Dünyadaki ilk otomobil nasıldı? Otomobilin icadı

Dünyadaki ilk otomobil nasıldı? Otomobilin icadı

Dünyada ilk otomobil nasıldı. Otomobilin icadı nasıl oldu? İlk otomobilin tarihçesi.

Otomobilin tarihi 19’uncu yüzyılda enerji kaynağı olarak buharın kullanılmasıyla başlamıştır. Bu başlangıç sonrası, içten yanmalı motorlar petrolün kullanılmasıyla gelişimini sürdürdü. 

 

Günümüz modern dünyasının vazgeçilmez ulaşım araçlarından olan otomobiller, 2000’li yıllara gelene kadar birçok miladı ardında bıraktı. Dünyanın ilk otomobili denildiğinde aklınıza kim geliyor? Tekerleğin bulunuşunun ardından, insanoğlu bu buluşu birbirinden farklı alanlarda kullanmayı da öğrendi. 

 

 

 

İşte otomobilin tarihçesi;

 

İnsanoğlu, ilk olarak tarımda kullanılmak adına el arabaları ve ardından at gibi hayvanlar ile çekilen basit araçla üretti.

 

Teknolojinin gelişmesi ile beraber daha gelişmiş araçlar üretildi. Önceki basit araçlar gelişmeye, insanoğlunun isterikleri de değişmeye başladı. Otomobil fikri, 16’ıncı yüzyılın başlarında başladı. Bu fikir, o yıllarda sadece birer oyuncak seviyesindeydi. 

 

Leonardo da Vinci ve Roger Bacon gibi ünlü düşünürler, insanların gelecekte ulaşım için kendi kendine gidebilen bir araç kullanacaklarını hayal etmişlerdi. Dünyanın İlk Buharlı Otomobili 18’inci yüzyılda bir gelişme oldu. 

 

Oyuncaklardan esinlenen Fransız Nicolas Joseph Cugnot, buharla çalışan ve kendi kendine gidebilen ilk otomobili yapmayı başardı. 

 

Hatta 18’inci yüzyılın sonunda elektrik ile çalışan birkaç prototip otomobil bile üretildi. Ancak tahmin edersiniz ki üretimler çok ama çok basit düzeydeydi. 

 

 

19’uncu yüzyıla geldiğinizde içten yanmalı motorlar insan hayatında yerini almaya başlamıştı. Bu tip motorların geliştirilmesi ile birlikte günümüzdeki otomobillere benzeyen fabrikalarda seri üretim olarak halka sunulmaya başlandı. Çoğu tarih kitabı Gottlieb Daimler veya Karl Benz‘i modern otomobillerin ilk üreticisi olarak kabul eder.

 

Otomobil tek bir kişi tarafından bulunmamıştır. Yaklaşık yüzyıl boyunca dünyanın dört bir yanında ortaya çıkan buluşların bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Modern otomobilin ortaya çıkışının yaklaşık 100.000 patent alımı sonrasında gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

 

 

Otomobil, ortaya çıkışından itibaren gelişmiş ülkelerde insan ve yük taşımacılığı konusunda ana ulaşım aracı olarak kendini kabul ettirmiştir. Otomotiv endüstrisi II. Dünya Savaşı'ndan sonra en etkili endüstri kollarından birisi olmuştur. Dünya üzerinde 1907 yılında 250.000 olan otomobil sayısı, 1914'te Ford Model T'nin ortaya çıkışıyla 500.000'e ulaşmış, II. Dünya Savaşı'ndan hemen önce bu sayı 50 milyonun üzerine çıkmıştır. Savaşın ardından geçen otuz yıl içinde otomobil sayısı altı katına çıkmış ve 1975 yılında 300 milyona ulaşmıştır. Dünya üzerinde yıllık otomobil üretimi 2007 yılında 70 milyonu geçmiştir.

 

Mühendislerden, işletmecilere birçok meslek alanını barından bu sektör, kauçuk lastiğin icadı, trafik sistemlerinin gelişmesi veya emniyet kemerinin icadı ile birlikte daha da büyüdü. Modern otomobillere baktığımızda dünyanın ilk otomobili ile aralarında devasa bir fark var. Ancak teknoloji durmak bilmiyor. Kim bilir, belki de 100 sene sonra günümüz araçları için de çok ilkel diyeceğiz.

 

 

YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

 

Artık insanlar daha konforlu ve daha hızlı yol alabiliyordu. Otomobiller o güne kadar üretilmiş, en kişisel ulaşım aracı olma özelliği de taşıyordu. İlk otomobilin üretilmesi ile birlikte dünyanın en büyük istihdam alanlarından biri de doğmuş oldu. 

 

Haber Merkezi / wikipedia

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow