Haberin gücü adına.

  • Dolar 8.7083
  • Euro 10.4115
  • GR ALTIN 497.8
  • ÇEYREK 816.69

KMO Genel Merkezinden santral cevabı: Kimya mühendislerini suçlamak 
kimsenin haddi değil

Haber Merkezi, (diyekonustu) - Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Genel Merkezi, Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan biyokütle enerji santrali hakkında KMO Samsun Şubesi'nce karalama kampanyası yürütüldüğü iddiasıyla yönetimi istifaya davet eden yatırımcı firma OKE’ye, “Odamız kimya mühendislerini yatırım düşmanı olarak suçlamak kimsenin haddi değildir” diyerek yanıt verdi.

KMO Genel Merkezinden santral cevabı: Kimya mühendislerini suçlamak 
kimsenin haddi değil
  • 23 Haziran 2020, Salı 17:03


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Genel Merkezi, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili açıklamaları sonrası yatırımcı firma Oltan ve Köleoğlu Enerji A.Ş.’nin (OKE) kendilerini iftira atmak ve karalama kampanyası yapmakla suçlamasına tepki gösterdi. Kimya Mühendisleri Odası yönetim kurulu adına yapılan açıklamada; “Odamız kimya mühendislerini yatırım düşmanı olarak suçlamak kimsenin haddi değildir” dedi.


‘BİZ YATIRIM DÜŞMANI DEĞİLİZ'

Açıklamada; “Samsunun Çarşamba ilçesinde Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. AŞ. tarafından inşa edilen biyokütle enerji santrali ile ilgili kamuoyunu rahatsız eden, vicdanları yaralayan ve gerçekleri gizlemeye yönelik iftira ve karalamaların olduğu açıklamalar söz konusu firma tarafından kamuoyuna açıklanmaktadır. Depo inşaatı olarak ruhsatı alınan ve yapımı ÇED’ den muaf tutularak inşasına başlanan termik santral konusunda odamız kimya mühendislerini yatırım düşmanı olarak suçlamak kimsenin haddi değildir. Bizler meslek alanımız olan ve meslektaşlarımızın istihdam edildiği biyokütle enerji santrallarına karşı değiliz. Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. AŞ.’ nin kamuoyunu etkilemeye ve manipüle etmeye dönük bu beyanları ve Şube Başkanımız Sn. Osman Nuri Pilgir hakkında kişilik haklarına dönük hakaretlerini kabul etmiyoruz. Şubemiz başından beri TMMOB yasasının verdiği yetki ve kamusal sorumluluğu gereği çevreye zarar vermeyen, doğru yerde planlanmış, tarım topraklarını koruyan bir anlayışla santralın yapımına yaklaşmıştır” ifadelerine yer verildi.


‘BU GAZLARI TUTACAK TEKNOLOJİ YOK’


“Çarşamba Ovası ülkemizin önemli ovalarındandır ve birinci sınıf tarım arazisidir” denilen açıklama, şöyle devam etti; “Her şeyden önce böylesine münbit bir arazide santralın kurulmak istenmesi başlı başına bir yanlıştır. İkincisi; yaptığımız stokiyometrik hesaplamalardan da anlaşılacağı üzere santralın çalışması sırasında doğaya karbonmonoksit, karbondioksit, kükürtdioksit, azot oksit ve diğer gazların emisyonu olacaktır. Bu gazların çevreye  yani Samsun ve Çarşamba’ya vereceği çevresel zarar saymakla bitmez. İnşa edilen santral teknolojisinde bu gazları tutacak bir teknoloji mevcut değildir. Şirketin iddia ettiği gibi bu gazları arıtacağı söylenen elektrostatik filtreler bu gazların emisyonunu katiyetten önlemez. Bu flitreler yanma sonucu ortaya çıkan küçücük partikülleri tutmak için projelendirilmiştir ve başka bir işleve sahip değildir. Şirketin bu flitrelerin söz konusu gazları  arıtacağı iddiası hiçbir bilimsel gerçeklikle uyuşmamaktadır. Bittiğinde bir çevre felaketine yol açıp Çarşamba Ovasında yapılan tarımı bitirecek olan ve Samsun ile Çarşamba’nın hava kalitesini doğrudan etkileyecek olan bu santralın  yapımı konusunda yasamızın ve kamusal sorumluluğumuzun gereği yaptığımız açıklamaların arkasında durduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık