Haberin gücü adına.

  • Dolar 8.7256
  • Euro 10.4055
  • GR ALTIN 497.36
  • ÇEYREK 815.97

Memişoğlu: Siyasi baskıları reddediyoruz

Haber Merkezi, (diyekonustu) - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Samsun İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İshak Memişoğlu, TMMOB’un faaliyetlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına tabii tutulmasının siyasi bir baskı olduğunu söyledi. Memişoğlu, “Kamu yararı için mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz” dedi

Memişoğlu: Siyasi baskıları reddediyoruz
  • 26 Mayıs 2020, Salı 18:05Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Samsun İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İshak Memişoğlu, TMMOB’un hükümet tarafından hazırlanan yeni bir torba yasa kapsamında bağımsızlığının bitirilerek faaliyetlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına tabii tutulmasına karşı açıklamada bulundu. 

‘YENİDEN GÜNDEME GETİRİLDİ’

2009 yılında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu aracılığı ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının idari ve mali yapıları, faaliyetleri, denetimleri, organlarının seçimleri hakkında düzenlenen raporla başlatılan işlevsizleştirme operasyonları bugün iktidar tarafından yeniden sahneye konulmak istenmekte, bunun için yasa taslağı hazırlanmaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu özel pandemi süreci ve bunun doğurduğu Ekonomik krizle birlikte, toplumsal ve sosyal kriz koşullarının ağırlaştığı, ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen salgın hastalık ve afetlerin ortaya çıktığı dönemde, bu koşulların bertaraf edilmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik mesai sarfetmesi beklenen iktidar, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve bağlı Meslek Odalarını baskı altına almaya yönelik müdahaleleri Cumhurbaşkanının talimatı ile yeniden gündeme getirilmiştir. Uzun zamandan beri mevcut iktidarın özel gündeminden düşmeyen süreçte, kentsel ve kırsal alanları, koruma alanlarını ve doğal kültürel mirası sermayeye tahsis eden iktidarın düzenlemelerine karşı çıkan, nitelikli mesleki hizmetlere erişimin sağlanması ve bu hizmetlerin kamu yararına yürütülmesi için çalışan meslek örgütlerinin kamusal ve özerk yapıları yok sayılarak bu kurumların işlevsizleştirilmesi yönünde pek çok adım atılmıştır.

‘ANAYASAL SORUMLULUKTUR’

Memişoğlu, şöyle devam etti; “KHK, Torba Yasa Taslakları ve Tebliğlerle devam eden süreçte meslek kuruluşlarını, bütün iş ve işlemlerini Anayasaya aykırı biçimde incelemeye tabi tutarak, baskı altına almak ve faaliyetlerini engellemek üzere girişimlerde bulunulmuştur. Anayasa ile güvence altına alınan “özerk ve tüzel kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu” statüleri yok sayılarak pek çok düzenleme hazırlanmıştır. TMMOB’nin uzun yıllardan bu yana siyasal iktidarların hedefinde olmasının temel nedeni, sahip olduğu kamusal nitelik ve toplum adına yürüttüğü mücadele çizgisidir. Kurulduğu günden bugüne kadar Birliğimizin ülke varlıklarını ve toplumun genel çıkarlarını koruma çabası, sahip oldukları iktidar gücünü sınırsız biçimde kullanma arzusunda olan hükümetleri ve yandaşlarını rahatsız etmektedir. Bilinmelidir ki, iktidarların gündelik siyasal menfaatleri için hayata geçirmek istedikleri proje ve uygulamaların bilime, doğaya ve kamusal çıkara uygunluğu konusunda toplum adına denetlenmesi, birliğimizin ve tüm meslek örgütlerinin anayasal sorumluluğudur.” 

‘VEREMEYECEĞİMİZ HİÇ BİR HESAP YOK’

İshak Memişoğlu, daha sonra; “Birliğimiz, siyasal iktidarların ölçüsüz güç ve yetkilerine karşı sadece ülke varlıklarının ve toplumsal çıkarın değil, aynı zamanda meslektaşlarımızın da koruyucusu durumundadır. Üyelerimiz mesleklerini icra ederken, iktidarın ideolojik dayatmalarına ve siyasal baskılarına maruz kalmıyorsa eğer, bu durum, Birliğimizin siyasal iktidarlardan bağımsız duruşu ve statüsü sayesindedir. Anayasal kuruluş olan kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin demokratik, saydam ve hukuki yapılarıyla verilemeyecek hiçbir hesapları yoktur. Denetimleri, üyelerinin demokratik katılımıyla gerçekleştirilen genel kurullarında belirlenen denetim organlarınca yapılmakta, hukuksal denetimi ise yargı organları tarafından yerine getirilmektedir. Bağımsız, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik rejimlerin temeli olan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile tüm yerinden yönetim kurumlarının özerk yapıları, anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altında bulunmaktadır. İktidar, gündeme getirdiği düzenlemelerle, anayasaya ve tarafı olunan uluslararası sözleşmelere aykırı biçimde; kamu hizmetlerinin yerinden yönetim ilkesine uygun olarak yürütülmesini engelleyerek, meslek kuruluşlarının görev ve yetkilerini daha da
kısıtlamayı, örgütlü yapılarını zayıflatarak görevlerini kamu ve toplum yararına yerine getirmelerinin olanaklarını tamamen ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. TMMOB ve bağlı odaları olarak; meslek alanlarımıza ilişkin “hak ve örgütlenme” mücadelesinin, yaşam hakkından, demokrasiden, özgürlüklerden ve insan haklarından bağımsız düşünülemeyeceği bilgi, birikimi ve bilinciyle hareket etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Memişoğlu son olarak ise “Bu kapsamda bilimin rehberliğinde, kamu ve toplum yararı doğrultusunda;
* Nitelikli, eşitlikçi, sağlıklı ve güvenli bir çevrede insan onuruna yaraşır yaşam hakkına sahip çıkma,
* Tarihi, kültürel, doğal ve kamusal değerleri koruma, 
* Kamu ve toplum yararı için nitelikli mesleki hizmetlerin, kamusal politikaların her düzeyinde yer alması,
* Mesleki hak ve yetkileri koruma, uzmanların sunduğu nitelikli mimarlık, mühendislik ve planlama hizmetlerinin topluma ulaşmasını sağlama,
* Meslek mensuplarının yetkinliklerinin ve nitelikli hizmetlerin güvencesi olan meslek kuruluşlarının kamusal ve özerk yapılarını yok sayan politikalara karşı örgütlenme hakkına sahip çıkma, çabalarımızı sürdürmekte, görüş ve eleştirilerimizi kamuoyu ile paylaşmakta kararlı olduğumuzu vurguluyor; meslek alanına ve örgütlülüğüne yapılan hukuksuz müdahaleleri ve meslek kuruluşları üzerinde denetim adı altında oluşturulmaya çalışılan bütün siyasi baskıları reddediyoruz. Değerli kamuoyumuza saygıyla duyurulur” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık