Aforoz nedir?

Aforoz, mensup olduğu bir dinin gerekliliklerini yerine getirmeyerek ona uygun davranmayan insanların, mensubu oldukları bu dinden uzaklaştırılması durumuna denir. Aforoz, manevi anlamda kınama anlamına gelmektedir. Aforoz, sürgün etme, soyutlama anlamları da taşımaktadır.

Aforoz kelimesi Türkiye’de birçok farklı cümlede kullanılmaktadır;

Örnekleri:
“Yaptıkların boyunu aştı, senin Aforoz edilme zamanın artık geldi.”
“Çok komiksin, cidden insanı dinden Aforoz edersin.”
“Bu yıl da okulu bitiremezsen, seni aramızdan Aforoz edeceğiz.”

HRİSTİYANLIK’TA ‘ANATHEMA’
Aforoz’un Hristiyanlık’ta ilk örneği; M.Ö. 306’da yaşanmıştır. İncil’de Aforoz’un kullanımı ‘Anathema’dır. Anathema yani Aforoz, erken kilise döneminde, birbirinden ürkütücü eylemlerle gerçekleşen dini yaptırımlar olarak ifade edilmiştir. Tarihte Anathema (Aforoz) korkulan bir eylem biçimi olarak kayıtlara geçmiş ve süre gelmiştir. Ve zamanla eylemden çıkarak sözlü nitelendirmeye evrilmiştir.

BUDİZM’DE KEŞİŞLERE AFOROZ
Aforoz’un Budizm’deki durumuna bakıldığında; onu Hristiyanlık’taki gibi tamam anlamıyla anlatacak bir kavram yoktur. Budizm’de Aforoz, manastır cemaatindeki keşişlerin olumsuz tutumlarından dolayı buradan atılmaları olarak anlatılabilir. Yani, yasaklara uymayan keşişlerin, rubanlıktan dışlanarak, hayatlarına keşişlik yasağı getirmesi olarak anlatılabilir.

İSLAM'DA AFOROZ
İslam literatüründe Aforoz’a yer verilmemiştir. Buna en yakın olarak görülen kavramlar incelendiğinde, ‘inançsızlık’ ortaya çıkmıştır. Ancak bu da ‘Aforoz’ edilmeyi doğurmamaktadır. Şöyle; inançsız kişinin, İslam’da hiç bir şekilde dini törenlere katılma veya ibadeti yapması engellenemez. Çünkü, İslam’a göre; ‘Kendisini inançsız olarak ilan eden kişinin, inançsız (kafir) olup olmadığını yalnızca Allah bilir.” inancı vardır.

YAHUDİLİK’TEN TAMAMEN SOYUTLANMA
Aforoz, Musevilik’te ‘Herem’ diye adlandırılır. Herem (Aforoz), Musevilikte dinen en büyük kınama türüdür. Herem olan kişi Yahudi toplumundan katı bir biçimde soyutlanmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.