Samsun için çekirge uyarısı: Dikkatli olun!

Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kentteki tarım alanlarında yürütülen çekirge mücadeleleri hakkında bilgi verdi. İl Müdürü Sağlam, çekirgelerin ekonomik kayıplara neden olduğunu ancak bu kayıpların doğru müdahalelerle önlenebildiğine dikkati çekti.

'ÖNEMLİ ZARAR VERİRLER'
İl Müdürü İbrahim Sağlam, "Birçok kültür bitkisiyle beslenen çekirgeler, özel mülk olmayan sahalarda kültür bitkilerine yayılmak sureti ile önemli ölçüde zarar vermekte olup etkin mücadele yapılmadığında ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Senede bir döl veren çekirgeler, yumurtalarını su tutmaya meyilli araziler, çayır dipleri, tarla kenarlarındaki işlenmemiş sert topraklar, meyilli ve nispeten yumuşak topraklar, çeltik tavaları veya tarla kenarındaki toprak setlere bırakırlar. Yumurtadan çıkan yavrular önce çevredeki çayır otları ile beslenir, daha sonra da kültüre alınmış alanlara geçerler. Birçok kültür bitkisi üzerinde beslenmekte olup bitkilerin saplarını kesmek suretiyle özellikle genç bitkilere önemli zarar verirler" diye konuştu..

'YAYGIN OLARAK BULUNUYOR'
"Ülkemizde 10’a yakın türü zararlı olmaktadır" diyen İl Müdürü İbrahim Sağlam, "En yaygın görülme ve zarar sırasına göre türler; Yeşil Çekirge, Kara Çekirge, Fas Çekirgesi, Madrap Çekirgesi ve İtalyan Çekirgesidir. Yeşilçekirge türleri ve İtalyan çekirgesi bütün bölgelerde yaygın olarak bulunmakta olup, Fas çekirgesi Ege, Marmara ve Karadeniz Bölgelerinde görülmektedir. Yeşilçekirgeler çayır ve otlaklarda, bağ ve meyve fidanlarında, kara çekirgeler ise yeni gelişen tohumların kök ve sapında, bağlarda omcaların körpe filizlerinde, sebzelerde, pancar, pamuk ve tütün fidelerinde beslenir ve zarar yapar. Çekirgeler yazın yumurtalarını toprağın 4-5 cm derinliğine bir yüksük içinde bırakırlar. Kış, yumurta döneminde geçirilir. Çekirgelerin yumurta bıraktıkları alanlara “Garsiyat alanları” adı verilir. Ve ilk alan kontrolleri daha önce tespit edilen garsiyat alanlarından başlanarak yapılır" şeklinde konuştu.

'MÜCADELE ZAMANINDA YAPILMALIDIR'
İbrahim Sağlam, şöyle devam etti; “Çiftçilerin bağ, bahçe ve tarlasında olmayan hazine arazileri, meralar, köyün ortak alanları vb sahalarda varlık göstererek buralarda önemli zararlar veren çekirge mücadelesi; Devlet Yardım Mücadelesi şeklinde yapılmaktadır. İlkbahar aylarında yurdumuzda çöl çekirgesi akını olabileceği ihtimali düşünülerek gerekli tedbirler alınmalıdır. Tehlike söz konusu olduğu takdirde keşif, takip ve mücadele organizasyonu ile mücadelenin zamanında yapılması sağlanmalıdır. İlimiz hububat alanları öncelikli olmak üzere çekirge zararı konusunda il ve ilçelerdeki konu sorumlusu teknik elemanlarca saha kontrolleri Mart başından beri devam etmektedir. Önceki yıllarda tespiti yapılan garsiyat alanlarındaki başarılı mücadeleler ile yeşilçekirge yoğunluğu kontrol altında tutulabilmektedir. Ancak polifag bir zararlı olan çekirge öncelikle kültür bitkilerimizde hububat, fındık, açık alan sebze vs. gibi ve mera alanlarında havaların ısınması ile birlikte yoğun biçimde görülebilir. Bu nedenle üreticilerimizin tarla bahçe kontrollerini sıklıkla yapıp yoğunluğun tespiti durumunda il veya ilçe müdürlüklerimizle irtibata geçmeleri gerekmektedir. Pandemi nedeniyle üretimin çok büyük emeklerle gerçekleştirildiği bugünlerde ürünlerimizin korunması meselesi her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir.”

                                                                                                                                             

                                                                                                                                                         

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin Şevki Topuz (64) 4 ay önce

Ben emekli milli eğitim müfettişi Çekirge Şevki. Ne yazık ki ülkemizde çekirgelere gereken ilgi gösterilmiyor.