Belediye başkanı ne iş yapar?

Belediye başkanı ne iş yapar?

Belediye başkanı nedir?
Belediye başkanı, belediyeyi temsil etme yetkisine sahip belediye tüzel kişiliğini temsil eden en üst düzey yöneticidir. Belediye başkanı, il, ilçe ve kasaba gibi yerleşim yerlerinin sınırları içindeki alanların temizliğinden, su sisteminden, aydınlatmasından, esnaf denetiminden ve toplu taşımasından sorumlu olan belediye teşkilatını yöneten kişidir.

Belediye başkanı ne iş yapar?
* Belediye başkanı, belediye meclisine ve belediye encümenine başkanlık eder.
* Belediye başkanının başlıca diğer görev ve sorumlulukları ise şu şekildedir; Belediyelerin kurduğu birliklerin yönetiminden sorunlu olan kişidir.
* Belediye meclisinin plan ve projelerinin yürütülebilmesi için kurulan, birlik, dernek ve kuruluşları yönetir.
* Belediyenin stratejik öneme sahip olan plan, proje ve yatırımlarının yapılmasında sorumludur.
* Belediye başkanı aday adaylığı süreci, ülkemizde yerel seçimlerin yaklaştığı dönemlerde en çok merak edilen konuların başında gelmektedir.
*Birçok partiden binlerce vatandaş “belediye başkanlığı aday adaylığı” için yerel seçimler öncesinde başvurular yapmaktadır.
* Belediyenin sorunlu olduğu tüm araç, gereç, dernek, birlik ve demirbaşların denetiminden sorumludur.
* Belediye personellerini denetler.
* Yabancı ülkelerin belediye başkanlarıyla ticari iş birliği yapmak ve kardeş projelerde rol almaktan sorumludur.
* Belediye tarafından düzenlenen şenlik, müsabaka, festival, fuar ve organizasyonların temsil ve denetiminden sorumludur.
* Bunlar dışında kalan belediye sorumluluğuna ait tüm iş ve işlemlerin yürütülmesinden sorumludur.

Belediye başkanı maaşları ne kadardır?
Nüfusu 2 milyonun üzerinde olan Büyükşehir Belediye Başkanları, Nisan ayı itibari ile tüm prim ve vergiler düşüldükten sonra 24.000 TL maaş alıyor. Belediye başkanlarının maaşları ile belediye meclis üyelerinin tüm özlük hakları 5393 sayılı Belediye Kanunu ile düzenleniyor. Bu kanuna göre belediye başkanlarının maaşları ise görev yaptıkları ilin nüfusuna göre değişiklik gösterir.

Belediye başkanlığı aday adaylığı ile ilgili de birçok merak edilen soru bulunmaktadır.
Bu sorular;
* Belediye başkanı adaylığı için herkes başvuru yapabilir mi?
* Kimler belediye başkanı adaylığı sürecine başvuru yapabilir?
* Hangi vatandaşların belediye başkanı aday adaylığı başvurusu kabul edilmez?

İşte, belediye başkanı aday adaylığı ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler…

Belediye başkanı nasıl olunur?
Yerel seçimler adı altında il, ilçe ve beldelerde gerçekleştirilen seçimlerde en yüksek mevkide bulunan tüzel kişiye belediye başkanı denilmektedir. Bir kişinin, belediye başkanı olabilmesi için gerekli şartları tamamladıktan sonra Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) seçimlere 30 gün kala başvurularını bildirme zorunluluğu bulunmaktadır. 30 günlük süre işlemi sadece bağımsız belediye başkan adayları için geçerlidir. Herhangi bir siyasi partiden aday olan kişiler ise parti seçimi gerçekleştirilmeden en geç 2 ay önce yapılması gereken ön seçimden 10 gün sonra bildirmesi gerekmektedir. Şartları yerine getiren ve en çok oyu alan kişi belediye başkanı seçilir.

Belediye başkanı adayı olma şartları nelerdir?
Belediye başkanı aday adaylığı başvurusu yapmak ve belediye başkanı olmak için bazı şartlar bulunmaktadır. İşte, belediye başkanı adayı olabilmek için başvuru yapan kişilerin uyması gereken şartlar…

* Türkiye Cumhuriyeti (T.C) vatandaşı olmak.
* 25 yaşını doldurmuş olmak.
* En az 6 aylık bir süreyle aday olunan bölgede ikamet ediyor olmak.
* Sicilde herhangi bir hüküm giyecek suç bulunmaması gerekmektedir.
* Erkeklerin askerlik hizmetini tamamlamış veya muaf olması.
* Adaylarda herhangi bir eğitim şartı aranmamaktır.
* Adaylar arasında cinsiyet farklılığı gözetilmemektedir.
* 1580 sayılı belediye kanununa göre 61,63,76,91 inci maddeleri gereğince görevden alınan belediye başkanları tekrar aynı göreve getirilememektedir.
* Bir siyasi partiden aday olacak kişinin mutlaka partisinin gereklerini yerine getiren kriterlere sahip olması, partisi tarafından istenecektir.
* Adaylıkların konulması ardından seçim ile birlikte en yüksek oyu alan aday, belediye başkanı olmak için yeterlidir.

Belediye başkanının iş imkanları nelerdir?
Belediye Başkanı, belediye teşkilatının en üst makamındaki kişidir. Bu kişi, belediyenin tüm iş ve işlemlerinin yürütülmesinden ve denetlenmesinden sorumludur. Bu kişiler, görev yaptıkları ilin nüfusuna göre farklı maaş alır ve görev alanına göre görevleri değişiklik gösterebilir. Belediye başkanları belediyeye ait tüm araç, gereç, demirbaşlardan sorumludur. Aynı zamanda bu kişiler ildeki elektrik, su ve ulaşım donanımlarının düzgün çalışması ve sorunların giderilmesinde görev yapar. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow