Koronavirüs (Corona virüs) nedir?

Koronavirüs (Corona virüs) nedir?

İlk defa Çin'in Vuhan kentinde görülen ve hızla tüm dünya geneline yayılan koronavirüsünün enfekte sayısı 169 bin 387. Koronavirüs nedeniyle ölen kişi sayısı ise 6 bin 513.

Virüsle ilgili tüm dünya ülkeleri teyakkuzda.

Nedir bu koronavirüsü (Covid-19)?

Fotoğraf: Reuters

 

Koronavirüs ya da corona virüsü (Latince: Orthocoronavirinae), kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan ve Coronaviridae familyasının iki alt familyasından birini oluşturan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan virüs, nezle vakalarının önemli bir bölümüne yol açmasıyla birlikte, aralarında MERS-CoV, SARS-CoV ve COVID-19 (2019-nCoV)'un bulunduğu bazı nadir koronavirüs çeşitleri ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Koronavirüsler ineklerde ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur.
 

Fotoğraf: Reuters

 

İçerisinde barındırdığı genetik materyal (genom) pozitif polariteli, tek iplikçikli RNA'dan oluşur. Bugüne kadar tespit edilmiş en büyük RNA genomuna sahip virüslerdir, 30 kilobazdan büyük bir uzunluğa sahiptir. 125 nanometre büyüklüğe sahip olan virüsün en belirgin özelliği etrafındaki değneğe benzeyen çıkıntılarıdır. Bu özelliğiyle mikroskop altında güneşin taç küresine (Latince: corona) benzediği için koronavirüs adını almıştır.Fotoğraf: Reuters

 

Ulusal Biyoteknoloji Grubu'nun yaptığı açıklama, bir umut ışığı oldu. Koronavirüse karşı yeni yapılan tıbbi çalışmayla önemli bir adım atıldı. Hastalıktan kurtulanlardan alınan antikorlar 10 hasta için kullanıldı, hastaların durumlarında iyileşme gözlemlendi. Hastalıktan kurtulanların kanlarındaki antikorların virüsü yok ettiği belirlendi. Hastaların vücut sıcaklığı düşmeye başladı, hayati fonksiyonları önemli gelişme gösterdi.


Fotoğraf: Reuters

 

İnsan koronavirüsleri
Yetişkinlerde ve çocuklarda görülen nezle vakalarının önemli bir kısmında koronavirüslerin sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bu virüs grubu, ateş ve bademciklerin büyümesi gibi semptomlara neden olmakta ve en çok kış ve erken baharda nezleye yol açmaktadır.[6] Bunlara ek olarak koronavirüsler zatürre ile bronşite (viral veya ikincil bakteriyel) neden olabilirler.
 

Fotoğraf: Reuters

 

7 adet farklı insan koronavirüsü bulunmaktadır:
1.İnsan koronavirüsü 229E (HCoV-229E)
2.İnsan koronavirüsü OC43 (HCoV-OC43)
3.SARS-CoV
4.İnsan koronavirüsü NL63 (HCoV-NL63, Haven koronavirüsü)
5.İnsan koronavirüsü HKU1
6.MERS koronavirüsü (MERS-CoV)
7.Yeni koronavirüs (CoVID-19)

Kaynak: HABER MERKEZİ / wikipedia
 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow