Santralde telaşın nedeni: 30 milyon dolar

Santralde telaşın nedeni: 30 milyon dolar

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde telaş bitmiyor. Devam eden davalara rağmen kurulumu hızla sürdürülen ve zaman zaman basına ısmarlama haberler gönderen santraldeki telaşın nedeni belli oldu. Santral, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışıyor.

30 MİLYON DOLARLIK TEŞVİK TEHLİKEDE

Konuya ilişkin sitemiz Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga Birgücü'ye konuşan Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Çarşamba Ovası’ndaki santral yatırımcılarının son dönemde telaşa kapılmalarının nedeni ortadadır. Amaçları, haklarında açılan davaların ilgili mahkemelerin kararıyla sonuçlanmadan önce üretime geçmektir. Santralin devletten destek alabilmek için yaptığı bir başvuru vardır. Bu başvurunun gereklililerinden biri de Ekim ayı sonuna kadar proje dosyasında vaat ettikleri elektrik üretimini yapmalarıdır. Kısacası enilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) destek alabilmek için, proje dosyasında vaat ettikleri üretimi yapmaları gerekiyor. Bu üretimi yapamazlar ise santralin kabulü gerçekleşmeyecek. Dolayısıyla minimum 25 milyon maksimum 30 milyon dolarlık bir teşviki alamayacaklar. Santralin kabulü gerçekleşmez ise ciddi bir kayıp yaşayacaklar. Bu yüzden bir telaş halindeler” diye konuştu.

ODTÜ'DEN BİLİRKİŞİ TALEP EDİLDİ

Yine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Samsun Şubesi tarafından, biyokütle enerji santraline karşı açılan 1/5000’lik Nazım Planı ile 1/1000’lik Uygulama İmar Planı’nın ruhsat iptal davasında süreç devam ediyor. Santralle ilgili açılan davada Danıştay 6. Dairesi, oluşturulan bilirkişi heyetinin raporunu ‘bilimsel açıdan yetersiz' buldu. Samsun 3. İdare Mahkemesi de yeni bilirkişi heyeti oluşturulması için harekete geçti. Süreçte Mimarlar Odası Samsun Şubesi, dava için Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) görev yapan bilim insanlarından oluşan bilirkişi heyeti talep etti. Oluşturulacak yeni bilirkişi heyeti, Çarşamba Ovası’nda kurulması planlanan santralin yaratacağı çevresel etkileri, burada yaşayan insanların sağlıklarına olası olumsuz etkileri için daha detaylı bir rapor hazırlayacak.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow