Şahin Dağları için imza kampanyası: Şikayetler Erdoğan'a gidiyor

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (Diye Konuştu) - Samsun’da, Kanadalı şirketin altın arama faaliyetlerini sürdürdüğü Şahin Dağları’nda doğa katliamı sürüyor. Doğa katliamı için imza kampanyası başlatıldı. Türkiye’nin dört bir yanından destek gören kampanya ile vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorlar

Şahin Dağları için imza kampanyası: Şikayetler Erdoğan'a gidiyor

Kanadalı maden firması olan Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmalarında doğa yok ediliyor. Sondaj bölgelerine ulaşım için bölgedeki binlerce ağaç kesilirken, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Kanadalı şirket, önümüzdeki dönemde Şahin Dağları’nda yüksek sondaj platformları ile maden arama faaliyetlerine başlayacağı biliniyor.VİRÜS BİLE ENGEL OLAMADI
Korona virüs tehlikesinin yaşandığı son dönemde de bölgede çalışmalar devam etti. İnsanların sağlıkları nedeniyle evde kalmak zorunda kaldığı dönemde dahi, maden şirketi projesine devam etti.

10 BİN KİŞİLİK NÜFUS VAR
Diğer yandan Şahin Dağları için Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği kuruldu. Dernek, Çevre Etki ve Değerlendirme (ÇED) süreci başladığında Şahin Dağları için hukuki mücadele veriyor. Dernek Başkanı İlhan Ayrancı, “Şahin Dağları’nın üçte biri Havza ve üçte ikisi ise Kavak ilçelerimizin sınırlarında yer alıyor. Bu toplam ruhsat alanının içerisinde şu anda yaklaşık 10 civarında köy var ve bu köylerde 10 bin civarında nüfus var. Söz konusu alanda, Sıralı Mahallesi ile Atayurt Mahalleleri bölgesinde 7-8 sondaj noktası açılmaya başlandı. Bu sondaj alanlarından toplam 462 noktada açılacak. Bunlar resmi bilgilerdir” diye konuştu.

BİNLERCE AĞAÇ KESİLDİ
Bölgede, yaklaşık 450 metre derinliğe inebilen sondaj makinaları yani büyük platformlar ile çalışmalar yapıldığını ifade eden İlhan Ayrancı, çalışma noktalarına ulaşım için binlerce ağacın kesildiğini ve kesilmeye devam ettiğini belirtti. Ayrancı, “Şahin Dağları’nda şu anda örümcek ağı şekilde yollar açılıyor. Her sondaj noktasına çapraz geçişler sağlayacak yollar oluşturuluyor. Kısacası burada orman bitecek” şeklinde konuştu.

YOLLAR SONDAJ NOKTALARIYLA BİRLEŞİYOR
Diğer yandan geçtiğimiz hafta çalışmaların aralıksız sürdüğü Şahin Dağları’ndaki yeni gelişme yaşandı. Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, SAMÇEP bileşenlerinden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli ve bazı üyeler, bölgelerde incelemelerde bulundu. Özdağ, bölgede Kavak Orman İşletmeleri yetkililerince açılan birçok yeni yol olduğunu ve bu yolların üzerinde birçok sondaj sahasına rastladıklarını söyledi. Bölgede açılan yeni yolların yaklaşık 50-60 dekar alana yakın ve 4,5 metre genişliğinde olduğu bilgisi verildi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI
Şahin Dağları için yeni bir gelişme daha yaşandı. Yüzlerce kişi burada yaşanan doğa katliamına ‘dur’ demek amacıyla imza topluyor. Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, doğa faciasına dikkati çekmek amacıyla change.org adlı internet sitesinde imza kampanyası başlattı. “Ormanlarımızı yabancıların para hırsına kurban etmeyelim, çevre ve orman katliamına dur de” başlığı altına kampanya başlatan İlhan Ayrancı’ya destek yağıyor. Şimdiye kadar 718 imzanın toplandığı ve bin imzanın toplanması hedeflenen kampanya ile Cumhurbaşkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na sesleniliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİLER
Av. İlhan Ayrancı, başlattığı kampanya üzerine yaptığı açıklamada, “Samsun ili Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları’nda siyanürlü altın işletmesi için yabancılara ait TÜPRAG şirketi tarafından sondaj çalışmaları hızla devam ediyor. Ruhsat bölgesi tamamen kayın ve meşe ormanlarıyla kaplı ve endemik bitki türlerini barındırıyor. Civardaki köylerin suyu bu dağlardan geliyor. Samsun’un önemli akarsularımdan olan ve Samsun merkezde denize dökülen Mert Irmağının kaynağı da bu dağlar, Altın madeni işletmeye açılınca yeraltı suları ve topraklar siyanür nedeniyle zehirlenecek ve sular içilmez topraklar ise kullanılamaz hale gelecek. Cumhurbaşkanımızın çevre konusundaki hassasiyetini biliyoruz. Çıkarılacak. Muhtemel altından devletin alacağı pay dikkate alındığında verilecek zarar çok daha büyük olacaktır. Cumhurbaşkanımızdan bölgeye çok büyük zarar verecek bu projeyi durdurmasını talep ediyoruz. Bu projeye ruhsat veren bürokratların bu dağların fiziki durumunu, bu dağların tamamen ormanlarla kaplı olduğunu bilmediğini düşünüyoruz. Zira bile bile hiç bir vicdanın bu ormanların yok edilmesine izin vermeyeceğini düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanım lütfen bu katliama dur deyin. Bu takdirde bütün bölge halkı size minnettar kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat giriş 1 ay önce

...

Avatar
Ömer Akal 1 ay önce

Ormanlarımız korunmalı, üstelik çıkarılacak altının %90'ı yabancıya gidecek.Tamamını yerli bile alsa bu katliama izin verilmemeli, yazıktır, insanlara, hayvanlara, doğaya, birileri zengin olsun diye bu katliama göz yumulmamalı.

Avatar
Meliha Gökşin 1 ay önce

Doğamızı koruyalım ki geleceğimizi sağlama alalım.