Samsun'da tezgaha savaş etkisi: Fiyatlarda düşüş var!

Samsun'da tezgaha savaş etkisi: Fiyatlarda düşüş var!

TOLGA BİRGÜCÜ - Samsun’da pazarlardaki tezgahın nabzı düşüyor. Bir dönem aşırı fiyat artışı nedeniyle yarım kilo hatta tane işine dönen sebze fiyatları son günlerde düşüyor. Havaların ısınması ve Rus-Ukrayna savaşının bu düşüşte etkisi olduğu söyleniyor. Önümüzdeki hafta ise fiyatların daha da düşeceği bildiriliyor.

FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK

Samsun Sabit Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, “Havaların ısınması ve karın kalkması ile pazar fiyatları bazı ürünlerde yüzde 100, bazı ürünlerde ise yarı yarıya düştü. Önümüzdeki hafta daha da düşmesi bekleniyor. Rus-Ukrayna savaşının ihracatı etkileyeceğinden dolayı iç pazarda ürün tüketimi fiyatları daha da aşığı çekecektir” diye konuştu.

PAZARCININ UMUDU VAR

Fiyatların düşük olduğunu ancak satışlarından pek memnun olmadıklarını kaydeden pazar esnafı, önümüzdeki günlerde satışların artacağını umduklarını söyledi. Esnaf, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da, sebze fiyatları yükselmişti ancak son günlerde fiyatlarımızda düşüş var. Ancak satışlarımız geçtiğimiz yıl olduğu kadar yoğun değil. Havaların ısınmasıyla tezgahta fiyatlar daha da düşecektir. Satışlarımızın önümüzdeki haftalarda artacağını umuyoruz" diye konuştu.

TEZGAHTA GÜNCEL FİYATLAR

Pazar tezgahlarındaki güncel fiyatlar şöyle; biber 15 TL, salatalık 12, patlıcan 12 TL, çeri 8,5 TL, domates 6 TL, brokoli 10 TL, soğan 3 TL, patates 4 TL, marul 6 TL, maydonoz 5 TL, limon 5 TL, kabak 11 TL, havuç 5 TL, turp 5 TL, pırasa 5 TL, portakal 7.5 TL, elma 4 TL ve armut 10 TL'den satışa sunuluyor. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow