Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon!

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (Diye Konuştu) - Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şahsı ve belediye yönetimi ile ilgili algı operasyonu yürütüldüğüne işaret ederek, “Biz bu işte Allah rızası için gece gündüz koşan insanlarız. Benim neyimi yıpratacaksınız” dedi

Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon!Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılı mart ayı meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Suriye’nin İdlib kentinde yürütülen Bahar Kalkanı Harekatı’nda şehit düşen askerler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunulmasıyla başladı. Daha sonrası meclisin 35 gündem maddesi, ilgili komisyonlara havale edildi. Meclis toplantısında CHP ve İYİ Parti Grubu ortaklaşa kentin gündemdeki sorunlarıyla ilgili soru önergesi verdi. Soru önergesini yazılı yanıtlayacaklarını belirten Mustafa Demir, SASKİ’nin Atatürk bulunmayan yeni logosuyla ilgili ve kentin içme suyuna kanalizasyon karıştığı yönündeki iddiaları içeren diğer bir soruya sözlü yanıt verdi. Sert açıklamalarda bulunan Mustafa Demir, kentte algı operasyonu yürütüldüğünü ve konuyla ilgili hukuki süreç başlattıklarını belirtti. Demir, su sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme getiren İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’a ateş püskürdü. 

BEDRİ YAŞAR’A GÖNDERME
Su sorunu ile ilgili yerel ve yaygın basında yapılan haberlere dikkat çeken Başkan Demir, “Çok üzücü hakikaten çok yazık. Bir Samsun milletvekilinin (Bedri Yaşar) TBMM’de suya lağım karıştığı şeklindeki ifade muhatap olundu. Su, hepimizin içtiği sudur. Suların sağlıklı takibi ve tahlilleri Sağlık İl Müdürlüğü ve Hıfzıssıhha tarafından alınır. Her gün birçok numune birçok alanda alınıp tahlil yapılır. Metalden tutun birçok bildiğim kadarıyla 20’ye yakın tahlil yapılır ve bu numuneler muhafaza edilir, kayıt altına alınır. Bu çok eskilerden beri sürekli yapılır. Aynı tahlilleri SASKİ de yapar. Yasal olarak halkın suyla ilgili sağlık konusunu garanti altına alacak sistem bu iki kurumdur. Buna başka birimlerin yetkisi yoktur. Bunun bir mevzuatı var. Alınan numunenin güvenilir olması lazım. Başka STK, meslek odası gibi birilerinin tahlili gibi bir şey yok. Bununla ilgili yasa ile ilgili açıklamada talimat altındadır. Her önüne gelenin, halkın sağlığı ile ilgili açıklama yapmaya yetkisi yoktur. Sağlık İl Müdürlüğü yaptığı denetimlerde halkın sağlığını tehlikeye sokacak bir durum olduğunda hemen tedbir alır ve hemen Sağlık Bakanlığı devreye girer. SASKİ ile yazışmalar yapılır. Pozisyonuna göre; halkın sağlığını tehdit edecek bir konuyla ilgili İl Müdürlüğü de SASKİ de açıklama yapar. SASKİ ile ilgili ifade edilen, manipülasyon yapılan yani hem yerel hem de ulusal basında ifade edilen bir suyu halka içeremez. Derhal sistemi kapatır, açıklamayı yapar. Bunun dışındaki tüm açıklamalar geçersizdir, doğru değildir, manipülasyondur, halkı tedirgin etmeye yöneliktir. Özellikle bir yıldır, devraldığımız belediye yönetiminden rahatsız olan çevrelerin SASKİ’ye belediyeye olan güveni yıpratma amacıdır. Bunu net bir şekilde ifade ediyorum” diye konuştu.

'TAZMİNAT DAVALARI AÇIYORUZ'
“İçme suyuna kanalizasyona karışması asla mümkün değildir” diyen Mustafa Demir, şöyle devam etti: “Samsun’u bırakın Türkiye’nin hiçbir şekilde mümkün değildir. Bununla ilgili açıklama ve haber yazanlar büyük bir sorumsuzluk işlemişlerdir. Bununla ilgili hem SASKİ ve hem de başkan olarak ben, hukuki süreçleri başlattık. Bunlarla ilgili uyarılar, ikaz ve tazminat davaları açıyoruz ve açılmaya devam edecektir. Suyun bulanık akmasına gelince; haberlere konu olduğu zannedilen şeyler daha önce de var olan şeylerdir. Mevsim geçişlerinde, depoların temizlenmesi gibi durumlarda olur ve sağlığa zararıyla da alakası yoktur. Teknik detaylara girmek istemiyorum ama arkadaşlar konuyla ilgili açıklama yaptı; bunlar geçmiş yıllarda da oldu bundan sonraki yıllarda da olacak.”

‘BU KONUYU SİYASETE ALET ETMEK ACİZLİKTİR’
Kentteki içme suyu problemini meclis gündemine getiren İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ile ilgili konuşan Mustafa Demir, “Bu konuyla ilgili açıklama yapanlar gerçekleri çok iyi biliyorlar. Hizmet ettiği insanını tedirgin edecek kadar, böyle bir konuyu siyasete alet etmek acizliktir. Tam tamına acizliktir. Doğru değil, bu hizmet değil, bu insani değil ve hakkaniyetli değildir. Saygısızlıktır. Böyle bir şey söz konusu olamaz. ‘Suya lağım karıştı’ ne demek? Millet iradesinin yüce meclisinde bunu yapmak hiç insani değil, böyle bir şey olamaz. Bu bir sorumsuzluktur. Bu arkadaşların kendilerini bu konuda çek etmelerinde çok büyük fayda var. Samsun geçmişte de, şimdi de içme suyu kalitesinde birçok kentin çok çok üzerindedir. Bu konuda halkımız rahat gönlü olsun, biz her gün bunun takibi üzerindeyiz” ifadelerini kullandı.‘ATATÜRK’Ü KANALİZASYON KAPAĞINA MI KOYACAĞIZ?
Yenilenen SASKİ logosunda Atatürk simgesinin olmamasıyla ilgili soru ve tartışmalara değinen Başkan Demir, “Bu konu çok hassas bir konu. Böyle bir konuyu, koca koca devasa görsellerle gazetelerinin manşetlerine taşıyanlara yazık. Sadece yazık. Yazıklar olsun. Ben bunu açıklamaya değer bile görmedim. SASKİ’nin ambleminde Atatürk olur mu? Kanalizasyon kapağına bunu mu koyacağız? Böyle bir şey olabilir mi? Atatürk’ü yerlerde mi çiğneteceğiz insanlara? Bütün büyükşehir belediyelerinin su idaresinin amblemi vardır. Bir tek SASK’nin yok. Manipülasyon. Bunu da çok ilginç şekilde ulusal basına kadar çıkartıyorlar. Bize soran da yok. Algı yapmaya çalışıyorlar. Hiç merak etmeyin 4 yıl sonraki algıyı hep birlikte göreceğiz inşallah. Biz bu algıyı seçim zamanında gördük; 8 ayrı grupta sosyal medyada paralı şekilde çok yaptılar bunları. Elhamdülillah Samsun halkı yüzde 50’ye yakın oyla bize sorumluluk verdi ve biz hizmetimizi öyle götürüyoruz. Şehrimizde böyle bir potansiyel var; şehrimize zarar verme adına belediyemizi ve Mustafa Demir’i yıpratalım. Biz bu işte Allah rızası için gece gündüz koşan insanlarız. Sen benim neyimi yıpratacaksın, sen bana nasıl zarar vereceksin? Samsun halkı bizi bilir. Biz buraya 20 yıllık hizmetle gelmiş insanız. Bir gün tatil yapmayan Mustafa Demir, sizinle birlikte yol yürüyor ve sizinle bu yolu yürümekten şeref ve onur duyuyorum. Cumartesi-pazar da dahil mesaimiz 7’de başlıyor 10-11’den önce bitmiyor. Buna iktidar ve muhalefet şahittir. Doğru olanı yapıyoruz ve yapamaya devam edeceğiz. Samsun Büyükşehir Belediyesi adına, gece-gündüz selde zor şartlarda hizmet eden SASKİ’de görev yapan o Samsunlu çocuklarımız adına, 1 milyon 350 bin Samsunlu adına, yani herkesi bu manipülasyonlara karşı durmaya da durmaya davet ediyorum” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Temel Arslan 3 hafta önce

İçinde Samsun sevgisi olanlar logoyu nereye koyacağını bilirler!