doğrultusunda mahkeme Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden bilirkişi heyeti atadı. Şu anda davamız devam ediyor ve bilirkişi sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

‘SANTRALİN KURULUMU HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİL’

Çarşamba Ovası’nda yürütülen santral inşaatının derhal durdurulması gerektiğini söyleyen Başkan İshak Memişoğlu, “Başından buyana söylediğim gibi yine belirtiyorum; biyokütle enerji santrali yatırımının imar planları ve ruhsatı hukuka aykırıdır. Söz konusu santralin kurulumu hukuken mümkün değildir. Mimarlar Odası Samsun Şubesi olarak, konuyla ilgili başlattığımız mücadelemiz sürüyor ve sonuna kadar da devam edecek. Adalete güveniyoruz” şeklinde konuştu.

MAHKEME HUKUKA UYARLIK BULAMAMIŞTI

Diğer yandan ise Samsun 3. İdare Mahkemesi, santralin yapıldığı alanın inşaata açılmasına olanak tanıyan Toprak Koruma Kurulu’nun kararının iptali için açılan davada da yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Mahkeme Çarşamba Ovası’nın birinci derece tarım arazisi olduğuna dikkat çekmiş, santral depolama alanının tarımsal amaçlı yapı olarak değerlendirilemeyeceğini belirtmişti. Mahkeme, ayrıca firmanın başka bir yerde alternatif alan aramadığı tespitine de yer vererek bu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığını ifade etmişti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık