Haberin gücü adına.

  • Dolar 8.1964
  • Euro 9.8686
  • GR ALTIN 472.64
  • ÇEYREK 775.6

Çarşamba 'santrale hayır' dedi

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (diyekonustu.com) - SAMSUN’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde inşasına başlanan biyokütle enerji santrali dün yaklaşık binlerce kişinin katıldığı ‘Santrale Hayır’ mitingi ile protesto edidi.

Çarşamba 'santrale hayır' dedi
  • 23 Ekim 2019, Çarşamba 19:07

Faaliyete geçtikten sonra Balıkesir Mutlular’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci santrali olacak olan yatırımcı şirket Oltan ve Köleoğlu Enerji (OKE) A.Ş. tarafından Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde yapımına start verilen Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (BES) dün Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) öncülüğünde protesto edildi. Protesto eylemine CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu, TMMOB’a bağlı oda başkanları, bölgedeki bazı ziraat oda başkanları, çevre örgütleri, bazı mahalle muhtarları, Eğercili Mahallesi sakinleri, ilçenin köylerinden ve merkezinden çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞİMŞEK: BİRİLERİ GÜZEL YAŞAYACAK DİYE…
Eylem, Çarşambalı Yerel Sanatçı Hüseyin Şimşek’in konuşması ve sunumu ile başladı. Burada konuşan Şimşek, "Neden Çarşamba’nın yetiştirdiği sebze ve meyveye sahip çıkmıyoruz da, bu yeşil dokuya kül ve zehir yağdırarak bölgenin insanlarının geleceğine kastediyoruz? Birileri güzel yaşayacak diye… Bu kuruluşu devlet yapmıyor, birileri yapıyor. Biz devletimize karşı gelmiyoruz, biz devletimizden bize sahip çıkmasını istiyoruz. Kimse bunu yanlış algılamasın. Burada Çarşamba halkı mahkum edilmeye çalışıyor, burada bir haksızlık var. Bu yatırım eğer iyi ve güzel ise gelsin Samsun Milletvekilleri, Çarşamba halkına açıklasın. Duyarlı olunmasını istiyorum. Tüm yöneticilerimizden istirhamımız, bu ve bunun gibi yatırımlar tarım alanlarında olmasın, Çarşamba Ovası’na yapılmasın” diye konuştu.

SEMRA YILMAZ: KESİNLİKLE İSTEMİYORUZ
Semra Yılmaz adlı vatandaş, “Benim çocukluğum Eğercili Mahallesi’nde geçti. Santralin gerçekten zararlı olduğuna inanıyorum. Eğer santral zararlı değilse, denen yalanla başlayıp yalanla devam ettiler ve 2-3 ay bizden neden sakladılar? Şimdi santralin faydalı olduğunu söylüyorlar ama uzaktan… Zehirlenecek olan bizleriz. Çocuklarımızın geleceği yok olacak, tarım arazilerimiz ziyan olacak. Samsun Çarşambalı olmaktan gurur duyarak bahsediyordum , bu santral kurulduğunda Samsun’un neyi kalacak? Neyimiz var? Çarşamba’nın yüzde 80-90’ı çiftçi, biz geçimimizi tarımdan sağlıyoruz. Suyumuz, toprağımız ve havamız elimizden gidiyor. Bunun faydalı olduğunu gelsinler, hepimize açıklasınlar. Santrali, çocuklarımızın geleceği için kesinlikle istemiyoruz. Zehir solumak istemiyoruz. Kanser olmak istemiyoruz. Bize yardımcı olsunlar, bizim dileklerimize kulak versinler” şeklinde konuştu.

KÜBRA DEMİR: HASTALIKLARLA SAVAŞMAYALIM
Bölgede yaşadığı ve ağar hastalık geçirdiği kaydedilen Kübra Demir adlı kadın, “Ben santralin kurulması istenen yere çok yakın bir yerde oturuyorum. 10 yıl önce çok ciddi rahatsızlıklarla savaştım ve başardım. Yine o günleri yaşamak istemiyorum. Yaşamayan insanların da hastalıklarla savaşmasını istemiyorum. Santralin bize zehir vereceğini ve zararlı olacağına inanıyorum, açılmasını istemiyorum. Buradan tüm yetkilililere sesleniyoruz, buraya bu santralin kurulmasına izin vermesinler” ifadelerini kullandı.

 

SAMKON’DAN ERDOĞAN VE BAHÇELİ’YE ÇAĞRI
SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, “SAMKON ve bu organizasyona katkı sivil kuruluşlarının tamamı, hiçbir siyasi partinin yan kuruluşu olmadığı gibi hiç bir siyasi partinin maşası değildir. Bizler nazlı gelin Samsun’un peşinden koşan sevdalılarız. Çarşamba Ovası dünyanın en verimli ovalarından bir tanesidir. Bu verimli ovada kadim zamanlardan bugüne nice nesiller geçmiş ve hatıralar yaşanmıştır. Çarşambalılar bu ovayı acı, elem, alınteri ve gözyaşı ile sulamıştır. Binbir güçlükle ziraatten ürettikleri katma değerin yanında ülke ekonomisine katkı sağlamış ve bununla beraber de ziraatten elde ettikleri gelirle çoluk ve çocuğunun rızkını temin etmiştir. Bu özellikleri ile hem Çarşamba, hem de Çarşamba ovası yüzde yüz organiktir, yerli ve millidir. Uzunca bir süredir bu değerli topraklar, sanayi ve sanayileşmeye kurban edilmektedir. Önce azot ve bakır fabrikası kurularak ovamızın verimliliği yüzde 15 düşmüştür. Peşinden Tekkeköy ilçemizin kıyısına tesis edilen sanayilerle yine ovamızın verimliliği yüzde 10 aşağı inmiştir. Tüm tepkilere rağmen peşinden bölgemizde mobil santral kurulmuş ve ovamızın verimliliği yine yüzde 13 düşmüştür. Bununla beraber erkan yaş ölümleri ve kanser vakaları bunun cabasıdır. Çevreciliğiyle tanınan ve her seçimde Samsun’da yüzde 60’ın üzerinde oy alan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın devri iktidarlığında biyokütle enerji santrali kurulumuyla karşı karşıya kaldık. Bizim istediğimiz siyasi partilerimizden destektir. Yiğidin harman olduğu Çarşamba’nın meydanından sesleniyorum, sayın Recep Tayyip Erdoğan ve milletimizin aksakallısı Devlet Bahçeli bey, Samsun’un ve Çarşambalı’nın sesini duyun ve bu yatırımı bir an önce durdurun. Eğer bunu yaparsanız büyük iktidar olursunuz, eğer bunu yaparsanız iktidarınız ilelebet payidar olur. Ancak bütün bunlara rağmen insanların bu hezeyanını görmezseniz Süleyman Demirel’in meşhur sözünün akıbetine uğrarsınız. Hatırlatmaktan üzüntü duyacağım ama hatırlatmazsam olmaz o sözü, diyor ki merhum Demirel, ‘Tencerenin deviremeyeceği iktidar olmaz’.” dedi.

MUHTAR KALEBOY: VATANDAŞIMIZI KANDIRDILAR
Eğercili Köyü Muhtarı Mehmet Kaleboy, “Santrali kurdukları yerde tarım arazisi var. Burada hayvancılık, seracılık bölgesidir. Buraya bize hiç bir bilgi vermeden santral çalışması yaptılar. Vatandaşımızı kandırdılar. Tabii ki bunun elektrik santrali olduğunu öğrenince ben halkımın yanında oldum. Bugün burada vatandaşımız için, geleceğimiz için, çocuklarımız için konuşuyorum. Çıksınlar bize fabrikanın faydalı olduğunu söylesinler. Biz elektrik santraline 'hayır’ diyoruz” dedi.

 

ÇİFTÇİ: TWEET ATTIM, OLMADIK TELEFONLAR GELDİ
Çarşamba Çaltıa Mahallesi’nde çiftçilikle uğraşan Ali Çetir, “Bu santrale hayır diyorum. Bu sebeple Büyükşehir Belediye ve Çarşamba Belediye başkanlarının da halkın yanında olmasını rica ediyorum. Daha önce bir tweet attım ve ’Halkın sözünün üstüne söz olmaz. Bu halkın yanına gelin ve yanlarına olun’ dedim, bana olmadık telefonlar geldi. Bugün ben buradayım, halk burada, sizler neredesiniz? Eğer bu santral faydalıysa, çıkın meydana doğru olduğunu bize siz anlatın, biz de bu mitingi sonlandıralım. Ben çiftçi olarak buradayım. Sizler de bizim yanımızda olun. Bize buraya salça fabrikası, turşu fabrikası, konserve fabrikası lazım. Bize biyokütle enerji santrali lazım değil, bunları yapın da vatandaşın desteğini alın. Lütfen bu halkın yakasından düşün” diye konuştu.

TOSUN: OVAYI BİTİRMEK İÇİN UĞRAŞMA!
Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu yürütme kurulu üyesi ve sözcüsü ziraat mühendisi Hayati Tosun, ovaya kurulması planlanan santrale karşı herkesi eyleme destek vermeye davet ederek, “Bugün burada bir takım şeylerin söylendiği, doğruların konuşulduğu ve vatandaşın isyanı ortaya çıktığında sesler kesilmeye çalışılınıyor. Sonuçta buradaki hiç kimse ama hiç kimse yatırıma karşı değil. Pek çok insan farklı şeyler söylemeye çalışsa da gerçekleri size söyleyeyim. Benim mesleğim, işim ve aşım bu, neden santrale karşı olduğumuzu açık bir şekilde ifade edeyim; biyokütle santrali demek 4 tane malzemeyi yakar. Bir tanesi hayvansal, bir tanesi bitkisel, bir tanesi orman atıkları ve öteki ise sanayi, endüstriyel atıklar yani diğer grup. Özellikle altını çiziyorum; o yakarız diyerek dağıttıkları broşürlerde mısır, çeltik, fındık ve soya gibi pek çok malzemeler var. Bugün çeltiğin sapını, hasatını ve anısını alıp hiç bir şekilde yakamazsınız. Mısırın sirajı bugün 200-250 lira iken kurusunu yani yüzde 50 daha az gelen tonajını bu fiyata alamazsın arkadaş. Bu ülke sayenizde sağ ve samanı zaten ithal eder duruma geldi. Çarşamba Ovası, bitkisel üretimde Türkiye genelinde 8’inci sırada. Bugün Samsun il olarak ülkeyi besleyen ve karnını doyuran bir ovadır. Ben bir tarım gönüllüsüyüm ve ziraat mühendisiyim, insanların üreten değeri mahsülünü elinden alırsan, bu insanları göç etmek durumunda bırakırsınız. İnsanların üretmesi lazım. Ülkemiz tarımda 5 tane temel ürün vardır. İhracatta en önemli ürünlerden bir tanesi fındıktır, 1,5-2 milyar dolar civarında net tamamı yerli ve milli ihracat yapıyoruz. Bunun gibi 5 ürünü toplayın sadece ithal ettiğimiz canlı hayvan ve eti karşılamıyor. Bu ülkenin neresinde hayvan yetişmiyor da, sen eti ithal ediyorsun? Bu güzelim ovayı bitirmek için uğraşma! Önümüzdeki günlerde bölgeye heyet gönderileceğini açıklıyorlar. havalimanından Yeşilırmak’a kadar olan araziyi dolaşacak ve buralara hangi sanayileri yapabileceklerini araştıracaklar. Kendilerin dahi hazırladıkları raporlarda,  Samsun’u tarım şehri diye söyler iken, bu kentin yüzde 40’ı nitelikli tarım toprağı iken, ‘adamı koysan, adam olacak’ denen bu toprağı bitirmek için yapılan bu projeye ‘hayır’ diyoruz” açıklamasını yaptı. 

SAMÇEP: DOSTA DÜŞMANA İLAN EDİYORUZ
Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü ve Ekoloji Birliği üyesi Mehmet Özdağ, “Buraya sizlerle birlikte olmaya, ovalarımızı, tarım alanlarımızı, derelerimizi, tarım arazilerimizi rant alanlarına çevirmeye kalkışanlara karşı ‘dur’ demeye geldik. Burada sizlerle birlikte mücadele edeceğizi herkese, dosta ve düşmana ilan etmeye geldik. Buraya adı biyokütle ama aslında ne yakacağı belli olmayan, aslında bizi yönetenler tarafından davet edildiği belli olan termik santrale ‘dur’ demeye geldik. Buraya Kavak, Havza, Vezirköprü Şahin Dağları’nda Atakum/Çatalçam ve Taflan sahillerinden verilen ekoloji mücadelelerini, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin otomatiğe bağladığı su zammına karşı verilen mücadeleyi Çarşamba Ovası’nda verilen mücadeleye eklemeye geldik. 26 Ekim Cumartesi günü Ankara’da Türkiye genelinde büyük bir ekoloji mitingi yapılacak. Bizler burada Çarşamba Ovası’nın haykırışını orada da dile getireceğiz” diye konuştu. 

ERHAN USTA: VİCDANLI OLMAMIZ LAZIM
Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, “Bu meseleyi hiç kimse bir siyasi mesele veya muhalefetin meselesi haline getirip, işi oldu bittiye getirmesin. Bu Çarşamba’nın, Terme’nin, Ayvacık’ın, Salıpazarı’nın ve hatta Türkiye’nin meselesidir. Çünkü Çarşamba Ovası verimli tarım arazilerine sahiptir. Bu ovayı korumamız lazım. Birinci sınıf tarım arazisi 5 milyon yılda bir oluyor. Dünyanın bir daha böyle bir tarım arazisi üretecek vakti yok. Dolayısıyla bu bir Türkiye meselesidir ve buna sahip çıkmamız lazımdır. Biz enerjiye, santrale, yatırıma karşı değiliz. Burada bir yer seçimi hatası vardır. Biz buna karşıyız. Biz tarım arazisini yok edecek, mahvedecek, su rezervlerini kirletecek, havayı bozacak bu yatırımın yerine karşıyız. Samsun’da çok daha uygun yerler var, oralara gidilsin bu yatırım yapılsın hepimiz şapka çıkartırız. Geleceğimizi düşünmemiz lazım. Vicdanlı olmamız lazım. Vicdanını düşünen herkesin ben bu santrale ‘hayır’ diyeceğini yürekten inanıyorum. Burada işler oldu bittiye getiriliyor. Burada teme atılmış, inşaat başlamış, niye bir tane temel atma töreni yapılmadı? Niye iş oldu bittiye getiriliyor? Niye bu vatandaşa bir açıklama yapılmıyor? Bu millet saf değil. Birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım. Baskıya boyun eğmeyelim. Bu toprağı kaybettikten sonra kaybedecek bir şeyimiz kalmayacak” şeklinde konuştu.

HANCIOĞLU MİLLETVEKİLLERİNE SESLENDİ
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Tek bir şey söylemek istiyorum; millet iradesinin üstünde hiç bir irade olamaz. Samsun milletvekili arkadaşlarıma buradan sesleniyorum, lütfen Çarşamba Ovası’na sahip çıkın ve santrale ‘dur’ deyin” dedi.

Son olarak söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ise Samsun Valiliği ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine göndermelerde bulundu. Karaca, Çarşamba Ovası'na kurulması planlanan santralle karşı her türlü mücadeleyi vereceklerinin söyledi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

BUGÜN SEÇİM OLSA OYUNUZ KİME OLUR?

yukarı çık