Veliler için kabus ayı

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (Diye Konuştu) - VELİLER, 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi öncesi yüzde 14.93’lük zamla karşı karşıya. Çocuklarını okula göndermeye hazırlanan aileler, asgari ücretin büyük bölümünü eğitim masraflarına ayıracak. Birleşik Kamu-İş Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, hükümete adaletli destek çağrısı yapıyor.

Veliler için kabus ayı

Her yıl ailelerin kabusu haline gelen eğitim-öğretim dönemi harcamaları bu yıl da arttı. Yeni dönemin açılmasına sayılı günler kala, aileler çocuklarının eğitim masraflarına asgari ücretin büyük bir bölümünü yatırmaya hazırlanıyor. Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, genel merkezlerince hazırlanan rapora ilişkin bilgi verdi. Başkan Kara, genel merkezlerince, yeni öğretim dönemi öncesi zorunlu ihtiyacın 124 ayrı kalemde incelendiğini duyurdu.

EĞİTİM-İŞ GENEL MERKEZİNDEN RAPOR
Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, 9 Eylül 2019’da açılacak yeni eğitim-öğretim dönemine ilişkin açıklamada bulundu. Rüstem Kara, Birleşik Kamu-İş Genel Merkezi tarafından hazırlanan harcama giderlerine ilişkin rapordan detaylar verdi. Kara, yeni dönemde eğitim masraflarının ciddi oranda artış gösterdiğini ifade etti. Kara, hükümete yoksul ailelerin tespitini yaparak, adaletli eğitim desteği verilmesi yönünde çağrı yaptı.

EĞİTİM MASRAFINDA YÜZDE 14.93 ARTIŞ
Rüstem Kara, genel merkezin raporuna göre: okul servisi, ayakkabı, kıyafet ve kırtasiye giderlerinin yer aldığı tüm eğitim kademelerindeki ortalama artışın yüzde 14.93’e yükseldiğini kaydetti.

İLKÖĞRETİM MASRAFINDA 615 FARK
Kara, okul servisi, ayakkabı, kıyafet ve kırtasiye giderlerinin 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ilköğretimde bin 198 TL masrafı olduğunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında bu rakamın yüzde 15’lik artış ile bin 813 liraya çıktığını kaydetti. 

LİSE MASRAFI 2 BİN 144 LİRA OLDU
Başkan Kara, lise öğrencilerinin okul masraflarındaki artış oranının ise yüzde 17 arttığını belirterek, bir lise öğrencisinin ihtiyaçlarının 2 bin 144 lira olduğunu söyledi. Kara, tüm eğitim kademelerindeki masrafların artış oranının yüzde 14.93’e yükseldiğini kaydetti.

'GIDAYA YÜZDE 50, GİYİME YÜZDE 15 ZAM GELDİ’
Her yeni eğitim-öğretim dönemi öncesinde gerek Eğitim-İş ve gerekse Birleşik Kamu-İş genel merkezimiz araştırma gerçekleştiriyor. Bu araştırmamızın tek nedeni, toplumun en dinamik, en hareketli ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin ve ailelerimizin yaşadığı ekonomik sorunları ortaya koymaktır. Yapılan araştırmalarımızda, temel ihtiyaçların detayları enflasyon rakamları üzerinden baz alınarak ortaya çıkartılmaktadır. Buna göre yeni dönemde maalesef, gıda enflasyonu üzerinden yüzde 50, giyim üzerinden yüzde 15 dolaylarında zam görülmektedir” diye konuştu.

‘ÖZEL OKULLARA DEĞİL YOKSULLARA VERİLMELİ'
“Kamudaki adaletsizliği ortaya koymak için gayret gösteriyoruz” diyen Rüstem Kara, şöyle devam etti: “Öğrencilerimizin ve ailelerimizin, giderlerin bu kadar yüksek olduğu zamanda devletin desteğini alması lazımken, ekonomik durumu iyi olan ailelere destek verilmektedir. Türkiye’de maalesef, özel okullara verilen ve diğer okulların destek alamadıkları uygulanan bir sistem var. Veliler, her yeni eğitim-öğrenim dönemini kabus ayı olarak görüyor. Ekonomik güçlük çeken aileler ne yapacağını şaşırıyor. Çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için devletin, yoksul öğrencilerimizi tespit etmesi ve desteklemesi lazım. Doğrudan çocuklarımızın ihtiyaçlarının karşılanması lazım. Ortaya koyduğumuz rapor, ülkemizin eğitiminde ve ekonomisinde gelinen acı gerçeği ortaya koymaktadır. Kısacası, hükümet daha adaletli olmalı ve gerçekten ihtiyacı olan aile ve öğrencilere destek vermelidir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.