SAMÇEP'ten Köktaş'a ağır eleştiriler

SAMÇEP'ten Köktaş'a ağır eleştiriler

diyekonustu.com - CHP’nin, Çarşamba Ovası’nda kurulan biyokütle enerji santraliyle ilgili TBMM’ye sunduğu ve AK Parti ve CHP’nin oylarıyla reddedilen araştırma önergesinden sonra, santralin çevreye zararsız olduğu yönünde açıklama yapan AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’a ağır eleştiriler geldi. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, AK Partili Vekil Köktaş'ı ‘Laf ebesi’ olarak nitelendirdi.

 

AK PARTİ VE MHP’NİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ
Santralin atık suyunun bölgedeki Abdal Irmağı’na boşaltılmasıyla gündeme gelen çevre kirliliği TBMM’ye taşındı. CHP tarafından santral için araştırma önergesi verildi. Önerge AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

KÖKTAŞ: TARIM ARAZİSİ DEĞİL 
Köktaş, mecliste düzenlediği basın toplantısında; "Çarşamba Biyokütle Santrali'nin kurulu olduğu alan, tarım arazisi değil" diyen Milletvekili Köktaş, söz konusu santralin tarım arazisi olmadığını ekledi. CHP’nin önerisinin görüşmelerinde bilimsel veya teknik veriye dayanmayan konuların gündeme getirildiğini söyleyen Köktaş, santralin kurulu olduğu arazinin, 2006 yılında başka amaçla kullanılmak üzere Toprak Koruma Kurulu tarafından tarım dışına çıkarıldığını, dolayısıyla santralin kurulu olduğu alanın tarım arazisi olmadığını ekledi.


AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş

‘BALIK YAŞAMI İÇİN ELVERİŞLİ SU’
Ayrıca Abdal Irmağı’na yaşanan kirlilik konusundan da söz eden Köktaş, buradan alınan numunelerin sonuçlarına değindi. Köktaş, “Kaynağından alınan suyun deşarj noktasında daha temiz olduğu ispat edilmiştir. Ayrıca balık biyodeneyi de yapılarak, balık yaşamı için çok elverişli bir su olduğu da ispat edilmiştir” diye konuştu.

‘KİMSENİN AVUKATI DEĞİLİZ ANCAK...’
Köktaş, şöyle devam etti; “Bacadan salınan karbonmonoksit, kükürt dioksit ve toz değerleri sınır değerlerinin çok altında olup, iddia edildiği gibi tarım arazilerine, tarıma ve çevreye zararlı değildir. Biz, hiç kimsenin avukatı değiliz ancak, devlet kurumlarının koymuş olduğu standartlara göre yapılan tüm yatırımların arkasında durarak, onların üretim ve istihdama katkı sağlamasını takip ederiz. Taahhüt etmiş oldukları kriter ve değerler, ülkemizde ve dünyada kabul gören standartları aştığında, kurumlarımızın gerekli işlemleri yapacağını da herkes bilmektedir.”


'FUAT KÖKTAŞ'A AİT OLDUĞU SÖYLENEN...'
Köktaş’ın açıklamaları üzerine Samsun Çevre Platformu’ndan (SAMÇEP) eleştiri geldi. Köktaş’ın açıklamalarını gerçekdışı olarak değerlendiren SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ,  “AKP Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ın 1 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan basın açıklaması şaka bile olmaz. Bu beyanların tamamı gerçek dışı olup; herkes kendine yakışanı yapmaktadır. Biyokütle santralinden yeraltından döşenen bir boruyla şu anda Fuat Köktaş’a ait olduğu söylenen bir noktadan Abdal Deresi’ne yoğun şekilde atık su boşaltılması söz konusudur" diye konuştu.


Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ

'ÖNCE KENDİ BAHÇESİNİN ÖNÜNDEN...'
Mehmet Özdağ, "Oysa OKE firmasının hazırlattığı Proje tanıtım Dosyasının; 72. Safasında;“Faaliyet kapsamında Abdal Deresi ve kollarına herhangi bir müdahalede (katı atık deşarjı, sıvı atık deşarjı vb.) bulunulmayacaktır” 93. Sayfasında; “Söz konusu kazan blöf suları, soğutma suları ve demineralizasyon ünitesinden kaynaklı atık sular 31.12.2004 tarih ve 25687 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Su Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında deşarj standartları sağlanarak mevcut drenaj kanallarına deşarj edilecektir.” denilmektedir. Fuat Köktaş önce kendi bahçesinin önünden Abdal Deresine atık su boşaltılmasını önlesin eğer hukuktan yanaysa" şeklinde konuştu.

'VANDALLIK' VURGUSU YAPTI
"Milletvekili olmakla milletin vekili olmak aynı şey değildir" diyen Mehmet Özdağ, şöyle devam etti; "Kimyanın ‘K’ sini bilmeyenlerin ‘Çocukluğum orada geçti’ beyanı sadece laf ebeliğidir. Vandallık yapanlar; yasaları, Anayasa’yı ihlal edenler ve çevreyi kirletenlerdir. Biyokütle güzellemesi ile Çarşamba Ovasını kuraklaşmasına, toprağımızın, havamızın ve suyumuzun zehirlenmesine seyirci kalmayacağız. Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali ovamızdan defolup gidene kadar demokratik ve yasal her türlü hakkızı kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz."

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow