Haberin gücü adına.

  • Dolar 8.5104
  • Euro 10.1134
  • GR ALTIN 496.74
  • ÇEYREK 815.09

Looney Tunes nedir? Looney Tunes karakterleri nelerdir? (1930-1969)

diyekonustu.com (Nedir?) - Yediden yetmişe herkesin gönlünü fetheden ve popülerliğinden yıllar geçse de hiç bişey kaybetmeyen Looney Tunes’in hafızalarda yer tutan sevimli  karakterlerini sizler için biraraya getirdik. İşte Loney Tunes ve çizgi karakterleri..

Looney Tunes nedir? Looney Tunes karakterleri nelerdir? (1930-1969)
  • 12 Ekim 2020, Pazartesi 13:00

diyekonustu.com bu post’unda sizlere; ‘Looney Tunes nedir?’, ‘Looney tunes ne zaman kuruldu?’, ‘Looney Tunes karakterleri nelerdir?’, ‘Looney Tunes’in aldığı ödüller nelerdir?’ sorularının yanıtlarını verecek.

 

 

İşte Looney Tunes…

Looney Tunes, Warner Bros.’un 1930 ve 1969 yılları arasında birçok tiyatral kısa filmlerle oynayan çizgi dizisidir. O Merrie Melodies serisinden önce gelen ve Warner Bros.’un ilk kısa tiyatral serisidir. Warner Bros.’un düzenli çıkan canlandırmasıdır hem de Looney Tunes onun en iyi bilineni olmuştur (sık sık yanlış söylenmiştir, kasten ya da bilmeyerek, örnek Looney Cartoons). Looney Tunes ismini Silly Symphonies değiştirmiştir, isim Walt Disney’in aynı zamanda yayınlanan müzikli kısa çizgi film serisidir. Looney Tunes aslında kısa filmli çoğu karakterlerden oluşmaktadır. Bunlar Bugs Bunny, Daffy Duck, Domuz Porky, Elmer Fudd, Sylvester, Tweety, Marvin the Martian, Tazmanya Canavarı, Wile E. Coyote ve Road Runner, Foghorn Leghorn, Yosemite Sam, Pepé Le Pew, Hızlı Gonzales, Büyükanne ve çoğu karakterdir. 

Başlangıçta Looney Tunesun yapımcısı Harman-Ising Pictures adlı şirketti, sonra 1933-1944 arası Warner Bros. Çizgi filmleri Leon Schlesinger Productions şirket olmuştur. 

Schlesinger, Warner Bros.’a para vererek kendi stüdyosunu aldı ve 1963’e kadar Warner Bros. Cartoons adlı yeni değiştirilen isim yapımcılığa devam etmiştir. 

Loney Tunes 1964-1967 dışarıdan DePatie-Freleng Enterprisesle ve Warner Bros.’la çalışmıştır. Çizgi filmlerle finaliyle iki yıl için yapıma ortak olmuşlardır. 

1942’den 1960’lara kadar Looney Tunes en fazla popüler tiyatrosal kısa çizgi film serisi olmuş, Disney ve diğer popüler rakiplerini aşmıştır.

 

Looney Tunes’in ilk çizgi karakteri nedir?

 

Looney Tunes’in ilk çizgi karakteri 1930 yılında çıkan Bosko’dur. 1933 yılında çizerler Hugh Harman ve Rudoph Ising ile Leon Schlesinger Productions şirketi arasındaki bütçe tartışmaları, çizerlerin Bosko karakteri ve diğer yarattıkları çizgi karakterlerin haklarını alarak şirketten ayrılmaları ile sonuçlanmıştır.

 

 

Sektöre damga vuran çıkışlar yaptı

 

Looney Tunes ilk olarak Beans adlı çizgi karakter ile kendi çizgi film yıldızını yaratmıştır. Daha sonra çıkan Domuz Porky şirketin yeni yıldızı olmayı başarmıştır. Yeni karakterler ile art arda başarıyı yakalayan Leon Schlesinger Productions şirketi, 1937 yılında Duffy Duck ve 1940 yılında da Bugs Bunny ile sektöre damgasını vuran çıkışlar yapmıştır. 

 

Geçmiş dönemlerin en iyi çizgi filmleri olan Looney Tunes karakterleri, günümüzde de popülerliklerinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Looney Tunes’in televizyon sektöründe yeni bölümleri yayınlanmasa da eski bölümleri zaman zaman ve farklı kanallarda gösterime girmektedir.

 

Sizin için; 7’den 70’e herkesin gönlünü fetheden ve popülerliklerinden yıllar geçse de hiç bişey kaybetmeyen Looney Tunes karakterlerini ve özelliklerini derledik…

 

Bugs Bunny

Herkesin yakından bildiği ve severek izlediği tavşan Bugs Bunny, Looney Tunes kahramanları arasında en popüleri ve en sevilenidir. Elinden düşürmediği havucu ve “Nasıl gidiyor cınım?” sorusu Bugs Bunny’i tanımlamak için yeterlidir. Çizgi filmlerinde, avcı olan Elmer Fudd, Duffy Duck veya Yosemite Sam gibi karakterler ile olan kavgaları ve galip gelmesi Bugs Bunny çizgi filmlerinin bir özetidir diyebiliriz. Karaktere hayat veren kişi Ben Hardaway’dır. Karakter ilk yaratıldığında Mutlu Tavşan (Happy Rabbit) adı ile izleyici önüne çıkar. Bugs Bunny karakteri, şu an ki adını 1940 yılında alır. O zamandan günümüze kadar da popülerliğini artırarak devam ettirir. II. Dünya Savaşı sonrası popülerliğindeki artışa devam eden Bugs Bunny, “Knighty Knight Bugs” çizgi filmi ile 1950 yılında Oscar ödülüne layık görülerek Hollywood kaldırımına adını yazdırır. Devam eden yıllar içinde bir dönem çizgi filmlere ara verilse de 1979 yılında sektöre geri dönüş yapan Bugs Bunny, yükselişine kaldığı yerden devam eder. Hatta 1996 senesinde Michael Jordan ile Bugs Bunny’nin gerçek hayatın ve çizgi filmin bir arada olduğu “Space Jam” sinema filmi beyaz perdede gösterime girer. (Bu filmde ilk kez görünen Lola Bunny karakteri de Looney Tunes karakterleri arasındaki yerini alır. Lola Bunny, Loney Tunes’in çekici, zeki ve atletik olan dişi tavşan karakterdir. Bugs Bunny karakteri Looney Tunes çizgi filmlerinin güncelliğini yitirdiği bir dönemde olsa da popülerliğini korumakta olan bir karakterdir. Ancak son yayınını “Tavşan Plajda” adlı çizgi film bölümü ile 2004 yılında yapar.

 

Daffy Duck (Dorlock Homes)

 

Arsız Ördek veya Ördek Duffy adları ile de anılan Duffy Duck; sinsi fikirleri ve açıkgözlülüğü olmasına rağmen izleyiciye kendini sevdirmeyi başaran bir çizgi karakterdir. Duffy Duck, 1937 yıllında basit karakterlere karşıt olarak doğar ve art niyetli hareketleri ile çizgi film karakterlerinin de her daim iyilik timsali olmayabileceğini izleyiciye gösterir. İster olumsuz rolde olsun ister, ister daha kötü, Duffy Duck izleyiciye kendini sevdirmeyi başararak Bugs Bunny kadar popüler bir çizgi karakter olmayı başarır.

 

Sylvester

Sylvester, Tuxedo cinsi erkek bir kedidir. Friz Freeleng tarafından yaratılan ve zeki bir kişiliğe sahip olan Sylvester, 1945 yılında Amerika’da seyirci ile buluşur. 1945-1947 yılları arasında çizgi filmlerinde tek başına rol alan Sylvester, 1947’den itibaren sarı kanarya Tweety ile birlikte seyirci karşısına çıkmaya başlar. En sevilen çizgi filmleri de Tweety ile mücadele ettiği bölümlerdir. Daha sonra Sylvester’in çizgi filmlerine Tweety’nin sahibi rolü ile Granny Nine ve koruyucusu rolüyle de bulldog köpek Hector dahil olur. Sylvester, 1964 yılında izleyicisine veda etse de “ABC” televizyon kanalının Sylvester’in yayın haklarını satın alması ile Sylvester izleyici karşısına tekrar çıkar. Bu son çıkışında çizgi film kadrosuna Sylvester’in oğlu Sylvester jr. dahil olur. Sylvester’ın Türkiye’de yayınlanan bölümlerini Yekta Kopan ve Engin Alkan seslendirmiştir.

Sylvester and Tweety

 

Tweety, Bob Clampett tarafından 1942 yılında Orson adı ile yaratılan tüysüz yavru kanaryadır. Daha sonra Sylvester’ın yaratıcısı Friz Freeleng tarafından tekrar düzenlenerek Sylvester’ın karşısına çıkarılır. Sylvester’ın amacı Tweety’yi yakalayıp yemektir. Ancak bu amacı her seferinde Granny Nine ve Hector tarafından engellenir. Sarı kanarya Tweety’nin “Bir kedi gördüm sanki” repliği Tweety kadar meşhurdur.

 

Elmer Fudd

Tek amacı Bugs Bunny’i avlamak olan avcı Elmer Fudd, hiçbir zaman amacına ulaşamayan aksine kendine zarar veren bir karakterdir. Konuşma tarzı ile dikkat çeken Elmer Fudd, “R” sesini söyleyemez. “Şşş, Çok sessiz olun. Biy tavşan avlıyoğum” repliği ve arkasından gelen gülüşü ile hafızalara kazınan bir çizgi karakterdir.

 

Yosemite Sam

 

Kısa boyu ve kırmızı bıyıkları olan Yosemite Sam çizgi karakteri Friz Freeleng tarafından 1945 yılında yaratılır. Bugs Bunny ile olan amansız mücadelesi ve Bugs Bunny’e olan nefreti ile bilinir. Looney Tunes’in kötü karakterlerindendir. Kovboy, korsan, haydut gibi rollere giren Yosemite Sam, elindeki iki tabancası ile bilinir.

 

Speedy Gonzales

Çok hızlı olan bu fare çizgi karakter, Robert McKimson tarafından yaratılır. İlk kez 1953 yılında seyirci ile buluşan Speedy Gonzales, Friz Freeleng ve Hawley Pratt tarafından yeniden tasarlanarak Looney Tunes karakterleri arasındaki yerini alır. Sarı şapkası, kırmızı fuları ve tamamen beyaz kıyafetleri ile Meksikalı bir karakterdir. Speedy Gonzales yayınlandığı bir dönem Meksikalıları tekdüze gösterdiği iddiaları ile ırkçı olarak görülür ve Meksika da yasaklanır. Speedy Gonzales’in çizgi filmlerinde kediler ile olan mücadeleleri ve çapkınlıkları anlatılır.

 

Wile E. Coyote ve Road Runner

Çakal ve Koşar guguk kuşunun birbirleri ile olan mücadelelerini anlatan çizgi filmdir. Çizgi karakterler 1948 yılında Chuck Jones tarafından yaratılır. Çizgi filmdeki Coyote (Çakal) ve Road Runner ( Koşar guguk kuşu) çok fazla konuşmazlar. Coyote, sadece yalnız kaldığında kibar bir ses tonu ile konuşurken Road Runner ise sadece “Biip, Biip” sesleri çıkarır. Çizgi filmde Coyote, hayvani özellikleri yerine ilginç mekanizmalar ile (Acme Şirketi’nin ürünleri) Road Runner’i yakalamaya çalışır. Ancak Road Runner’in olağanüstü hızı Coyote’nin tüm bu planlarını boşa çıkarır. Hatta Coyote’nin başını dertlere sokar. Road Runner karakteri, hızı ile Coyote’nin bütün tuzaklarından kurtulmayı başarır. Her seferinde Coyote’i kendi silahı ile vurur.

 

Pepe Le Pew

 

Looney Tunes’in en orijinal kişiliğe sahip karakterlerinden biridir. Bir kokarca olan ve romantik bir kişiliğe sahip olan Pepe Le Pew, gerçek aşkını arar. Paris’te çıktığı bu aşk arayışında sırtına beyaz boya bulaştığı için kokarcaya benzeyen bir kediye aşık olur ve bu kediye kur yapmaya başlar. Kokarca’ya benzeyen kedi karakterin ismi ise Penolope Pussycat’tir. Penolope Pussycat, Pepe’nin kur yapmasından değil Pepe’nin kötü kokusundan kaçmaktadır.

 

Tasmanian Devil (Tazmanya Canavarı)

Robert McKimson tarafından yaratılan hayali çizgi karakterdir. Tazmanya Canavarı veya Taz olarak anılan ve kendi etrafında dönerek önüne çıkan her şeyi parçalayan bu karakter Looney Tunes’in en popüler çizgi karakterlerindendir. Karakter o kadar sevilir ki Taz-Mania adında Taz ve ailesini anlatan bir çizgi dizi bile yapılır.

 

Foghorn Lerghon

Looney Tunes’in beyaz horoz karakteridir. Kendi kümesinin lideri olan bu çizgi karakteri kümesini korurken ya da çiftliğin köpeğine eziyet ederken görürüz. Köpeğe yaptığı ilginç şakalar ile seyirciye kendini sevdiren bir karakter olan Foghorn Lerghon adlı çizgi karakter, Robert McKimson ve Warren Foster tarafından 1946 yılında yaratılır.

 

Ve diğerleri…

Yukarıda hakkında bilgi verdiğimiz karakterler dışında da Looney Tunes’in birçok sevilen çizgi karakteri vardır.

 

 

Pig Porky (Domuz Porky) :


Petunia Pig (Dişi Domuz) :

Marslı Marvin (The Marvin Martian) :

Lady Melissa (Dişi ördek) :

Beaky Buzzard (Akbaba) :

gibi karakterler akıllarda iz bırakmayı başaran çizgi karakterlerdir.

 

Looney Tunes’in dublaj versiyonları

 

WB, Turner Entertainment’in “dublaj versiyonu” yazılımına tartışması üzere, 1948 öncesi çizgi filmler 1995’te kullanılmaya başlandı.

 

Looney Tunes ödülleri

 

National Film Registry için seçilen dört Looney Tunes kısası:
What’s Opera, Doc? (1957) 1992’de seçildi
Duck Amuck (1953) 1999’da seçildi
Porky in Wackyland (1938) 2000’de seçildi
One Froggy Evening (1955) 2003’te seçildi

En İyi Kısa Konulu Akademi Ödülleri (Animasyon):

* Tweetie Pie (1947)
* For Scent-imental Reasons (1949)
* Speedy Gonzales (1955)
* Birds Anonymous (1957)
* Knighty Knight Bugs (1958)

Akademi Ödülüne adaylar:
* ‘[It’s Got Me Again! (1932)
* Detouring America (1939)
* A Wild Hare (1940)
* Hiawatha’s Rabbit Hunt (1941)
* Hungarian Rhapsody No. 2 Rhapsody in Rivets (1941)
* Pigs in a Polka (1943)
* Greetings Bait (1943)
* Swooner Crooner (1944)
* Life with Feathers (1945)
* Walky Talky Hawky (1946)
* Rhapsody Rabbit (1946)
* Mouse Wreckers (1949)
* From A to Z-Z-Z-Z (1953)
* Sandy Claws (1954)
* Tabasco Road (1957)
* Mexicali Shmoes (1959)
* Mouse and Garden (1960)
* High Note (Looney Tunes) High Note (1960)
* Beep Prepared (1961)
* Nelly’s Folly (1962)
* Now Hear This (film) Now Hear This (1963)

 

Looney Tunes karakterleri hakkında bilinmeyen 5 bilgi

 

1. İzlemeye doyamadığımız çizgi karakterlerdir

Tek kanallı televizyondan çok kanallı televizyon kanallarına kadar her kuşak insanın hayatında bu karakterlerin yer aldığı bir çizgi film yer etmiştir. Her defasında akla hayale gelmeyen salaklıkların ve sakarlıkların yer aldığı çizgifilm çocuklar için eğlencelidir.

2. Operayı çocuklarda kulak aşinalığı olarak yerleştirmiştir

Özellikle bugs bunny çizgi filminde operanın fonda çalınıyor olması çocuk hafızalarında yer etmekle birlikte belki de birçok kişinin opera sanatına yönelmesine sebep olmuştur.

3. İlk ortaya çıktığı yıllarda sinemalarda çocukları oyalamak için ara film olarak yayınlanırdı

Bir anlamda reklam arası olarak tanımlayabileceğimiz bu çizgi filmler ilk ortaya çıktıklarında, sinemada çocukları film başlayana kadar oyalamak için kullanılıyordu.Reklam gelirleri arttıkça çocukları bazı şiddet gibi kötü içeriklerden korumaya yönelik geliştirildi. Mesela küfürler kaldırıldı.

4. Eskimeyen bir çizgi film serisi

1940 yıllarında yayın hayatına başlamış olmasına rağmen günümüzde de çocukların severek izlediği ve film sektöründe klasik hale gelmiş yapıtlardan. Daha birçok nesil bu çizgi film serisi ile büyüyecek gibi.

5. Çocuklarda olumsuz hareketlere sebebiyet vermesi çizgi filmin kötü etkisi olarak tanımlanabilir

Bazı çocuklar çizgi film ya da oyun karakterlerindeki olayları kendilerinde de olan vasıflar olarak görmekte ve ona göre bu güçlerden zarar görmeyeceklerine inanırlardı. Damdan atlama ile uçacağını sanıp bunu deneyen binlerce çocukta tatlı bir hatıra bıraktığı bir gerçek. Şimdiki çocuklarda acaba bir değişkenlik yaratmakta mıdır sormak lazım.

 

Diğer yandan efsane çizgi dizi Looney Tunes’i youtube.com üzerinden de halen izleme imkanı bulnmaktadır.

 

Kaynak:
https://www.wikizero.com/tr/Looney_Tunes
“Warner Bros. Studio biyoğrafisi“. AnimationUSA.com. Erişim tarihi 22 Temmuz, 2008.
Looney Tunes: Back in Action trivia at the Internet Movie Database.
thegergedan.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık