Kış geliyor, Samsun Valiliği uyardı!

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (Diye Konuştu) - SAMSUN Valiliği, kış mevsimi yaklaşırken kentte alınacak trafik tedbirlerine ilişkin kararları yayımladı.

Kış geliyor, Samsun Valiliği uyardı!

Samsun Valiliği’nden kış mevsiminde karayollarında yaşanacak olası olumsuzluklar için uyarı yapıldı. 29 maddelik kararın yer aldığı rapora yer verilen duyuruda, “Kış mevsiminde oluşan aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesi azalmakta, taşıtların fren ve durma mesafesi artmakta, taşıt kullanma ve seyahat konforu bozulmakta ve trafik güvenliği olumsuz yönde etkilenmektedir. Yapılan toplantıda; kış mevsimi süresince meydana gelebilecek muhtemel olumsuzlukların yaşanmaması için kurum/kuruluşlar arasında planlı bir şekilde iş bölümü yapılarak ilimizde aşağıdaki tedbirlerin uygulanması kararı alınmıştır” denildi.

‘OTOBÜSLERİN ÇIKIŞINA İZİN VERİLMEYECEK’
Açıklamada ilk olarak, “Karayolu güzergâh ve geçitlerinde; yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında koordinasyon Valiliğimiz kanalıyla sağlanacak, karayolu elverişli hale gelinceye kadar bu güzergâhları kullanacak olan taşıtlar uygun yerlerde bekletilecek, bu süre içerisinde otobüslerin terminallerden çıkış yapmalarına izin verilmeyecek ve gerekli diğer tedbirler alınacaktır. Ayrıca, ilgili kurum ve kuruluşlar ile belediyelerimiz, kendi görev alanlarına giren konularda gerekli ilave tedbirleri alacaklardır” bilgisine yer verildi.

YOLA ÇIKMAYA MÜSADE EDİLMEYECEK!
Karayolu üzerinde herhangi olumsuz bir durum için önceden tedbirler alınması yönünde uyarıların yapıldığı ve dinlenme tesis işletmecileri/yöneticileri ile koordinasyon halinde olunacağı ve yolun durumu ile ilgili sürücülerin mağduriyet yaşamamaları için bilgilendirme çalışması yapılacağı kaydedilen açıklamada: “Şehiriçi ve şehirlerarası alternatif güzergâhlar önceden belirlenerek kamuoyuna duyurulacaktır. Olumsuz hava koşulları nedeniyle karayolunun trafiğe kapanması veya trafik akımının yoğunlaşması halinde, taşıt trafiği belirlenen alternatif güzergâhlara yönlendirilecektir. Yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan nedeniyle, yolun trafiğe kapandığı durumlarda; il ve ilçe merkezleri ile dinlenme tesislerinde bulunan taşıtların karayoluna çıkışlarına müsaade edilmeyecek, karayolu trafiğe açılıncaya kadar, araçlar uygun yerlerde bekletilecektir” denildi.

KIŞ LASTİKLERİ DENETLENECEK
Zorunlu kış lastiği uyarısına yer verilen açıklamada: “7. Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında, ilimiz sınırları içerisinde ise Valiliğimizin 13.11.2017 tarihli Olurları ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların 1 Aralık – 1 Mart tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacak, bu yönde kamuoyu önceden bilgilendirilecek, otogar giriş ve çıkışları başta olmak üzere mevzuatta belirtilen araçlar, yapılan tüm kontrollerde ‘Kış lastiği’ bakımından da denetlenecektir” denildi.

TAM ZAMANLI ÇALIŞMA YAPILACAK
Karla Mücadele Ekipleri’ noktasında tam zamanlı çalışma yapılacağının kaydedildiği açıklamada: “Trafik yoğunluğu artan yol kesimlerinde gerek görülmesi halinde trafik akımı normale dönünceye kadar ağır tonajlı taşıtlar (çekici, kamyon, tanker gibi) uygun yerlerde bekletilecektir. Özellikle şehirlerarası yolcu taşımada kullanılan taşıtlarda, standart dışı yakıt (10 numara yağ vb.) kullanımım önlemek amacıyla, depolama, dolum ve satışlarının yapıldığı yerlere yönelik, ilgili birimlerle müşterek denetimler yapılacaktır .Çekme-kurtarma ve zincir uygulaması gibi özel beceri ve alet gerektiren servis hizmetlerini veren kişi ve kurumların telefon ve adresleri güncellenerek, telsiz nöbetçilerinde kolay erişilebilir yerde bulundurulacak, bu yönde talep olması halinde vatandaşa yardımcı olunacaktır” denildi.

BUZLANMA UYARISI YAPILACAK
Ayrıca sis, buzlanma ve kaza riski uyarısı ve toplu taşıma tavsiyesi yapılan açıklama, ilgili ekiplerce karayollarında megafonla kural uyarısı yapılacağı bildirildi. Ekiplerin yol açma çalışmalarında araç olarak yetersiz kalınması durumunda talep doğrultusunda ilgili kurumlarca araç, gereç ve personel takviyesi yapılacağının kaydedildiği açıklama, şöyle devam etti: “Kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçları kullanan görevliler alınan kararlara ve genelge kapsamındaki diğer hususlara öncelikle uyarak, karayolunu kullanan diğer araç sürücülerine örnek olacaklardır. Alınan bütün tedbirlere rağmen yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ, heyelan vb. sebeplerle karayolunun trafiğe kapanması veya sorunların aşılmasında güçlükle karşılaşılması halinde en seri şekilde sorumlu Vali Yardımcısına bilgi verilmesi ve alınacak talimata göre hareket edilmesi kararlaştırılmıştır.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.