Samsun'da o kömürlere yasak geldi!

Samsun Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu’nca alınan kararla, ‘2020 yılı Isı Yakıt Programı ve Yakıtlardan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Önlenmesi’ programı kapsamında kente ısınma amaçlı kamu kurum ve kuruluşlarınca dağıtılan yakıtlara düzenleme getirildi. Düzenleme ile İlkadım, Canik, Atakum ve Tekkeköy ilçe merkezlerinde yerli linyit kömürün kullanımı ve satışı yasaklandığı duyuruldu. Valilik, her türlü kullanım ve satışlarla ilgili uyarılarda bulundu. 

KULLANIMI VE SATIŞ YASAKLANDI
Samsun’un kirlilik potansiyeli yüksek iller kapsamında dikkati çekilen kararda, ısınmada kullanılacak ithal linyit, taşkömürü ve yerli linyit kömürleriyle ilgili düzenleme kararı alındığı belirtildi. Kararda, “İlkadım, Canik, Atakum ve Tekkeköy ilçe merkezlerinde kamu kurum ve kuruluşlarınca muhtaç ailelere dağıtılacak yerli linyit kömürü haricinde yerli linyit kömürünün ısınma amaçlı kullanımı ve satışı yasaklanmıştır” denildi.

ISINMA AMAÇLI KULLANILACAKLAR!
“İlimiz genelinde T.S.E. 12055 sınıf 1 bölgesine sahip olan briket kömürün imalatçı firmanın satış izin belgesini almasından sonra satışına izin verilecektir” denilen açıklamada, ısınma amaçlı kullanılabilecek odun, odun türevi ve diğer biyokütle yakıtlarıyla ilgili düzenlemeye ilişkin ise “1. Mangal-odun kömürü, mangal-odun kömürü briketi. 2. Kabuğu dahil minimum altı ay doğal halde bırakılmış parça odun, yarılmış odun, kıyılmış odun ile çalı çırpı ve takoz şeklindeki odun. 3. Doğal halde minimum altı ay bırakılmış parçalı olmayan odun, örneğin testere unu, talaş, zımpara tozu veya kabuk şeklinde. 4. Odun briketi şeklinde doğal halde minimum altı ay bırakılmış odundan elde edilen preslenmiş odun veya eşdeğer odun paleti (topağı) veya eşdeğer kalitede doğal halde bırakılmış odundan elde edilmiş diğer preslenmiş odun. 5. Odun koruyucu madde sürülmemiş veya odun koruyucu madde içermeyen boyalı, cilalı, kaplamalı odun ile bundan kalan atıklar ve halojen-organik bağlayıcı madde içermeyen kaplamalar. 6. Odun koruyucu madde sürülmemiş veya odun koruyucu madde içermeyen kontrplak, talaşlı plaka, elyaflı plaka ile bunlardan kalan artıklar ve halojen-organik bileşikler içermeyen kaplamalar. 7. Saman, prina, mısır koçanları, pamuk sapları, sebze sapları, fındık kabuğu, ayçiçek ve pirinç kabukları ve sapları, meyve çekirdeği kabukları gibi maddelerden elde edilmiş briketler” maddelerine yer verilerek, bunların ısınma amaçlı kullanılmasına izin verildiği duyuruldu.

BELEDİYELER İŞLEMLERİ HIZLANDIRACAK
Ayrıca fuel-oil, motorin, gaz yağı ve etanolun ısınma amaçlı kullanılabileceği ancak fuel-oil’in kükürt içeriğinin yüzde 1,0’ı geçmeyeceği kaydedildi. Gaz yakıtlarla ilgili ise “İlimizde kullanılan doğal gazın tüm il genelinde kullanımının yaygınlaştırılması için Büyükşehir Belediyesi’nce ve ilçe belediyelerince gaz dağıtım hattı çalışmalarında işlemleri hızlandıracak gerekli tedbirler alınacaktır” ifadelerine yer verildi.

ISINMA AMAÇLI KULLANILMALARI YASAK!
Isınma amaçlı kullanılması yasak maddelerle ilgili verilen bilgide ise “petrol koku, mineral yağ, araba plastiği parçaları, lastik, tezek, katı atıklar ve tekstil atıklarsı, kablolar, ıslak odun, boyalı odun, plastikler, ev eşyaları ve yemek atıkları gibi evsel atıklar, özel atıklar, tıbbi atıklar, asfalt ve asfalt ürünleri, boya ve boya ürünleri ile guel-oil kaplarının ısınma amacıyla yakılması yasaklanmıştır” denildi.

‘GENELGE HÜKÜMLERİNE UYUN’ UYARISI
Kararda ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarınca yardım amaçlı dağıtılacak kömürlerin ‘Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve 2010/4 sayılı Hava Kirliliğinin Kontrolü ve Önlenmesi’ genelgesiyle ilgili hükümlere ve her yıl yayımlanan ‘Muhtaç Ailelere Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararının Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar Genelgesi’nin ilgili hükümlerine uyulması gerektiğine vurgu yapıldı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.