Asgari ücret ne kadar olmalı?

Türkiye yeni asgari ücret rakamlarını tartışmaya devam ediyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün 2020’de uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez toplandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri, asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu’yla paylaştı. TÜİK hafif iş kolu için 1.940 TL, orta iş kolu için 2.086 TL, ağır iş kolu içinse 2.331 TL asgari ücret önerdi. TÜİK’in önerdiği bu rakamlar pek çok kesim tarafından ‘komik’ olarak değerlendirildi. Diğer yandan Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Samsun İl Temsilcisi Rüstem Kara, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak İş) Samsun İl Başkanı Ziya Uzun ise TÜİK’in önerdiği rakamlara ilişkin açıklamalarda bulundu.
 TÜRK-İŞ: BÖYLE BİR TEKLİF OLAMAZ

Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın, “Böyle bir teklif olmaz, kesinlikle uygun bulmuyoruz. Bizim kararımız bellidir ve 2 bin 570 TL’tir. Türk-İş olarak bunun dışında imza atma şansımız da fikrimiz de yoktur. Böyle bir değerlendirme olamaz. Bugüne kadar da böyle bir şey olmamıştır. Bu rakamları asgari geçim indirimi üzerinden yapılan araştırmalardan buluyorlar. Rakamlar birçok kesimde ‘komik’ olarak değerlendirildi ve bizce de öyledir. Asgari ücretin aslında 3 bin liranın üzerinde olması lazım. Konuşulan rakamlar bize göre doğru değil. Komisyonda işçi ve işveren çoğunluktadır ve oy çokluğu ile geçirme şansları vardır. Geçmemesi için elimizden geleni yapıyor ve görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Mücadelemiz devam edecek. İşsizliği bahane ediyorlar. Gelir dağılımına bakıldığında adaletsizlik söz konusudur ve en büyük problem buradadır. Biz işçinin hakkını  savunmak zorundayız. İşçinin en uygun rakamı için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdürmekte de kararlıyız” diye konuştu.BİRLEŞİ-KAMU İŞ: KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Birleşik Kamu-İş Samsun İl Temsilcisi Rüstem Kara, “Türkiye’de maalesef büyük bir çoğunlukla gençler işsiz konumdalar. Özellikle son zamanda herhangi bir devletin kadrosunda ya da özel sektörün önemli noktalarında çalışan milyonlarca insan asgari ücretle geçinmeye çalışmakta ve mesleğiyle ilgili iş bulamadığı için önemli bir konuma faydalı olması gerekirken asgari ücreti kabul etmek zorunda kalmıştır. Kalifiye eleman olarak yetişmiş gençlerimiz asgari ücrete mahkum durumdadır. Söz konusu rakamlar hem kendilerinin geliştirmeleri hem de ailelerini geçindirmek için uygun değildir. Bu rakamları kabul etmemiz mümkün değildir. Tüm çalışanlara ayrılan asgari ücret payının yeterli olmadığını Tandoğan Meydanı’ndan yaptığımız mitingde kamuoyuna açıkladık. Sendikamızın Kamu-Ar araştırma birimi de asgari ücret önerilerinin 3 bin 500 liradan aşağıda olmaması gerektiğini kamuoyuna duyurmuştur. Bu apaçık bilinen bir gerçektir” şeklinde konuştu.

DEVLET KURUMLARINA ‘ADALET’ ÇAĞRISI
“İnsanlar asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılmıştır. Milyonlarca insan yani tüm toplum asgari ücretle çalışmaya mahkum edilmiştir” diyen Rüstem Kara, şöyle devam etti: “Asgari ücretle aile geçindirmek mümkün değildir. Gençlerin kendilerini geliştirmek ve ailelerini geçindirmek için alacağı asgari ücret rakamının 3 bin 500 liranın altında olmaması gerektiğini düşünüyoruz. TÜİK tarafından komisyona önerilen bu rakamların, kesinlikle insanların hayatlarını sürdürebilecekleri rakamlar olmadığını söylüyoruz. Develin kurumlarına da kesinlikle ve kesinlikle bu konuda adaletli olmaya çağırıyoruz.”

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI (3.505 TL) KADAR OLMALI
Rüstem Kara, son olarak ise “Hükümete, boşuna yapılan ölü yatırımlar yerine asgari ücretin ekonomik koşullarının düzeltilmesini ve üretime dönük tarımsal ekonomi politikasını izlenmesini öneriyoruz. Ülkemizde maalesef işsiz sayısı arttıkça asgari ücretle çalışma oranının da arttığını görüyoruz. Bu noktada en akılcı çözüm Türkiye’nin tarım alanlarının artırılması, bu alanda istihdamın geliştirilmesi ve akabinde işsizliğin azalması yönünde adımlar atılmasıdır. Asgari ücretin en düşük memur maaşı kadar olması gerektiğini düşünüyoruz. En düşük memur maaşı 3.505 liradır. 2020 yılı için olması gereken asgari ücretin bu maaş üzerinden  belirlenmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 Hak İş Samsun İl Başkanı Ziya Uzun ise TÜİK’in sunduğu öneride yer alan rakamları düşük bulduklarını, asgari ücretin daha yaşanabilir bir seviyeye yükseltilmesi gerektiğini beklediklerini belirtti. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.