Cemil Deveci'yi resmen bombaladı, iddialara inanamayacaksınız!

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (Diye Konuştu) - ATAKUM Belediyesi’nin hakkında suç duyurusunda bulunduğu Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. LTD. ŞTİ. Müdürü Osman Temiz, Belediye Başkanı Cemil Deveci’yi, iftira niteliğinde yalan beyanlarda bulunmak, şirketin beyannamelerini zorla ve baskı ile değiştirmek, Giresun’dan Yeminli Mali Müşavir getirmek ve bu müşavire kendi hazırladıkları raporu zorla ve baskı ile imzalatmaya zorlamak, imzalamadığı için de imzasız yeminli mali müşavir raporu ile işlem yapmakla suçladı.

Cemil Deveci'yi resmen bombaladı, iddialara inanamayacaksınız!31 Mart yerel seçimlerinin ardından Atakum Belediye Başkanlığı’na seçilen ve göreve başladığı günden itibaren uygulamaları ile basının ve kamuoyunun gündeminden düşmeyen Cemil Deveci’ye, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. LTD. ŞTİ. Müdürü Osman Temiz’den şok suçlamalar geldi.  Osman Temiz, Başkan Cemil Deveci’nin kendisi hakkında yaptığı 48 milyon liralık yolsuzluk ve hakkındaki diğer iddialara dün düzenlediği bir basın toplantısı ile yanıt verdi. “Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti’nin yetkilisi Cemil Deveci’dir” diyen Osman Temiz, belediyenin bilinçli bir biçimde iflasa sürüklendiğini iddia etti. Temiz, şirketin hesaplarında art niyetli usulsüz değişiklikler yapıldığını da belirtti. Atakum Sanat Kültür Tur. Yön. Org. Gıda San. ve Tic. LTD. ŞTİ.’ni hatırlatan Osman Temiz, Cemil Deveci’nin yeğenine ‘kıyak’ geçtiğini de iddia ederek “Allah herkese Cemil Deveci gibi bir dayı nasip etsin” dedi.

‘RAPOR TÜM YALANLARI ORTAYA ÇIKARMIŞTIR’
Osman Temiz, “Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş ve 696 sayılı K.H.K. ile kamu tüzel kişiliği kazanmış bir şirkettir. yüzde 100 ortağı ve  Şirket müdürü Atakum Belediyesi dir. Belediyeler Kanununun 37.maddesi ‘Belediye Başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir’ der, bu nedenle de yapılan bütün iş ve eylemler şu an Cemil Deveci’nin sorumluluğundadır. Atakum Belediyesi yönetimince, yerel ve ulusal basın üzerinden, belediyenin ve şirketinin borca batık olduğu yönünde haberler yaptırılmıştır, Cemil Deveci tarafından yaptırılan haberlere göre, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin 48 milyon 10 bin 815 TL borçlu olduğu belirtilmektedir. Borç tutarı içinde aşağıdaki belirtilen örnek kalemler bulunmaktadır. Olmayan kasa mevcut borcu: 7.201.812 TL. Olmayan stok farkı borcu: 3 milyon 302 bin TL. Kaybolan sermaye borcu: 8 milyon TL. Olmayan araç borcu: 91 milyon TL. Personel Borcu: 2 milyon 482 bin 596 TL (Belediyeden Alacak 2 milyon 393 bin 272 TL). SGK Prim Borcu: 12 milyon 420 bin  TL (Gerçek borç 11.603.881 TL) 21 milyon 804 bin 204 TL’lik yalan” diye konuştu.‘YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRİN RAPORU VAR’
Osman Temiz, “Yeminli Mali Müşavir tarafından düzenlenen Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin 01/01/2018-31/03/2019 tarihleri arasındaki kayıtlarının incelendiği Özel Amaçlı Rapor’da görüleceği üzere, Atakum Belediyesi nin borç konusunda ortaya attığı iddialar iftira niteliğinde, yalan beyanlardır.  31 mart 2019 tarihinde şirket bünyesinde bulunan bütün bilgisayar ve resmi kayıtların yedeklerini aldığım halde Atakum Belediyesi yeni yönetimince belgelere el konularak bilmediğim bir yere götürüldü ve yine bilgim dışında 30 nisan 2019 tarihinde verilen beyanname, 31 aralık öncesi döneme ait hesaplarda art niyetli değişiklikler yapılarak düzenlendi. Bu beyanname bir meclis üyesinin, şirketin muhasebecisine baskı yapılarak zorla düzenletildiği, bu baskılara dayanamayan muhasebecinin görevi bırakmak durumunda kaldığı da bilinmektedir. Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti., 2018 yılına ait Yeminli Mali Müşavirlik Kurumlar Vergisi Beyannamesi Tastik Raporunda görüleceği üzere 12.233.838,42 TL değerinde Duran Varlığı bulunan, 2018 yılı cirosu 43.299.656,90 TL olan yüksek hacimli ve etkin bir firmadır. Duran varlık dökümüne bakıldığında 12 tesisin işletilmesi için gerekli menkul malların olduğu görülmektedir” şeklinde konuştu.

‘BİLEREK YALAN SÖYLEME TERCİH EDİLİYOR’
“7 milyon 201 bin 812 TL Kasa açığı iddiasının yalan olduğu YMM raporunda net olarak görülmektedir” diyen Osman Temiz, şöyle devam etti: “8 milyon TL Kaybolan sermaye iddiasının yalan olduğu, şirketin 12 milyon TL’nin üzerinde mal varlığı sahip olduğu YMM raporunda net olarak görülmektedir. 3 milyon 302 bin TL olmayan stok farkı borcu iddiasının yalan olduğu, son üç ay içinde mamül maddeye dönen stok olduğu YMM raporunda net olarak görülmektedir. 91 bin TL olmayan araç borcu iddiasının yalan olduğu, 2017 yılına ait YMM raporunda ters işlemden kaynaklandığı ve düzeltildiği görülmektedir 2 milyon 482 bin 596 TL personel borcu olarak belirtilen tutar karşılığında, Atakum Belediyesi’nden alacağımız olan 2 milyon 393 bin 272 TL bilerek saklanmış ve bilançoya yazılmamıştır. 12 milyon 420 bin TL SGK prim borcu, belge ile ispatı mümkün olduğu halde 816 bin 120 TL fazla yazılmıştır. Daha ilginç olanı ise bu raporların tamamının Cemil Deveci de bulunduğu ve bilerek yalan söylemeyi tercih etmesidir” dedi.

37,5 TON LÖP ET TÜKETİLDİ İDDİASINI YANITLADI
Kamuoyunun en fazla merak ettiği 37,5 ton et konusuyla ilgili açıklamalarda bulunan Osman Temiz, “Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak 12 tesis ve cenaze pideleri birimini işletmekteyiz. İşletmelerin ihtiyacı olan ürünleri, fiyat teklifi toplamak kaydı ile temin ederiz. Karadeniz Lezzet Ltd.Şti. ile, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra demokrasi nöbetleri sırasında, nöbet bekleyenlere döner ikramı yapmaları vesilesi ile tanıştık, o zamana kadar hiçbir ilişki veya ticaretimiz olmadığı gibi, kimsenin yeğeni, akrabası, yakını, arkadaşı vs. değildir.  Karadeniz Lezzet Ltd.Şti. tükettiğimiz et ve et ürünleri için en uygun fiyat, en uzun vadeli teklifi verdiği, bütün hizmet kalite belgelerine sahip olması ve veteriner kontrolünde et teslimi yaptığı için tercih sebebi olmuştur. İşletmelerimizin en yoğun çalıştığı sezon diye tabir edilen dönemi; haziran ayında başlayıp, ekim ayı sonuna kadar devam eder, sonrasında kısmen yavaşlar. Sezon başı nakit akışının en durgun olduğu, geçmiş ödemelerin biriktiği, finansal olarak en sıkışık dönemidir. Bu döneme ek bir yük daha getirmemek ve firmadan alım vadelerini uzatmak üzere 06/2019 ile 10/2019 döneminde malları teslim belgesi ile aldık. Fatura edilmesini erteleyerek vade kazanıp sıkışık olduğumuz ayları bu şekilde rahat geçebilmeyi hedefledik.Teslim edilen mallar, teslim belgesinde yazan malın muayenesi ve tartımından sonra işletmemizin o günkü çalışanı tarafından imza karşılığı teslim alınmış olup, teslim belgelerinin tamamı muhasebe birimimizde mevcuttur” dedi.

‘VERGİ VE SGK BORCU ÖDENMEDİ, SORUMLU OLDUM’
Osman Temiz, et konusuna ilişkin açıklamasını söyle sürdürdü: “12 farklı tesiste, 20 farklı kişinin imzası ile teslim alınan malların tamamı, ticari olarak kullanılmış yani işletmelerde ürün haline dönüştürülüp satılmıştır. Gelen ürünlerin, ticari satış ürünleri haline dönüştürüldüğü farklı pek çok şekilde de teyit edilebilir, işletmelerin birim bazında satış tutarları ve ne sattığı bilinmektedir, içeriğine kolayca ulaşılabilir bir işletim sistemi kullanılmaktadır, imzalı belgeler olduğu halde inanılmıyorsa, o dönem içindeki satışı yapılan ürünler için kullanılan hammadde miktarından da teyit edilme imkanı vardır. Ancak, amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olunca hangi bilgi, hangi belge ne işe yarar? Atakum Belediyesi başkanlığını Cemil Deveci’nin kazanması sonrasında, kendisinin çalışanı olarak amir, memur ilişkisi içerisinde benimle görüşmesini beklerken, kendisi şirketimizi karalayarak, enkaz devir aldığı söylemi ile yetersizliğinin üzerini örtmeye çalışmakta ve her türlü itibar suikastini meşru görmektedir. Bununla birlikte, kamuya karşı olan borç ve taahhütlerin ödemesinin yapılmayarak benim üzerime atılı kalmasına çalışılmaktadır. Kapatıldığını beyan ettiği Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin kendi dönemine ait 8 milyon TL’lik vergi ve SGK borcunu ödemeyerek kamu nezdinde benim şahsen sorumlu olmam sağlamıştır.”

‘BELEDİYE BİLİNÇLİ ŞEKİLDE İFLASA SÜRÜKLENDİ’
Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.  şu an aktiftir, Atakum Belediyesi ile 28/06/2019 tarihinde yapmış olduğu 01/07/2019 ile 31/12/2019 tarihleri arasında 696 sayılı K.H.K.kapsamında personel hizmet alımı işi sözleşmesini yapmıştır. Bu sözleşme tahtında, halen Atakum Belediyesinde 530 personeli çalışmaktadır. 2018 yıl sonu cirosu 43 milyon TL dir, 12 milyon TL değerinde kayıtlı mal varlığı bulunmakta ve Atakum Belediyesinden bugün itibari ile en az 6 milyon TL alacağı olan bir firmadır. Şeref Aydın imzası ile savcılığa verilen cevap yazısında 04/10/2019 tarihinde 2 milyon 965 bin 415 TL alacağımızın olduğu kabul edilmiştir. Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin işletmiş olduğu 12 tesis bulunmakta iken,  Atakum Belediyesi ile arasındaki sözleşmesi 24/05/2019 tarihinde Atakum Belediyesi nin tek taraflı keyfiyeti ile geçerli bir neden olmaksızın, hukuk dışı bir şekilde fesih edilmiştir, işletmeleri elinden alınan firmanın nakit akışı kesilerek çökmesi sağlanmıştır. Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin bilinçli şekilde iflasa süreklendiğinin diğer bir delili ise, firmanın; Atakum Belediyesi nezdindeki alacaklarını gösteren ayrıntılı hesap kartında da görüleceği üzere 16/04/2019 tarihinde 2 milyon 950 bin 519,05 TL alacağı olduğu halde ödeme yapmamasıdır.

‘DEVECİ’NİN SİYASİ DÜŞMANLIK ZULMÜ…’
Osman Temiz, şöyle devam etti: “Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti., yukarıda anlattığım yalan beyanlar üzerinden hileli şekilde iflasa götürülmektedir. Baskı ve şantaj ile muhasebeciye zoraki verdirilen vergi beyannamesindeki bilgilerin yalan olduğu, YMM raporunda ayrıntısı ile görülmekte olup aynı zamanda 31 mart tarihi itibari ile tarafımdan alınan yedek kayıtlar ile de kötü niyetle kayıtların değiştirildiği teyit edilmektedir. Cemil Deveci, önceki dönemi suçlayabilmek ve kendi yetersizliğini perdeleyebilmek için bu şirketi hedef seçmiştir. Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. Atakum Belediyesi’nde olan alacağını alıp, kendi borçlarını yapılandırıp, 12 tesisin sağladığı nakit akışı ile sorunsuz şekilde ticari faaliyetlerini sürdürebilecekken, Cemil Deveci'nin siyasi düşmanlığı ve zulmüne maruz kalmıştır”

'AĞAYA HER ŞEY BELEŞ YANİ!!'
Osman Temiz, son olarak ise “İddia ediyorum, Atakum Belediyesi, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.  olan borcunu ödesin veya ödeme sözü versin, daha önce işlettiği 12 tesisini iade etsin, 3 ay içinde şirket üzerindeki bütün hacizleri kaldırıp ticari faaliyetlerini tekrar yapar hale dönüştüreceğim, bu iş için benim olmam da şart değil, işine hakim ve tarafsız her aklı başındaki herhangi bir kişi, bu şirketi 3 ay içinde düzlüğe çıkarır. Atakum Sanat Kültür Tur. Yön. Org. Gıda San. ve Tic. LTD. ŞTİ. bildiğiniz gibi Cemil Deveci, yeğeni Berk Altunkılıç adına, 25 bin TL sermaye ile kurulmuş ve sonrasında Atakum Belediyesi’ne hibe edilmiştir. Hibe işlemleri bile beklenmeden 01/05/2019 tarihinden itibaren, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin bütün varlığı bu yeni şirket üzerine hileli yollar ile aktarılmaya başlanmış ve Cemil Deveci tarafından bu şirketin çok karlı olduğu, çok iyi çalıştığını kamuoyuna sık sık hatırlatılmıştır. Düşünün ki; 12 milyon TL'lik mal varlığına bir anda sahip olmuşsunuz, şehrin en iyi 12 tesisi emrinize hazır, belediyenin tüm imkanları altın tepsi içinde önünüze sunulmuş, aldığınız ham maddenin parasını ödemiyorsunuz, kira yok, personele maaş ödemiyorsunuz, elektrik, su faturası yok, SGK-vergi ödemiyorsunuz, ohhh Ağa’ya her şey beleş yani!! Yılbaşı büyük ikramiyesi size çıkmıştır, hayırlı olsun. Allah herkese Cemil Deveci gibi bir dayı nasip etsin!” ifadelerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.