Atakum sahilini erozyon vuruyor!

Atakum sahilini erozyon vuruyor!

 

 

Samsun’un Atakum ilçesi Çatalçam, Taflan, Dereköy Barınağı’na kadar olan sahil şeridinde kıyı erozyonu bölgeyi yok ediyor. Samsun’un Çatalçam Mahallesi, Taflan Mahallesi, Dereköy Mahallesi kıyı erozyonu ile boğuşuyor. İlçenin söz konusu bölgelerindeki sahil şeridi, her yıl daha fazla ileri gidiyor. Kumsalda yoğun yosunlaşma ve deniz yüzeyini kaplama başladı. Haziran ayında Atakum’da erozyon tehlikesi” başlığıyla duyurduğumuz haberimizin ardından, KIYI erozyonu ilçenin Çatalçam Mahallesi sahilindeki çam ağaçlarını vurdu.

 

‘SONUÇLARINI ÇOK AĞIR ÖDÜYORUZ’

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Çatalçam'da kıyı erozyonu devam ediyor! Haftalardır göz göre göre olması beklenen oldu. Karadeniz 15 -20 yıllık iki çam ağacını daha yuttu. 20 yıldır Samsun'da hakim olan yerel yönetim anlayışının, doğaya, akıl ve bilime meydan okuyan, imar ve kıyı mevzuatlarını hiçe sayan uygulamalarının sonuçlarını çok ağır ödüyoruz, ödeyeceğiz”

 

 

‘PLAJLAR AVUÇ İÇİ KADAR KALDI’

 SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, şöyle devam etti, “Kent merkezinden batıya doğru, Dereköy'e kadar 40 km kesintisiz kumsalı ve plajlarıyla dünyanın sayılı kentleri arasında yer alan Samsun'da, kumsal ve plajlar artık avuç içi kadar kaldı. Ve Karadeniz, kendisine yapılan kötülüğü en ağır şekilde cezalandırmaya devam ediyor. Kıyı erozyonu, batıdan doğuya, kent merkezine doğru devam ediyor. "Samsun sahillerini dantel gibi öreceğiz" diyerek taş ve betonla doldurarak en büyük kötülüğü yapan kişi, şimdi partisinin yerel yönetimlerinden sorumlu olarak başka belediyelere de beton-hafriyat-inşaat-asfalt'tan ibaret olan içinde insan ve doğa olmayan yönetim dersleri vermeye devam ediyor. (Kıyı dolgusunda kullanılan kayalar için Samsun'un akciğerleri Kocadağ vahşice oyuldu.).” 

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow