Genel

Eğitim İş’ten açık çağrı: LGS sorularını MEB yöneticileri çözsün

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Onur Gündüz, Pazar günü 1 milyonu aşkın öğrencinin girdiği LGS’yla ilgili açıklama yaptı. Başkan Gündüz, Eğitim-İş olarak LGS sorularını incelemeye aldıklarını ve müfredat dışında soruların çıktığı, sorularda kolay-zor dengesi ve süre kısıtı gözetilmediği, soruların bazı özel okulların test kitaplarındaki sorularla bire bir uyuştuğu gibi iddiaların tümünü masaya yatırdıklarını söyledi. 

‘EKSİKSİZ YAPAMAZLAR’
Başkan Gündüz, “Zorluğu bilimsel ve pedagojik ölçütlerle belirlenmemiş bu sınav yüzünden: Birçok öğrencimiz istemediği okullarda ve yine muhtemeldir ki MEB’in dayatmasıyla imam hatiplerde okumak zorunda kalacaktır. Diğer okulların kontenjanlarının yükseltilmeye uygun olmasına rağmen düşük bırakılması da İHL’lere mecbur kalacak öğrenci sayısını artıracaktır. Bu sınavdaki matematik sorularını gören 8.sınıflarda geçen senelere göre sözel dersleri seçme oranının daha yüksek olması muhtemeldir. Sayısal derslere ilgi ve yeteneği olan çocukların da birçoğunun sözel derslere yönelmesi, bu soruların ardından kaçınılmazdır. Birçok öğrencinin özgüveni kırılmış, üzerlerinde hissettikleri baskı artmış ve hatta sınava dezavantajlı olarak giren yoksul öğrencilerimizin eğitimden soğumasına yol açılmıştır. Sendika olarak iddia ediyoruz ki “Ölçme-Değerlendirme” değil “sorup geçme” mantığıyla hazırlanan bu yılki LGS sorularını MEB’in üst yöneticileri dahi eksiksiz yapamaz” diye konuştu.


Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Onur Gündüz

‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ’
“Eğitimde biraz olsun fırsat eşitliğini tahsis etmenin en önemli yolu, her mahallede nitelikli, donanımlı devlet okulları oluşturmaktır” diyen Başkan Gündüz, şöyle devam etti: “‘Eve yakın okul, en iyi okuldur’ denebilen bir sistem kurulduğunda yoksul öğrenciyle zengin öğrenci arasındaki makas, hatırı sayılır biçimde kapanacaktır.  Eğitim-İş olarak LGS sorularını incelemeye aldığımızı, müfredat dışında soruların çıktığı, sorularda kolay-zor dengesi ve süre kısıtı gözetilmediği, soruların bazı özel okulların test kitaplarındaki sorularla bire bir uyuştuğu gibi iddiaların tümünü masaya yatırdığımızı ilan ediyoruz. Her bulguyu kamuoyuyla paylaşacağımızın, yaratılan hiçbir mağduriyete sessiz kalmayacağımızın altını çiziyoruz.”

Tolga BİRGÜCÜ
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu