Mimarlar Odası açıkladı: Citymall Alışveriş merkezi kaçak!

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (Diye Konuştu) - MİMARLAR Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Atakum’da inşa çalışmaları süren Citymall Alışveriş Merkezi’nin, ‘Ofis ve İşyeri’ yapı ruhsatı olmasına rağmen alışveriş merkezi olarak inşa edildiğini söyledi. 4 belediye başkanının görevlerinin kötüye kullandığını  belirten Memişoğlu, “Açıkça suç işlenmektedir” dedi.

Mimarlar Odası açıkladı: Citymall Alışveriş merkezi kaçak!Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Atakum ilçesinde inşa çalışmaları süren Citymall Alışveriş Merkezi’yle ilgili, Samsun 2. İdare Mahkemesinin ‘yapı ruhsatının yürütmesinin durdurulmasına’ dair karar verdiğini duyurdu. ‘Ofis ve işyeri’ yapı ruhsatı olan binanın, Alışveriş Merkezi olarak inşa edildiğini kaydetti. 4 belediye başkanının görevlerini kötüye kullandığını ifade eden Başkan Memişoğlu, kentte açık şekilde suç işlendiğini söyledi.

OFİS VE İŞYERİ YAPI RUHSATI VAR
İshak Memişoğlu, “20.07.2018 tarih ve 683 sayılı yapı ruhsatı bir ‘Ofis ve İşyeri’ yapı ruhsatıdır. Ancak yapılan bina bir ‘Alışveriş Merkezi’ olup, adı da Citymall Alışveriş Merkezi’dir. ‘Ofis ve İşyeri’ yapı ruhsatını verme yetki ve görevi alt belediye olan Atakum Belediyesi’ne, ‘Alışveriş Merkezi’ verme yetki ve görevi ise 26 Şubat 2016 tarihli ve 29636 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik gereğince Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Anılan Yürütmeyi Durdurma kararında , kararın dayanağı 29.08.2019 tarihli bilirkişi raporuna atıfta bulunularak ‘... sonuç olarak; davaya konu parsel üzerinde bulunan yapıya verilen onaylı ruhsata esas Mimari projenin; içerik, amaç ve tasarım yönünden 26 Şubat 2016 tarihli ve 29636 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin ilgili maddelerini sağlaması sebebiyle bir ‘Alışveriş Merkezi’ projesi olduğu, Ofis ve İşyeri projesi olmadığı" görüş ve kanaatlerine yer verildiği görülmektedir.’ denilmektedir” diye konuştu.

‘GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANDILAR’
“Citymall Alışveriş Merkezi , 683 sayılı ruhsatın düzenlendiği 20.07.2018 tarihinden yaklaşık 1 yıl önce yapılmaya başlanmıştır” diyen Başkan İshak Memişoğlu, “Yapılan binanın ‘Alışveriş Merkezi’ olduğu apaçık ortada olduğu gibi tanıtım bürosunda Citymall Alışveriş Merkezi yazdığı ve tanıtımları da bu şekilde yapıldığı halde, gerek dönemin Atakum Belediyesi, gerek seçim sonrası Atakum Belediyesi, gerek dönemin Büyükşehir Belediyesi, gerek ara gerekse seçim sonrası Büyükşehir Belediyesi, ‘Ofis ve İşyeri’ yapı ruhsatıyla Alışveriş Merkezi yapımına göz yummak suretiyle görevlerini kötüye kullanmışlardır. Nihai karar verilip kesinleştiğinde, hukuka ve  kamu yararına aykırılıklar içeren buradaki uygulamaların sorumluları hukuk önünde hesap vermelidirler.

‘AÇIKÇA SUÇ İŞLENMEKTEDİR’
İshak Memişoğlu, şöyle devam etti: “İdari Yargılama Usulü Kanununun 28’inci maddesi uyarınca anılan kararın idareye tebliğ edildiği tarihten itibaren gecikmeksizin uygulanması zorunludur. Yürütmeyi Durdurma  kararı Atakum Belediyesine ve Büyükşehir Belediyesine tebliğ edildiği halde hala uygulanmamaktadır. Hatta, Citymall Alışveriş Merkezi’nin, yapı kullanma izni de alınmadığı halde açılış reklamları yapılmaktadır. Açıkça suç işlenmektedir.”

‘SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ’
Memişoğlu, son olarak ise “Bahse konu alandaki değişikliği de içeren Atakum revizyon 1/5000lik nazım imar planı ve revizyon 1/1000lik uygulama imar planının iptali talebiyle açılan davalar Samsun 2. İdare Mahkemesi tarafından kısmen kabul, kısmen red edilmiştir. Her iki karar da Samsun Bölge  İdare Mahkemesi 2.İdari Dava Dairesi'nde, konunun ivediliğine rağmen, öncelik de talep edildiği halde bekletilmektedir. Tüm yargı süreçleri ve kararların uygulanması odamız tarafından da hassasiyetle takip edilmektedir, sonuna kadar da edilecektir” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.